European Best Destination
  • 19 ºC / 66.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
758 Jarmark Św. Dominka
Ponownie zbliża się czas, kiedy symboliczny klucz do bram Gdańska, przejmą kupcy. 28 lipca rusza kolejna, już 758 edycja, jednej z największych imprez targowych na świeżym powietrzu w Europie – Jarmarku Św. Dominika! Wielkie handlowanie i zabawy potrwają do niedzieli, 19 sierpnia.
A
A
data publikacji: 04 lipca 2018 r.

Jarmark - zabawa przez 23 dni

Liczne kramy, miliony gości, bogata oferta kulturalna i gastronomiczna oraz możliwość kupienia praktycznie wszystkiego – to cechy, które stawiają Jarmark św. Dominka w jednym szeregu z tak znanymi imprezami jak Oktoberfest czy niemieckie Jarmarki Świąteczne. Na ponad 3 tygodnie ulice Głównego Miasta zamienią się w gigantyczny rynek. Będzie można kupić wyroby rękodzieła, upominki, zabawki, ceramikę, ale także spróbować jedzenia typowych dla wielu kuchni świata. Łącznie, będziemy mogli odwiedzić aż 1000 kramów, a wzorem poprzednich lat imprezę powinno odwiedzić ponad 6 milionów gości!

Trochę historii

Historia Jarmarku Św. Dominika sięga roku 1260. Tego roku Papież Aleksander IV, zezwolił Dominikanom na organizowanie długich odpustów oczywiście w okresie, kiedy przypadało święto ich patrona.  

Już wówczas było to duże wydarzenie, o którym pisali kronikarze w całej Europie. Do Gdańska potrafiło wówczas zawinąć nawet 400 statków wyładowanych cennymi towarami przeznaczonymi na handel. Zewsząd do miasta ściągali artyści, kuglarze i wędrowne trupy artystów oferujących kupcom i ich klientom dodatkowe atrakcje.

Warto dodać, że symbolem Jarmarku jest kolorowy kogut – to jednak o wiele młodsza tradycja, która została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.