European Best Destination
  • 19 ºC / 66.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Gdzie i co kupować?
Imponująca liczba stoisk handlowych Jarmarku kusi swoją różnorodnością. Z pewnością chciałbyś zabrać ze sobą gdańskie pamiątki lub myślisz o wyjątkowym upominku dla najbliższych. Oto lista rzeczy, które przeniosą „gdańskiego ducha” w każde miejsce na ziemi!
A
A
data publikacji: 04 lipca 2018 r.
Gdańskie gadżety
Gdańskie gadżety
Gdańska Organizacja Turystyczna

Gdańsk zawsze przy Tobie

Torba, t-shirt, kubek termiczny, a nawet walizka! Gdańska Organizacja Turystyczna z myślą o turystach, mieszkańcach i sympatykach Gdańska, przygotowała linię gdańskich gadżetów. Te rzeczy przydadzą się do codziennego użytku, a dodatkowo będą przypominały o wizycie w grodzie nad Motławą. Dowiedz się więcej tutaj.

W czasie Jarmarku możesz je kupić:

  • w głównym punkcie Informacji Turstycznej, w pobliżu Złotej Bramy
  • w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej, na ul. Długi Targ 28/29, tuż nieopodal Fontanny Neptuna.

Gadżety są również dostępne w sprzedaży on-line.

Gdańskie słodycze
Gdańskie słodycze
Gdańska Organizacja Turystyczna

Rozsmakuj się w Gdańsku

Tradycje Gdańska mają smak czekolady! Dlatego Gdańsk ma również autorską linię słodyczy. Czekolada mleczna, gorzka, czekolady z nadzieniem, praliny i karmelki - warto rozsmakować się w Gdańsku! Dowiedz się więcej o gdańskich słodyczach tutaj.

Gdzie możesz je kupić podczas Jarmarku?

  • w głównym punkcie Informacji Turstycznej, w pobliżu Złotej Bramy
  • we wszystkich stacjonarnych punktach Informacji Turystycznej: na Długim Targu, w Galerii Madison oraz w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy (dokładne adresy znajdziesz tutaj)
  • w wakacyjnych punktach Informacji Turystycznej w gdańskim ZOO i na Wyspie Sobieszewskiej (czytaj więcej tutaj)
  • oraz on-line.
Ulica Mariacka - bursztynowy raj
Ulica Mariacka - bursztynowy raj
Gdańska Organizacja Turystyczna

Gdańskie złoto 

Najpopularniejszym surowcem z Gdańska jest oczywiście bursztyn. Można go spotkać niemal pod każdą postacią jak np. pierścionki, naszyjniki, kolczyki, broszki, elementy dekoracji wnętrz itp. Tak zwaną "Bursztynową Piątą Aleję" tworzą trzy ulice Głównego Miasta: Mariacka, Długa i Długie Pobrzeże. To właśnie tam znajdziesz najwięcej sklepików z bursztynowymi wyrobami. Uprzejmi bursztynnicy opowiedzą przy okazji jak surowiec powstaje i jak wygląda jego obróbka. Bursztynowy podarunek jest idealny na każdą okazję i na każdą kieszeń! 

Goldwasser - gdańska tradycja od XVI w
Goldwasser - gdańska tradycja od XVI w
Gdańska Organizacja Turystyczna

Trunek boga wód 

Pewnej nocy Neptun - bóg mórz zamieszał wodę w fontannie pełnej mieniących się monet i wypłynął niespodziewanie złoty strumień wody zwanej Goldwasser. Likier ziołowo-korzenny z płatkami złota jest jednym z symboli miasta. Zdobył uznanie w świecie, a w dawnym Gdańsku wznoszono nim toasty na cześć królów i z okazji większych uroczystości jak np. wesela. Poza Goldwasserem istnieją jeszcze inne rodzaje miejscowych likierów Kurfürsten, Pommeranzen i Krambambuli. Niezależnie od rodzaju gdańska wódka z pewnością zadowoli podniebienia koneserów.  

Kaszubskie kwiaty 

Jak wiadomo Gdańsk jest stolicą Kaszub – odrębnego regionu kulturowego na Pomorzu, a Kaszuby słyną z pięknego, tradycyjnego haftu, który występuje w trzech odcieniach koloru niebieskiego. Pierwsze haftowane płótna były wyszywane już w XIII w. przez Siostry Norbertanki z Żukowa. Nie musimy daleko jechać, aby kupić ręcznie wyszywane obrusy, serwetki ręczniki i ubrania, również w centrum miasta możemy kupić te wyjątkowe przedmioty. Haft kaszubski pięknie prezentuje się w każdym domu i będzie idealną pamiątką, jeżeli chcemy przywieźć z podróży trochę rustykalności.  

Popatrz na Gdańsk - kolekcja porcelany M. Benedy
Popatrz na Gdańsk - kolekcja porcelany M. Benedy
Gdańska Organizacja Turystyczna

Coś dla domu 

Kolejną oryginalną pamiątką przywiezioną z Gdańska może być ceramika. Ręcznie malowana, dekorowana pawimi oczkami i kwiatkami najczęściej w kolorze niebieskim. Tradycyjna ceramika bez problemu odnajduje się nawet w nowoczesnych kuchniach. Na Głównym Mieście znajduje się wiele sklepików z równie pięknym kryształem i szkłem ozdobnym. Różnorodność produktów jest ogromna, od filiżanek i kieliszków po kunsztowne wazony. Te drobne pamiątki sprawią, że siedząc we własnym domu myślami wciąż będziemy wracać do malowniczego Gdańska.  

Kolekcja porcelany "Popatrz na Gdańsk" to doskonała pamiątka z Gdańska lub prezent dla osób, które Gdańsk kochają. Obrazy Magdy Benedy są nastrojowe, pełne uroku, pokazują Gdańsk takim jaki jest, pełen kolorów i pozytywnych emocji. Produkty możesz kupić w głównym punkcie Informacji Turystycznej przy Złotej Bramie, w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej, na ul. Długi Targ 28/29m oraz on-line.

Obrazy lokalnych artystów

To pomysł dla tych, którzy kochają sztukę i którym ciężko jest się rozstać z Gdańskiem. Lokalni artyści wystawiają swoje dzieła na ulicach Głównego Miasta lub w galeriach sztuki. Szczególnie w czasie Jarmarku Św. Dominika wybór dzieł jest największy i najciekawszy. Według naszego gustu i potrzeb artyści malują portrety, karykatury, krajobrazy Gdańska i okolic. Uwieczniony na obrazie Neptun, Żuraw bądź Droga Królewska będzie wspaniałą ozdobą i szczególną pamiątką.

Przedmioty kolekcjonerskie 

Chciałbyś przywieźć znad morza antyczny mebel? Nową monetę lub znaczek do kolekcji? Nic prostszego! Każdy kolekcjoner może znaleźć w Gdańsku to, czego aktualnie szuka! Będąc w centrum miasta masz okazję odwiedzić sklepy z antykami i starymi dziełami sztuki. Nie brak tu także antykwariatów, sklepów numizmatycznych i filatelistycznych. Spacerując po uliczkach miasta wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, są to miejsca, w których historia Gdańska jest wciąż żywa i z pewnością znajdziemy dla siebie jakiś cenny unikat.  

Jarmarkowe strefy

Starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i produkty regionalne znaleźć można na 1000 kramach. Najwięcej niespodzianek znajdziesz z pewnością na pchlim targu. Tu królują srebra, platery, wyroby z cyny, mosiądzu, żyrandole, samowary, kominkowe zegary, stare szyldy i monety.

U artystów dostaniesz ręcznie szyte zabawki, ceramikę i biżuterię najróżniejszej maści: ze srebra, bursztynu, miedzi, szkła, skóry, muszli, meteorytów, lnu, nici jedwabnych, filcu. I jest czym zapełniać domowe spiżarnie! Od pomorskich specjałów, przez produkty regionalne i kuchnie egzotyczne.

Na jarmarku znaleźć można przedmioty, na które nigdzie indziej nie trafimy – stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, oryginalne, potrzebne i całkiem niepotrzebne ;).

Spróbujemy także specjałów kuchni całego świata oraz regionalnych smakołyków.