European Best Destination
  • 11 ºC / 51.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Stocznia na szklanym ekranie

Tereny Stoczniowe są jednym z charakterystycznych, najlepiej rozpoznawalnych punktów Gdańska. Okolice te wykorzystywane są jako plenery filmowe zarówno ze względu na ich niepodważalną wartość historyczną, jak i z powodu postindustrialnego klimatu, który doskonale sprawdza się jako tło filmów obyczajowych, sensacyjnych czy też kryminalnych.

A
A
Brama Nr 2 Stoczni Gdańskiej i Plac Solidarności (3/3)

"Człowiek z żelaza"

Kadr z filmu 'Człowiek z żelaza'
Kadr z filmu 'Człowiek z żelaza'
Fot. prod. Zespół Filmowy X

Brama Nr 2 Stoczni Gdańskiej jest plenerem wielu scen w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z Żelaza” z 1981 roku. Zlokalizowana jest tutaj scena stawiania krzyża poświeconego pamięci poległych robotników, scena zrzucania ulotek do tłumów czekających pod bramą stoczni, czy scena, w której Winkel poznaje Hankę Tomczyk- matkę Maćka. 

"Wałęsa. Czlowiek z nadziei"

Kadr z filmu 'Wałęsa. Człowiek z Nadziei'
Kadr z filmu 'Wałęsa. Człowiek z Nadziei'
Fot. prod. Michał Kwieciński, Paweł Gabryś

W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” pod Bramą Nr 2 Stoczni Gdańskiej rozgrywają się miedzy innymi sceny przemówienia Wałęsy czy ujęcia tłumu wspierającego strajkujących robotników. 

"Szczęśliwego Nowego Jorku"

Kadr z filmu 'Szczęśliwego Nowego Jorku'
Kadr z filmu 'Szczęśliwego Nowego Jorku'
Fot. prod. Vilm Production

W filmie „Szczęśliwego Nowego Jorku” z 1997 roku wyreżyserowanym przez Janusza Zaorskiego Gdańsk gra tak naprawdę rolę epizodyczną. W jednej ze scen „Profesor”, grany przez Janusza Gajosa, dzwoni do swojej żony, która przekazuje mu informację, że właśnie sprzedała ich mieszkanie w Gdańsku. Za oknami mieszkania bardzo wyraźnie widoczny jest Pomnik Poległych Stoczniowców 1970.

"Wróżby Kumaka"

Kadr z filmu 'Wróżby Kumaka'
Kadr z filmu 'Wróżby Kumaka'
Fot. prod. Regina Ziegler

We „Wróżbach Kumaka” bohaterowie kłócąc się o kupczenie historią docierają pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, gdzie w pamiętnej scenie Krystyna Janda odpala papierosa od jednego ze zniczy ustawionych przed monumentem.


(2/3)