• 1.9 ºC  / 35.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
100 lecie Niepodległej
W tym roku przypada piękny, okrągły jubileusz 100 lat odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów i opresji, Polska stała się niezależnym państwem. Choć do listopada zostało jeszcze wiele miesięcy, to jest to tak wyjątkowa rocznica, że obchody nie ograniczą się tylko do tego miesiąca.
A
A
data publikacji: 15 marca 2018 r.

Gdańsk w hołdzie Niepodległej RP
-Gdańsk w hołdzie Niepodległej RP
Fot.

Maszty flagowe, iluminacje, kwiaty oraz debaty obywatelskie – m. in. w taki sposób Gdańsk uczci 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdecydowanie najbardziej spektakularną częścią obchodów będzie ustawienie nowych masztów flagowych. Znajdą się w pobliżu Ergo Areny, na Ołowiance oraz na Węźle Grodecka. Jednak najbardziej imponujący, bo aż 40 metrowy maszt stanie w pobliżu Góry Gradowej. Powieją na nich flagi Polski, Gdańska oraz Unii Europejskiej.

A jeśli mowa o Górze Gradowej, to i Centrum Hewelianum przygotowało niespodziankę. Już na początku maja Krzyż Milenijny zostanie podświetlony. Kolory? Oczywiście biały u góry i czerwony u dołu krzyża. Instalacja będzie widoczna z bardzo daleka także, a może zwłaszcza, w nocy.

To nie jedyne widowiskowe elementy programu obchodów. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wprowadzi patriotyczne elementy do kwietników, które co roku cieszą nasze oczy w najważniejszych punktach Gdańska. W tym wyjątkowym roku, dominować będą kwiaty w kolorach białych i czerwonych. Akcenty biało-czerwone pojawią się na Rondzie Ofiar Katynia, vis a vis Dworca Głównego, na Placu Solidarności oraz w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody, w Parku Zielonym, na Placu Komorowskiego (napis kwiatowy Wrzeszcz), we Wrzeszczu oraz w okolicach ul. Marynarki Polskiej/Wyzwolenia.

Nie należy zapominać, że już od jesieni 2017,  trwa cykl specjalnych debat pod hasłem „Polska! Polska! - ale jaka?”, w których udział biorą znane i zasłużone dla Polski postacie.  Wspólnie z licznie zebranymi w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, starają się odpowiedzieć na najpilniejsze i najważniejsze pytania dotyczące wolności i solidarności oraz problemów współczesnej Polski.

Ze szczegółowym planem debat można zapoznać się TUTAJ.