European Best Destination
  • 19 ºC / 66.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Szlak Lwa Heweliona

Gdańskie wędrówki z lwem Hewelionem to zabawa nie tylko dla najmłodszych! Hewelion jest bohaterem szlaku turystycznego, który zainicjowała i rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna. Małego wesołego lwa z torbą pełną ciekawych miejskich opowieści znaleźć można w różnych punktach Gdańska. Atrybuty kolejnych napotykanych Hewelionów nawiązują do miejsc, w których je znajdziemy i historii, które mają do przekazania. Autorem odlanych z brązu lwów jest gdański artysta Tomasz Radziewicz.

A
A
Gdański Ogród Zoologiczny / ul. Karwieńska 3 (2/10)

Gdański Ogród Zoologiczny
Gdański Ogród Zoologiczny
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Oliwskie ZOO to jeden z najpiękniejszych i największych polskich ogrodów zoologicznych. ZOO położone jest w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, w malowniczej Dolinie Leśnego Młyna nad potokiem Rymaszewskim. Nie bez powodu ogród zbudowano z dala od miejskiego zgiełku – w ciszy i spokoju oliwskich lasów zwierzęta czują się bezpieczne, a otaczająca je przyroda i obszerne wybiegi sprawiają, że zwierzaki dobrze się tu czują.

ZOO zbudowano w 1954 r. i – jak to w czasach PRL-u często bywało – wielką pomoc okazali mieszkańcy Trójmiasta, którzy w czynie społecznym uczestniczyli w pracach budowlanych.

Zwierzęta pojawiały się w ogrodzie stopniowo, a ich ilość stale rosła: w roku otwarcia ZOO posiadało 303 zwierzaki, a dziś pod jego opieką jest już ponad 1000 osobników reprezentujących niemal 200 gatunków!

Ale nie tylko ilość jest ważna – w ogrodzie zoologicznym istotne są przede wszystkim warunki, w jakich żyją zwierzęta. Na szczęście gdańskie hipopotamy, żyrafy, krokodyle, anakondy, kondory, pingwiny, gepardy, wilki, rysie czy zebry nie mają na co narzekać! Infrastruktura ogrodu stale się polepsza i z myślą o wygodzie zwierząt – i zwiedzających – budowane są nowe obiekty.

Oliwskie ZOO to doskonałe miejsce na pełen przygód długi spacer w leśnych plenerach. Hewelion, którego tu spotkacie jest już gotowy na nowe wyzwania: w plecaku niesie sprzęt i prowiant niezbędne na długie wędrówki – wy również nie zapomnijcie się przygotować!


(1/10)

(3/10)