European Best Destination
  • -2 ºC / 28.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE

„Bałtyckie Legendy” to tytuł płyty, która powstanie już niebawem z inicjatywy Sylwii Janiak-Kobylińskiej i Beniamina Baczewskiego (tegorocznych stypendystów MKiDN „Młoda Polska”) z udziałem Bałtyckiej Filharmonii Młodych, działającej przy Fundacji SAJ. Tak samo zatytułowany został również Koncert Premierowy, na którym utwory z płyty zostaną po raz pierwszy wykonane publicznie.

A
A
(1/1)

Bałtycka Filharmonia Młodych
Bałtycka Filharmonia Młodych
Fot. Ireneusz Skąpski Fotis

Na scenie zobaczymy prawie 70 utalentowanych młodych gdańskich instrumentalistów pod batutą Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Usłyszymy 4 poematy symfoniczne Beniamina Baczewskiego: „Noc Kupały”, „Egle” oraz dwie kompozycje, szczególnie związane z Gdańskiem, nagrodzone na konkursach kompozytorskich. Są to: "Bursztynowa Rapsodia" - nagrodzona II miejscem na Konkursie Kompozytorskim "Symfonia Gdańska", organizowanym przez Radio Gdańsk oraz "Płynna Materia" - nagrodzona III miejscem na Konkursie Kompozytorskim "Fontannie bije ten dzwon", organizowanym przez GIWK.   

Legendy to, poza kilkoma wyjątkami, dość zapomniany fragment naszej polskiej kultury, a przecież tak niezwykle bogaty. Mamy wiele słowiańskich podań, związanych z różnymi regionami, zwyczajami, z morzem, ale również mnóstwo historii rodem z samego Gdańska i dotyczących jego zabytków. Ta muzyka nie tylko przypomni nam o ich istnieniu, lecz właściwie pozwoli nam przenieść się na chwilę do ich świata i przeżyć te niesamowite historie na własnej skórze. Bo cóż potrafi lepiej pobudzić wyobraźnię niż muzyka?

Wszelkie aktualności dotyczące projektu na stronie FB: https://www.facebook.com/BaltyckieLegendy/