European Best Destination
  • 0 ºC / 32.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE
Jak Dzień Dziecka, to tylko w Gdańsku!

W Gdańsku Dzień Dziecka trwa do 04 czerwca. Cała masa atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych, a do tego prawdziwie morski klimat i oczywiście obowiązkowy punkt wyprawy – zabawa na plaży. Ahoj przygodo! Ahoj dzieciaki! Zapraszamy do Gdańska! 

A
A
Jak dzień dziecka, to tylko w Gdańsku! (1/1)

Jak Dzień Dziecka to tylko w Gdańsku!
Jak Dzień Dziecka to tylko w Gdańsku!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Gdańsk jest blisko!

Wycieczkę proponujemy rozpocząć od centrum miasta. To właśnie tu znajduje się główny dworzec, do którego w zaledwie 180 minut możecie dojechać pociągiem z Warszawy, w 140 z Olsztyna, a w 90 z Bydgoszczy. Gdy już będziecie na miejscu, z Dworca Głównego w kilka minut spacerem możemy przejść do Hewelianum, nowoczesnego centrum nauki położonego na Górze Gradowej (ok. 50 m n.p.m), z której rozpościera się najpiękniejsza panorama na stocznię i zabytki Głównego Miasta. 

Centrum Hewelianum_Gdańsk
Centrum Hewelianum_Gdańsk
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Nauka przez zabawę

A jako, że będziecie znajdować się na górze, stamtąd do nieba już niedaleko. Dlatego na dobry początek proponujemy kosmiczną podróż. 1 i 2 czerwca specjalnie dla najmłodszych (przedszkola i zerówki oraz klasy I i II szkoły podstawowej) z okazji Dnia Dziecka w Centrum Hewelianum odbywać się będą interaktywne projekcje filmu „Małe ABC”. Bilety kosztują 5 zł, a czas trwania zabawy to ok. 45 minut. Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja terminu – tel. 58 742 33 52.
Zwiedzają Hewelianum indywidualnie, można skorzystać ze stałej, równie atrakcyjnej oferty. Dla dzieci kochających podróże proponujemy wyprawę „Dookoła świata”. Rozpoczyna się od poznania wnętrza Ziemi i wulkanów, a następnie przenosi do Azji, gdzie można formować Himalaje i jeść pałeczkami. Brzmi nieźle? A to dopiero początek. Przed dziećmi jeszcze m.in. pustynna burza, wizyta na biegunie, spotkanie z anakondą, wybuch gejzeru oraz podziwianie zorzy polarnej. Wystawa „Dookoła Świata" znajduje się w budynku Koszar Schronowych, przy głównym placu fortu - majdanie.
Z kolei w Baterii Moździerzy, która uznawana jest za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na Górze Gradowej, czeka na Was „Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią”, a w nim cała masa atrakcji dla miłośników militariów. Co ciekawe - interaktywne stanowiska obsługiwane są przy pomocy… gestów. W podobnym klimacie utrzymana jest wystawa „Wehikuł Czasu – Pocisk i Człowiek”.
Młodsze dzieci (do lat 9) świetnie bawić będą się w Laboratorium Pana Kleksa oraz na kreatywnym placu zabaw „W dżungli wyobraźni”. To też idealne miejsce, aby samemu znów poczuć się jak dziecko. Do Waszej dyspozycji będą m.in. miękkie klocki, z których wspólnie będziecie mogli stworzyć przeróżne konstrukcje.

Tu przeczytasz więcej na temat Centrum Hewelianum

Żuraw i Sołdek - statek muzeum w Gdańsku
Żuraw i Sołdek - statek muzeum w Gdańsku
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Morskie zabytki Głównego Miasta

Po wizycie w Hewelianum proponujemy ruszyć w kierunku Głównego Miasta. Odległość jest na tyle niewielka, że spokojnie można ją pokonać pieszo. Przespacerujcie się znanymi uliczkami miasta. Idąc ulicą Szeroka dotrzecie do Żurawia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych, również przez dzieci, gdańskich zabytków. Jego zwiedzanie zajmie Wam mniej niż godzinę, a stąpanie do drewnianym dźwigu portowym na pewno zrobi wrażenie na najmłodszych. Tym bardziej, że z najwyższej kondygnacji (ok. 27 metrów wysokości) rozpościera się niesamowity widok na Motławę, Wyspę Spichrzów, Ołowiankę i marinę z jachtami.
Warto odwiedzić też Sołdka. Jest to zabytkowy parowiec, który cumuje przy nabrzeżu Ołowianki i jest jedną z największych atrakcji Gdańska. Niedaleko znajduje się Ośrodek Kultury Morskiej, kolejne miejsce uwielbiane przez dzieci. To właśnie tam, przebrane w marynarskie stroje, mogą chwycić za prawdziwe koło sterowe, by poczuć się jak kapitan statku lub urządzić regaty, sterując modelami łodzi.

A żeby jeszcze lepiej poczuć morski klimat miasta, możecie wybrać się w rejs statkiem Żeglugi Gdańskiej na Westerplatte połączony ze zwiedzaniem portu. Rejsy odbywają się o pełnych godzinach (od 10 do 18), a ich długość jest idealnie dostosowana do możliwości dzieci – trwają ok. 50 minut. Kasy biletowy znajdują się przy Zielonej Bramie (tel. 58 301 49 26).

Stadion Energa _Gdańsk
Stadion Energa _Gdańsk
Fot. www.gdansk.pl

Festyn na stadionie

Kulminacyjnym punktem gdańskich obchodów Dnia Dziecka, na których nie może Was zabraknąć, będzie Festyn Rodzinny „Gdańsk Dzieciom”. Odbędzie się on 3 czerwca na Stadionie Energa Gdańsk. Zabawa rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 18. A że przewidziano ponad 100 atrakcji (!), każdy z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Zaplanowano m.in. pokazy sportowe, warsztaty dla małych naukowców, animacje artystyczne oraz występy w wykonaniu najmłodszych mieszkańców Gdańska. Nie zabraknie oczywiście uwielbianych przez dzieci dmuchańców oraz pokazów straży pożarnej, policji, komandosów i pomocy medycznej. Swoje pojazdy, również te historyczne, wystawią także Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Odbędzie się również miejska gra „Ścieżka przygody”. Wykonując poszczególne zadania, dzieci będą zbierać pieczątki, a po uzbieraniu kompletu otrzymają nagrodę.
A jako że Festyn odbywać się będzie na Stadionie Energa Gdańsk będzie także możliwość zwiedzenia stadionu. Do dyspozycji najmłodszych oddane zostaną żółte trybuny.
Nie zabraknie miejsc, gdzie będzie można się posilić. Na terenie Festynu staną liczne stoiska grillowe i food truck’i.

Największe ZOO w Polsce

Radość dzieciom z pewnością sprawi także wizyta w oliwskim ZOO, które jest największym w Polsce. Znajduje się ono w odległości 4 km od SkiMondo, ale dojazd jest prosty i wygodny – kolejką SKM do stacji Oliwa, a stamtąd autobusem (nr 179 lub 622) prosto do ZOO.
Na wizytę w nim warto zaplanować około 2-3 godzin, ponieważ ogród znajduje się na obszarze aż 125 hektarów. Ale spokojnie – mamy dobrą wiadomość dla rodziców. Przy wejściu do ZOO za niewielką kwotę (10 zł) można wypożyczyć drewniane wózki dla dzieci. Przeznaczone są one dla zwiedzających do 7 roku życia, ale spokojnie podróżować może w nich dwoje mniejszych szkrabów. Dla rodziców poszukujących jeszcze większego komfortu zwiedzania proponujemy z kolei Kolejkę Retro (jest ona płatna, a do wyboru są 3 trasy zwiedzania).

Przy okazji wizyty w ZOO możecie też wstąpić do parku linowego „Małpi jar” lub zabrać dzieci na przejażdżkę kucykiem. Nie będzie też problemu, jeśli zgłodniejecie. Do wyboru macie trzy punkty gastronomiczne. Możecie też urządzić sobie z dziećmi piknik na trawie lub w jednej z altan.

Średniowieczny gród w centrum Sopotu

Obowiązkowym punktem wycieczki powinno być też odwiedzenie Grodziska (ul. Haffnera 63) – czyli najstarszego zabytku w Sopocie, będącego oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jest to urokliwy skansen na świeżym powietrzu, położony wśród bujnej zieleni i szumiących strumyków.
W Dniu Dziecka świętowanie rozpocznie się tam w samo południe i potrawa do godz. 16. W tym czasie będzie można nauczyć się lepić naczynia z gliny, rzucać oszczepem i strzelać z łuku niczym Merida Waleczna. Będziecie przeciągać linę w parach oraz stroić się w pancerz prawdziwych wojów. Po tych atrakcjach zrelaksujecie się układając z dziećmi puzzle oraz grając w pry planszowe (również te nieco starsze, które znacie z własnego dzieciństwa). A gdy zgłodniejecie, będziecie mogli usmażyć kiełbaski (pamiętajcie wcześniej je kupić) nad ogniskiem. Wstęp do sopockiego grodziska jest bezpłatny.

Plaża w Gdańsku
Plaża w Gdańsku
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Plaża – obowiązkowy punkt wycieczki

A skoro Dzień Dziecka spędzać będziecie w Gdańsku, obowiązkowym punktem wycieczki musi być wizyta na plaży. Rodziny z dziećmi najchętniej wybierają plaże na Stogach, w Brzeźnie i w Jelitkowie.
A gdy znudzi Wam się zabawa na piasku, możecie odwiedzić Krainę Zabawy w Parku Reagana (położoną przy ulicy Dąbrowszczaków), czyli wielki nowoczesny plac zabaw na świeżym powietrzu lub wybrać się do Rodzinnego Parku Rozrywki Port Brzeźno. Drugi z wymienionych obiektów znajduje się bardzo blisko molo w Brzeźnie (3 minuty spacerem). Spodoba się nie tylko dzieciom. Na rodziców czeka tam dużo cienia i możliwość wypicia kawy.

Gdzie się zatrzymać?

Hotel Kozi Gród / Pomlewo
Hotel Kozi Gród / Pomlewo
Fot. Hotel Kozi Gród

Skoro mowa o najmłodszy turystach, niedaleko Gdańska znajduje się Hotel Kozi Gród, bardzo przyjazny rodzinie. 

Wiemy, jak kłopotliwe potrafi być zapakowanie wszystkich potrzebnych akcesoriów, gdy wybieracie się na wakacje z dziećmi. Hotel jest w pełni przygotowany, by ułatwić Wam to zadanie. Wiele elementów wyposażenia hotelu dostępnych jest dla gości, stąd planowanie podróży staje się o wiele prostsze.

W Kozim Grodzie czeka wiele atrakcji dla dziec mlodszych, starszych, jak i rodziców. Sprawdźcie ofertę tutaj.

Kozim Gród również świętuje Dzień Dziecka. W niedzielę 04.01.2017, w godzinach 13:00 – 17:00 na najmłodszych i ich opiekunów czekają takie atrakcje jak: obiad, animacje malowanie buziek, zabawy na placu zabaw i trampolinach, slackline, walki sumo, spacery. Więcej informacji o Rodzinnym Dniu Dziecka na Kaszubach dostępne tutaj.

I jak Wam się podoba gdański pomysł na świętowanie Dnia Dziecka? Pakujcie walizki i wsiadajcie do pociągu. Czekamy na Was! Zarezerwujcie sobie cały weekend, bo jak widzicie atrakcji mamy pod dostatkiem!

Karta Turysty Pakiet Rodzinny
Karta Turysty Pakiet Rodzinny
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Z Gdańską Kartą Turusty - oszczędzasz 40%

W pakiecie Rodzina i Zabawa znajdziesz wyselekcjonowaliśmy atrakcje, interesujące dla najmłodszych podróżników. Interaktywne wystawy, centra nauki i rozrywki – Twoje dzieci nie będą się nudzić, a Ty zyskasz podpowiedź co zobaczyć w Gdańsku.