European Best Destination
  • 16.7 ºC / 62.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE

Szlakiem Wolności

Po dzień dzisiejszy w Gdańsku  w wielu miejscach widać ślady socjalizmu. Jest to tak naprawdę niezapomniana pamiątka, dla niektórych wspomnienie młodości. Czasy PRL z pewnością wśród wielu nadal wzbudzają nostalgię, bo kto nie wspomina kaset magnetofonowych, temperówek na żyletkę, czy katan. Jednak PRL to też kartki na żywność, brak produktów na półkach, strajki społeczne, stan wojenny czy Solidarność. 

A
A
data publikacji: 23 lutego 2016 r.
Stocznia Gdańska (1/0)

Brama nr 2
Brama nr 2
Fot. Bartłomiej Barski

Tereny stoczni gdańskiej, a także miejsca, które się w tej przestrzeni znajdują, stanowią ważny element poznawczy, jeżeli chodzi o historię Polski z czasów PRL-u, a także e względu na wydarzenia z grudnia 1970, kiedy rozpoczął się krwawo stłumiony strajk robotników, spowodowany podwyżką cen żywności, oraz wydarzenia z sierpnia 1980 roku, kiedy wybuchły strajki i zrodziła się w tym miejscu Solidarność. To wszystko było początkiem zmian – zmian zmierzających do upadku ustroju socjalistycznego w Polsce i w całej strefie wpływów ZSRR.
Szczególnie istotnymi elementami w tej przestrzeni są takie miejsca jak Sala BHP, gdzie zwiedzający mają możliwość obejrzenia wystawy „Solidarność – Drogi do Porozumienia”, która pokazuje historię i ideę solidarnościowej walki o praworządność, równość, wolność, godność pracy i prawo do organizowania się w obronie swoich praw. Jest to również wyjątkowe miejsce ze względu na prowadzone tam rozmowy strajkujących robotników z władzą komunistyczną i to w jej środku było podpisane porozumienie Sierpniowe 80'. Aktualnie pełni funkcję Muzeum Izby Pamięci oraz centrum konferencyjno – wystawienniczego. Kolejnym ważnym punktem na terenach stoczniowych jest pomnik Poległych Stoczniowców, który odsłonięto w grudniu 1980 r. dla upamiętnienia stoczniowców poległych w 1970 roku, znajduje się tuż obok dawnej bramy wjazdowej do stoczni - Bramy nr 2, która była świadkiem wydarzeń z sierpnia 1980 roku. Stała się symbolem strajków, gdyż to właśnie tutaj gromadziły się tłumy wyrażające swoje niezadowolenie. Ponadto mieści się tu nadal warsztat pracy Lecha Wałęsy, a spacerując po okolicy nie sposób minąć również muru, przez który skakał Wałęsa podczas wydarzeń 1980.