European Best Destination
  • -2 ºC / 28.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE
Spędź luksusowy dzień w Gdańsku!

Ekskluzywny wycieczkowiec, 357 dni rejsu, 7 kontynentów i Gdańsk na trasie wśród najpiękniejszych miast świata wartych zobaczenia. Taką wyprawę dla swoich klientów organizuje jeden z  brytyjskich touroperatorów. 

A
A
Co trzeba zobaczyć w Gdańsku! (1/1)

Ekskluzywny wycieczkowiec
Ekskluzywny wycieczkowiec
Fot. Piotrek Jachowicz/flickr.com

24 czerwca 2017 roku turyści z całego świata wpłyną luksusowym statkiem do gdańskiego portu, zejdą na ląd i…  kiedy to nastąpi, staną przed pytaniem co warto w Gdańsku zobaczyć lub zrobić przez ten krótki czas. Krótki, bo turyści będą mieli tylko jeden dzień, aby zobaczyć to piękne miasto.

Kilka naszych inspiracji z pewnością ułatwi podjęcie decyzji. 

Miasto z tradycją…

Dawne hanzeatyckie miasto… Jego wspaniałą historię idealnie odzwierciedlają te części Gdańska, które niegdyś stanowiły główne miejsca spotkań, handlu i rozmów przy kawie. W planie nie można więc pominąć Głównego Miasta, miejsca niegdyś wypełnionego bogactwem patrycjuszy, tętniącego życiem kupieckim, a przede wszystkim życiem portowym.

Gdańsk nierozerwalnie połączony jest z wodą – zarówno z morzem jak i z rzekami. Był jednym z większych ośrodków portowych, a ul. Długie Pobrzeże do dzisiaj stanowi kluczowe miejsce na mapach każdego turysty. Stąd wypływają statki na Westerplatte, w rejsy po Zatoce, czy na Hel.

Żeby na chwilę odetchnąć, a przy okazji spojrzeć na miasto z różnych perspektyw, warto odwiedzić którąś z restauracji położonych nad Motławą. Dwa brzegi – dwie perspektywy! Restauracja „Cała Naprzód”, mieści się na ostatnim piętrze Narodowego Muzeum Morskiego. Siedząc na restauracyjnym tarasie, rozglądając się po okolicy dostrzec można piękno dawnego portu – rozpościera się z niej widok na Motławę, Długie Pobrzeże, czy Wyspę Spichrzów. Z pewnością jest to dobry wstęp do rozpoczęcia dalszej przygody w Gdańsku. Alternatywny widok oferuje restauracja Szafarnia 10 usytuowana na przeciwległym brzegu. Znany już widok Wyspy Spichrzów uzupełnia w tym przypadku nowoczesna marina. Jachty przypływające do Gdańska właśnie w tym miejscu rzucają cumy. Istnieje też możliwość wypożyczenia łodzi, żeby zobaczyć miasto z tej słynnej strony – od strony wody. Propozycję dań serwowanych w restauracji „Cała Naprzód” można znaleźć tutaj, natomiast w Szafarni 10 tutaj.

Jak w pełni odkryć niesamowitą atmosferę Gdańska? Warto pospacerować klimatycznymi uliczkami. Przede wszystkim ulicami Długa i Długi Targ – które niegdyś wyznaczały główną oś Drogi Królewskiej i stanowiły jej część. W przeszłości przechodziły tędy orszaki królewskie, a dzisiaj warto samemu poczuć wspaniałą atmosferę tego miejsca. Można przystanąć w jednej z kawiarni, które znajdują się  w odrestaurowanych kamieniczkach i przy filiżance aromatycznej kawy dokładniej przyjrzeć się staremu Gdańskowi.  A potem warto  odwiedzić jedno z muzeów, które dumnie stoją w najbardziej reprezentacyjnych budynkach miasta. Na styku ulic, w sąsiedztwie fontanny Neptuna, znajdują się Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa, w których to sprawowano niegdyś najważniejsze funkcje w mieście. Załatwiano zarówno sprawy polityczne jak i handlowe. 

Złoto Gdańska…

Ulica Mariacka w Gdańsku
Ulica Mariacka w Gdańsku
Fot. www.gdansk.pl

Nie można przejść obojętnie obok ulicy Mariackiej. Zamknięta pomiędzy Bramą Mariacką a Bazyliką Mariacką jest najpiękniejszą ulicą Głównego Miasta, z oryginalną w dużej mierze zabudową i przedprożami, które nadają jej uroku. W ciągu zabudowy, w podpiwniczeniach budynków po obu stronach ulicy, odwiedzić można liczne galerie z bursztynem. Niepowtarzalne wzory biżuterii zapewnia ręczna jej produkcja. Niedaleko, w okolicy Bramy Wyżynnej, w Zespole Przedbramia mieści się  Muzeum Bursztynu, w którym można podziwiać kunszt bursztynników rozwijany od kilkuset lat – od prymitywnych wyrobów, po wyszukane ich formy. Bo Bursztyn to Skarb Gdańsk, a Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu.

… a złoto w butelce

Tylko w Gdańsku przekonasz się jak smakuje 23 karatowe złoto. Drobne płatki, unoszące się w wyjątkowym trunku jakim jest Goldwaser dają niesamowity efekt! Goldwasser to trunek ziołowo-korzenny, który w Grodzie nad Motławą był produkowany już w XVI wieku  przez Ambrożego Vermoolen. Produkt jest fantastyczną pamiątką,  którą z pewnością warto ze sobą zabrać w dalszą podróż.

Z innej perspektywy…

AmberSky Gdańsk
AmberSky Gdańsk
Fot. www.gdansk.pl

Gdańsk warto zobaczyć także z … góry, bo z takiej perspektywy nabiera  zupełnie innego charakteru. Jak tego dokonać, bez męczącego wspinania się na jeden z punktów widokowych? Wystarczy wsiąść do gondoli AmberSky- koła widokowego, które znajduje się  na Wyspie Spichrzów i z wysokości 55 metrów podziwiać Stare Miasto oraz nowoczesne  dzielnice. W dodatku, skorzystać można także ze specjalnej, klimatyzowanej gondoli VIP, z przeszkloną podłogą. Koszt takiego luksusowego przejazdu to 250 zł. Trwa on 30 minut. Więcej informacji o kole widokowym przeczytać można w artykule.

Nowy sposób na poznanie miasta- segway
Nowy sposób na poznanie miasta- segway
Fot. Steven Lilley/flickr.com

Dla aktywnych i spragnionych wrażeń mamy coś specjalnego. Zwiedzanie Gdańska na Segway’u! To nowy sposób na poznanie miasta. Segway to dwukołowy pojazd elektryczny, który wprawiany jest w ruch przez zmianę pozycji ciała prowadzącego. Wynająć go można nawet na cały dzień. W cenę wliczona jest opieka przewodnika, z którym można podróżować przez niesamowite zakamarki Głównego i Starego Miasta szybko, łatwo i przyjemnie. Ceny kształtują się, w zależności od czasu, można wynająć Segway’a na 30 min, 1 godzinę lub więcej, albo też na cały dzień – wówczas kosztuje to 350 zł. 

Nowoczesne oblicze Gdańska…

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Fot. Mariusz Cieszewski/flickr.com

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. Charakterystyczna, prosta bryła ECS, wnętrza o przeszklonych, lekko pochyłych ścianach idealnie wpisują się w krajobraz terenów przemysłowych stoczni, w klimat miejsca i czasów, które  upamiętnia oraz stanowi dynamiczne tło dla Pomnika Poległych Stoczniowców, symbolu gdańskiego zrywu „Solidarności”.  ECS stanowi centrum edukacyjno-wystawiennicze, jak i konferencyjne. Wystawa stała przedstawia w nowoczesny, multimedialny sposób współczesną historię Polski, powstanie NSZZ Solidarność jak i jej późniejsze dzieje. Znajdują się w nim również dwa ogrody – całoroczny w budynku oraz letni na tarasie widokowym na szóstym piętrze budynku – w ciepły, letni dzień jest to idealne miejsce, żeby odpocząć na jednej z ławeczek i obserwować zachodzące w mieście zmiany.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski
Fot. www.gdansk.pl

Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego także nie można pominąć- to jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem! Czarna, ceglana bryła, z drewnianym wnętrzem, wyróżnia się na tle gotyckiej architektury miasta. Przejścia, schody, kolejne sale – wszystko przestaje skrywać tajemnice gdy obiekt zwiedza się z przewodnikiem i słucha opowieści o historii jego powstawania. Warto wspomnieć, że działał on jeszcze przed powstaniem samego budynku, jako instytucja kultury.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Stadion Energa Gdańsk
Stadion Energa Gdańsk
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Miłośnicy futbolu  w  Gdańsku z pewnością nie będą się nudzić! „Bursztynowy Stadion” to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania. A w tym z pewnością pomoże jeden z przewodników po obiekcie.  Najpiękniejszy  Stadion w Europie powstał w związku z rozgrywkami Euro 2012. Jego bryła swoim kształtem, jak i kolorem przypomina właśnie bursztyn. Stadion może pomieścić prawie 42 tysiące kibiców. Lubiący zabawę też znajdą coś dla siebie! Fun Arena to około 9000 mprzestrzeni do zabawy – gokarty, bungee, Zoltar, czyli elektroniczny paintball, i wiele innych, a na koniec zwiedzania warto wejść na punkt widokowy, skąd rozciąga się piękna panorama Gdańska od strony Martwej Wisły.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zapraszamy na dłużej bo…

jeden dzień w Gdańsku  to zdecydowanie za krótko, żeby poznać to piękne miasto!

Więcej inspiracji na wakacje w Gdańsku znajdą Państwo na naszej stronie.

Informacje o rejsie: http://www.mundycruising.co.uk/