European Best Destination
  • 16.7 ºC / 62.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE

Darmowy

Zwiedzanie Gdańska i dobra zabawa bez konieczności sięgania do portfela? To jest możliwe! W tym pięknym mieście jest wiele ciekawych miejsc, które można zwiedzić i zobaczyć za darmo i przy okazji świetnie się bawić. Tak więc nie martwiąc się o wydatki ruszaj śmiało odkrywać Gdańsk bo naprawdę warto! 

A
A
data publikacji: 07 grudnia 2015 r.
Stocznia Gdańska (1/0)

Stocznia
Stocznia
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Stocznia Gdańska jest jednym z ważniejszych symboli Gdańska. Jest ona jedną z największych polskich stoczni. Powstała w 1945 roku. Wcześniej na tych terenach znajdowała się niemiecka Stocznia Cesarska oraz stocznia Schichaua.
W 1980 roku zostało tutaj podpisane Porozumienie Gdańskie. Jest ona ściśle związana i kojarzona z NSZZ "Solidarność" oraz z Lechem Wałęsą.

Spacery po stoczni organizuje Europejskie Centrum Solidarności, znaleźć je można w kalendarzu wydarzeń (ecs.gda.pl) – w roli przewodników występują historycy, ale i dawni pracownicy zakładu.  

Altenratywny spacer z IKM

W sezonie letnim Instytut Kultury Miejskiej organizuje bezpłatne spacery po terenach stoczni ,,Śladami kobiet’’ wraz z przewodnikiem. Podczas tego zwiedzania możemy poznać historię zarówno zwykłych pracownic stoczni gdańskiej, jak i tych które odegrały ważną rolę w okresie strajku sierpniowego w 1980 roku: Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos, Alina Pienkowska.

Spacery w 2017 roku odbywają się według następującego harmonogramu: w każdą środę i piątek o godz. 18:00 oraz sobotę o godz. 16:00.
Więcej na: www.ikm.gda.pl.

Harmonogram spacerów
Harmonogram spacerów
Fot. IKM