European Best Destination
 • 21 ºC / 69.8 ºF   
 • Miasto Gdańsk
 • PL / EN / DE / SE / RU
Jarmark św. Dominika już po raz 757!
A
A
data publikacji: 12 lipca 2016 r.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Jarmark św. Dominika. Wzorem ubiegłych lat, na wszystkich uczestników czeka moc atrakcji. Początek, tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca, czyli 29-ego. Kupcy przejmą władzę w Gdańsku na 23 dni.

Tu trzeba być

Historia Jarmarku Św. Dominika sięga roku 1260. Tego roku Papież Aleksander IV, zezwolił Dominikanom na organizowanie długich odpustów oczywiście w okresie, kiedy przypadało święto ich patrona.  

Już wówczas było to duże wydarzenie, o którym pisali kronikarze w całej Europie. Do Gdańska potrafiło wówczas zawinąć nawet 400 statków wyładowanych cennymi towarami przeznaczonymi na handel. Zewsząd do miasta ściągali artyści, kuglarze i wędrowne trupy artystów oferujących kupcom i ich klientom dodatkowe atrakcje.

Warto dodać, że symbolem Jarmarku jest kolorowy kogut – to jednak o wiele młodsza tradycja, która została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Obecni organizatorzy dbają o zachowanie wielowiekowej tradycji. Dlatego też, przez 23 dni Jarmark jest wypełniony handlarzami i ich kramami, ale także wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi. Nie brakuje gier, zabaw, konkursów, koncertów i pokazów.

Wszystko w otoczeniu pięknego, gdańskiego Głównego Miasta.

Jarmark jest rekordowy nie tylko pod względem powierzchni. Każdego roku odwiedza go ponad 6 milionów osób! Swoje stoiska eksponuje ponad 1000 wystawców. To sprawia, że możemy kupić praktycznie wszystko – od monet i płyt kolekcjonerskich, po gadżety imprezowe i przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło miejsca dla straganów kulinarnych, które oferują przysmaki kuchni prawie całego świata.

Gorąco polecamy!

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępne na oficjalnej stronie Jarmarku.

Wydarzenia, których nie możesz przegapić!

Mobilny carillion
Mobilny carillion
Fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl

Jarmark Św. Dominika to 23 dni świetnej zabawy. Przygotowaliśmy propozycję wydarzeń których nie można pominąć.

Zgromadzonych gości i Gdańszczan witać będzie barwny korowód, a Prezydent Miasta Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta. To spektakularne widowisko, które po prostu trzeba zobaczyć.
 • Koncert otwarcia
  29 lipca / sobota / ul. Ołowianka 1 / parking Filharmonii Bałtyckiej / godz. 20:00
Sound'n'Grace, Ania Dąbrowska, a po koncertach pokaz fajerwerków.
 • Koncerty
  30 lipca - 20 sierpnia / Targ Węglowy i Plac Kobzdeja
Moc atrakcji przez cały dzień: prezentacja wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacja pieczywa i ciast, porady ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz konsultacje dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. 
Prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia: stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne.
Od 1994r. rokrocznie nieodłączną częścią Jarmarku św. Dominika jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika. To hit sportowego lata na Wybrzeżu, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjna w Polsce.
Warto też za poznać się z tzw. listą Atrakcji Non Stop , gdzie znajdują się propozycje m.in. dla: ornitologów, zaczytanych czy chcących wiedzieć więcej.

Wydarzenia dedykowane najmłodszym

Dzieci podczas Jarmarku się nie nudzą!
Dzieci podczas Jarmarku się nie nudzą!
Fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl

Jarmark Św. Dominika to także wiele atrakcji dla najłmodszych. 

 • Bajkowisko 
  2-13 sierpnia / 14.00-17.00 / scena pod kuferkiem / Plac Kobzdeja

Bajkowisko to kraina baśni, wyobraźni, wybornej zabawy i niekończącego się dobrego humoru. Hasło tegorocznego Bajkowiska brzmi: Zbieramy Sprawności!
W programie spektakle i warsztaty teatralne, zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami i wielka parada finałowa

 • Wodne Igrzyska / Strefa Żywiec Zdrój dla dzieci
  29 lipca-20 sierpnia / Plac Kobzdeja / 13.00-20.00
Na strefę zabwa dla dzieci zaprasza Żywiec Zdrój.
 • Gry bez prądu / Graj w planszówki z rodziną i przyjaciółmi
  29 lipca-20 sierpnia / plac Kobzdeja
 • I Ty możesz pomóc!
  2,5,8,11,13 sierpnia / Plac Kobzdeja, przy scenie / 12.00-13.00
Jak reagować w sytuacjach zagrożenia? Jak w prosty sposób uratować komuś życie? Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? To najlepiej wiedzą Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK i ratownicy. Do wspólnej nauki i zabawy zaprasza Polski Czerwony Krzyż.
Aby zobaczyć pełną listę jarmarkowych wydarzeń pobierz pełen program.

Dmuchany stadion i sportowe atrakcje

Dmuchany Stadion Energa Gdańsk
Dmuchany Stadion Energa Gdańsk
Fot. Stadion Energa Gdańsk

Fanów dobrej zabawy i pozytywnych emocji zapraszamy na Targ Węglowy. Stadion Energa Gdańsk razem z Lechią Gdańsk przygotowali mnóstwo atrakcji na swoich stoiskach. Moc wrażeń zapewni dmuchany Stadion Energa Gdańsk – miejsce zabawy dzieci i dorosłych. W programie także zabawy z surykatką ARENKĄ – maskotką stadionu oraz z maskotką klubową Lechii, spotkania z piłkarzami czy treningi z Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk. Na stoisku Stadionu Energa Gdańsk pojawią się przedstawiciele wybranych atrakcji znajdujących się w Fun Arenie. Będą prezentowali ciekawe formy spędzania wolnego czasu i zachęcali do wspólnej zabawy. Oprócz tego, na zwiedzających czekać będzie wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami m.in. zawody w strzelaniu na bramkę, ustanowienie rekordu w żonglerce czy w odbijaniu głową. Jednym z zadań konkursowych będzie zrobienie sobie zdjęcia z makietą stadionu.


POBIERZ INFORMATOR / PROGRAM JARMARKU (5.15 MB)


Aplikacja "Jarmark św. Dominika"

Z myślą o turystach, została przygotowana specjalna, bezpłatna aplikacja Jarmarku św. Dominika w wersji mobilnej dla użytkowników smartfonów z systemami Android i iOS. Aplikację można pobrać na Google Play lub App Store, wpisując hasło „Jarmark św. Dominika”. To bardzo praktyczne urządzenie, które natychmiast dostarczy nam wszystkich informacji o Jarmarku i programie wydarzeń.

Co otrzymasz w aplikacji?

• interaktywną mapę jarmarku, wskazującą drogę dojścia do wybranych przez Ciebie stoisk
• możliwość wyszukiwania wybranego asortymentu
• pełen program koncertów i wszystkich atrakcji
• stały dostęp do samodzielnie ułożonego programu atrakcji, który jednym kliknięciem można przenieść do prywatnego kalendarza
• NOWOŚĆ! – Trzy polecane ścieżki zwiedzania Gdańska i Jarmarku:
– MORSKĄ, której autorem jest żeglarz, mistrz olimpijski MATEUSZ KUSZNIEREWICZ
– HISTORYCZNĄ, którą opracował słynny podróżnik, zdobywca dwóch biegunów MAREK KAMIŃSKI
– FOTOGRAFICZNĄ, prowadzącą przez najbardziej fotogeniczne i niespotykane gdzie indziej jarmarkowe atrakcje.
• lokalizację scen koncertowych, wszystkich atrakcji, parkingów, toalet.

Aplikacja będzie dostępna do pobrania wkrótce.