European Best Destination
  • 11 ºC / 51.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Szlakiem Wolności

Po dzień dzisiejszy w Gdańsku  w wielu miejscach widać ślady socjalizmu. Jest to tak naprawdę niezapomniana pamiątka, dla niektórych wspomnienie młodości. Czasy PRL z pewnością wśród wielu nadal wzbudzają nostalgię, bo kto nie wspomina kaset magnetofonowych, temperówek na żyletkę, czy katan. Jednak PRL to też kartki na żywność, brak produktów na półkach, strajki społeczne, stan wojenny czy Solidarność. 

A
A
Co jeszcze w Gdańsku po PRL-u zostało? (12/12)

Falowiec
Falowiec
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hala „Olivia”, Najdłuższy polski falowiec, Dawna siedziba Morskiego Centrum Kultury, Taxi PRL

Pierwsza na Pomorzu hala widowiskowo-sportowa z lodowiskiem, zbudowana została w 1970 roku i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Najważniejszym wydarzeniem historycznym był odbywający się w niej I zjazd NSZZ Solidarność w 1981 roku. Obecnie hala stanowi głównie miejsce treningowe dla gdańskiego klubu hokejowego „Stoczniowiec”. Oprócz tego odbywają się tu różnego rodzaju imprezy np. sportowe, konferencyjne. Przeprowadzane tutaj są również różnego typu szkolenia na lodzie np. szkółka łyżwiarstwa figurowego oraz szkółka hokeja. W okresie zimowym dostępna jest ślizgawka dla wszystkich lubiących jazdę na łyżwach.

Elementami, które już na zawsze wpisały się w krajobraz Gdańska są falowce to rodzaj bloków mieszkalnych, których bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań znajdują się w galerii. W Gdańsku powstało ich osiem, z czego jeden znajduje się w Nowym Porcie przy ulicy Wyzwolenia, a pozostałe w dzielnicy Przymorze. Najdłuższy z nich przy ul. Obrońców Wybrzeża został wybudowany w latach 1970-73. Ten 10-piętrowy budynek, powszechnie uważany za najdłuższy w Polsce, ma 860 metrów długości, a w prawie 1792-óch mieszkaniach żyje szacunkowo ponad 4 tysiące osób. W Polsce są miasteczka, które mają mniej mieszkańców niż ten jeden budynek! Ponadto warto wspomnieć o siedzibie MCK, które jest jednym z lepszych przykładów architektury socrealistycznej w Gdańsku. Budynek powstał w 1954 roku. Monumentalny gmach miał stać się centrum kulturalnym Nowego Portu. Obecnie znajduje się w nim oddział banku.

A na koniec: przejażdżka Fiatem 125p! Warto skorzystać z okazji i wsiąść do samochodu pana Dawida. Ten młody kierowca przywrócił kultowego fiata do stanu używalności i teraz zaprasza chętnych do skorzystania z usług PRL-owskiej taksówki. Ceny, wbrew pozorom, nie są wcale wygórowane (wynoszą one 3,50zł i 4,50 zł za kilometr w zależności od taryfy). Samochód w 90% składa się z oryginalnych części – na wyposażeniu nawet oryginalny taksometr. Taksówkę można zamówić pod nr tel. 725 082 604.


(11/12)