• 22.0 ºC  / 71.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
13 Hewelion dołączył do szlaku
10 sierpnia, podczas Jarmarku św. Dominika, na Placu Kobzdeja odsłonięto 13 figurkę gdańskiego Lwa Heweliona. Tym razem jest to lew-handlarz ufundowany przez Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO.
A
A
data publikacji: 13 sierpnia 2019 r.
Lew Hewelion Handlarz
Lew Hewelion - Handlarz
Gdańska Organizacja Turystyczna

Lew Hewelion jest bohaterem szlaku turystycznego stworzonego przez Gdańską Organizację Turystyczną. Niewielkie Heweliony znaleźć można w różnych miejscach. Każdy ma inną nazwę i inne atrybuty. Ten, który stoi w oliwskim zoo wyposażony jest w plecak, ten na Stadionie Energa Gdańsk nosi piłkarskie korki i trzyma bursztyn, a Hewelion na lotnisku ubrany jest w kurtkę i czapkę pilota. Do tej pory było ich dwanaście, teraz do wesołej gromady dołącza trzynasty – Hewelion Handlarz, ufundowany prze Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO. 

Atrybutami lwa-handlarza jest kram pełen towarów i sakiewka pełna pieniędzy. Figurka mierzy 50 cm wzrostu i waży 50 kg. Lew-handlarz będzie miał jeszcze jedną niezwykłą umiejętność – będzie zmieniał miejsce swojego pobytu. Po odsłonięciu – na czas Jarmarku św. Dominika zamieszka w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29 w godz. 9.00-19.00), zimą spotkamy go na  Jarmarku Bożonarodzeniowym, wiosną i jesienią w AMBEREXPO.

Rzeźba, wykonana jest z brązu przez gdańskiego rzeźbiarza Tomasza Radziewicza. 

Więcej o szlaku Lwa Hewliona TUTAJ.