European Best Destination
  • 0 ºC / 32.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE
Wystawa „Bursztyn. Dzieła. Myrta” w Gdańsku

Tą wyjątkową wystawę można zwiedzać od 12 lipca do 12 września w Europejskim Centrum Solidarności. Niezliczone bogactwo barw i odmian bursztynu bałtyckiego,  kabinety , szkatuły, meble, obrazy, rzeźby, lampy i lustra - te wszystkie atrakcje, będące dziełem słynnego bursztynnika Lucjana Myrty, czekają na zwiedzających. imponująca, zaaranżowana nowocześnie wystawa to doskonała okazja aby bliżej poznać właściowści złotego kamienia - jednego z symboli Gdańska. 

A
A
Bursztynowe wyroby dzieła mistrza Myrta! (1/1)

Wystawa
Wystawa
Fot. Miasto Gdańska

Wystawa powstała w związku z obchodami 10-lecia projektu Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu: jubileuszem powstania Muzeum Bursztynu oraz powołania Światowej Rady Bursztynu. Ekspozycja została zaprojektowana w nowoczesny sposób,z wykorzystaniem multimediów przez dwie młode projektantki: Małgorzatę Gliwińską- Radwańską i Emilię Kohut. Dzięki temu wystawa nie tylko zachwyca nawiązaniami do bursztynowego dziedzictwa, ale inspiruje i pobudza wyobraźnię, zaprasza widza w podróż ku bursztynowym bezkresom. Data otwarcia ekspozycji jest nieprzypadkowa- tego dnia przypada 70. rocznica urodzin Lucjana Myrty.
Autor dzieł – Łucjan Myrta – bursztynem zajmuje się od prawie 50 lat. Artysta posiada tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez Ministra Kultury oraz tytuł mistrza w dziedzinie bursztynnictwa. W latach 1968–1985 prowadził własną działalność pod nazwą "Amberpol" w Bytomiu, a od 1985 własne przedsiębiorstwo w Sopocie. Podziwiając dzieła Lucjana Myrty trudno oprzeć się wrażeniu, jak wielkie koło zatoczyła historia gdańskiego bursztyniarstwa. Wieki temu mistrzowie w Gdańsku zaczynali swoją działalność od wykonywania bursztynowych różańców i krzyżyków, aby potem przeżywać prawdziwy rozkwit swojej twórczości i budować bursztynowe
trony i komnaty, a dziś znaleźć w osobie Lucjana Myrty znakomitego kontynuatora gdańskich tradycji sztuki bursztyniarskiej.
Największą atrakcją wystawy jest Bursztynowy Skarbiec - dzieło życia Artysty, który znacznie przerasta skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca, legendarną Bursztynową Komnatę. Skarbiec to ważąca 825 kg szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, największy przedmiot wykonany z bursztynu w dziejach ludzkości. Do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. Takie dzieło to popis mistrzostwa, które nie musi liczyć się już z niczym- twierdzą wyrafinowani miłośnicy sztuki zdobniczej. Bursztyn jest tu wykorzystany w sposób niezwykle atrakcyjny wizualnie na tak wielką skalę, jakby Myrta chciał zaprzeczyć kruchości tego materiału.

termin: 12 lipca – 12 września 2016, w godz. 10:00-20:00
miejsce: ECS, sala wystaw czasowych / parter
wejście: przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp: bilet normalny / 10 zł, bilet ulgowy / 8 zł → kasy ECS

Zapraszamy!