European Best Destination
  • 22 ºC / 71.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Wyjątkowy rok (2017!) z Hansem Memlingiem

Jednym z najbardziej wartościowych w gdańskich kolekcjach muzealnych jest „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga. W tym roku szczególnie warto przyjrzeć się postaci holenderskiego malarza, gdyż stał się on patronem roku 2017.

A
A
Wyjątkowy rok (2017!) z Hansem Memlingiem (1/1)

Sąd Ostateczny Hansa Memlinga
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga
Fot. gdansk.pl

Rys historyczny

Prace nad obrazem rozpoczęły się już 550 lat temu. Został namalowany specjalnie dla bogatego Włoskiego bankiera Angelo Taniego, który zamówił dzieło u mistrza Memlinga. Aby wyróżnić swojego patrona Hans Memling uwiecznił postać Taniego na skrzydłach tryptyku. Jednak obraz nigdy nie dotarł do zamawiającego, gdyż w trakcie transportu do Włoch, gdański kaper Paweł Beneke zrabował dzieło i przywiózł je do Gdańska, przekazując Kościołowi Mariackiemu.

Podczas swojej długiej i barwnej historii obraz kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Na początku XIX wieku można go było podziwiać w paryskim Luwrze. Był to jeden z licznych łupów Napoleona Bonaparte. Jego kolejnym miejscem ekspozycji był Berlin, a po 1817 roku ponownie Gdańsk. Podczas II wojny światowej został ewakuowany z Gdańska do Berlina przed nadciągającą Armią Czerwoną. Jednak i tak ostatecznie dzieło padło jej łupem. Obraz umieszczono w leningradzkim Ermitażu. W 1958 roku obraz powrócił do Gdańska, zmienił jednak swoje miejsce – stał się najcenniejszym eksponatem Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Obraz w liczbach

  • rok powstania: 1471 rok
  • wysokość obrazu: 242 cm
  • szerokość obrazu: 360 cm
  • oferta zakupu obrazu w końcu XVI wieku: 40000 talarów

Rok Memlinga w Gdańsku

Z okazji Roku Memlinga w Gdańsku instytucje kultury przygotowały wiele atrakcji.

Teatr FETA przygotował spektakl uliczny „Sąd Ostateczny”, który 13 lipca będzie można zobaczyć na gdańskim Starym Przedmieściu.

Przez cały sierpień w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku będzie można dowiedzieć się wielu pasjonujących rzeczy na temat kontaktów handlowych Gdańska z Niderlandami, czyli miejscem, gdzie to ważne dzieło powstało. Na wystawie „Odważniki do monet złotych jako świadectwa kontaktów handlowych Gdańska z Niderlandami w 2 poł. XV wieku” (w ramach cyklu „Zabytek Miesiąca”) prezentowane będą takie eksponaty jak odważniki oraz waga do ważenia złotych monet z czasów samego Hansa Memlinga.

Warto też już dzisiaj zaplanować sobie wieczór, 22 października. W Kościele Zielonoświątkowym „Zbór Radość Życia”, o godzinie 18:00 odbędzie się koncert Capella Gedanensis, pod batutą Agnieszki Franków-Żelaznej.

Kolejne spotkanie ze sztuką możliwe będzie 8 listopada (godz. 19:00, Opera Bałtycka). Odbędzie się wówczas prapremiera spektaklu operowego „Sąd Ostateczny” - tzn. pierwsza publiczna odsłona w ogóle. Dzieło jest trzecią produkcją w ramach cyklu zamówień kompozytorskich Opera Gedanensis, realizowanych przez Operę Bałtycka w Gdańsku w partnerstwie z Miastem Gdańsk. Autorem opery jest Krzysztof Knittel, libretto stworzył Mirosław Bujko.

Zdecydowanie najważniejszym punktem w kalendarzu Roku Memlinga jest Gdańska konferencja Memlingowska, która rozpocznie cykl sympozjów o mistrzu Memlingu, i jak planuje Muzeum Narodowe w Gdańsku odbywać się będzie co 4 lata. Tematem tegorocznej konferencji będzie oczywiście sam Hans Memling, ale w szerszym kontekście poruszone zostaną również zagadnienia dewocyjnych motywów w malarstwie niderlandzkim z XV i XVI wieku. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa (listopad/grudzień 2017): „Zamieszkać z Chrystusem i Marią. Sztuka a dewocja prywatna w Niderlandach 1460–1520. Wystawa ze zbiorów polskich”. Dzieła reprezentować będą typy malarstwa, niegdyś przeznaczonego do dewocji prywatnej.

Rok Memlinga zamknie koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: Koncert Symfoniczny w ramach Zamówień Kompozytorskich. Będzie można usłyszeć prawykonanie kompozycji Pawła Szymańskiego, czyli Koncert na wiolonczelę i Orkiestrę, do stworzenia którego inspiracje czerpał właśnie z dzieła Memlinga „Sąd Ostateczny”.

Więcej informacji na temat zbliżających się wydarzeń można znaleźć tutaj.