• 9.8 ºC  / 49.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
2 maja to wielkie święto!
Już dziś, 2 maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. Owszem, jest to Dzień Flagi, ale jednocześnie jest to też … Światowy Dzień Grilla!
A
A
data publikacji: 02 maja 2017 r.

Stare porzekadło mówi, że gdzie 2 Polaków, tam 3 partie. Różnimy się prawie wszystkim: sympatiami politycznymi, sportowymi, podejściem do pogody i spraw międzynawowych. Jednak wśród nielicznych rzeczy, które nas łączą jest bezapelacyjna, kompletna i nieustająca miłość do grillowania. Choć teoretycznie piłka nożna jest sportem numer 1, to każdy wie, że to bzdura. Właśnie grillowanie jest Polskim sportem narodowym. Polacy kochają kaszanki (a przy okazji, czy wiecie, że jest coś takiego jak Światowy Dzień Kaszanki?), ryby, szaszłyki, warzywa oraz karkówkę i naturalnie zestaw „classic”, czyli kiełbaskę z musztardą lub ketchupem i bułkę. Co czyni grillowanie jeszcze atrakcyjniejszym to fakt, że nic tak nie pasuje do tych smakołyków, jak złocisty trunek (tak, tak, jego nazwa zaczyna się na „p”. A właśnie – czy przeszliście już Craft Beer Trail Gdańskiej Organizacji Turystycznej?).

Grillowanie ma jednak dość zasadniczą wadę – jest uzależnione od warunków pogodowych, a te nieczęsto nas rozpieszczają. Co bardziej przedsiębiorczy, w przypadku deszczu, grillują na balkonach. A co tam, że sąsiad się nawdycha dymu (w końcu to pachnący dym z grilla!) i że może skończyć się interwencją straży pożarnej. W tym drugim przypadku przynajmniej mieszkańcy będą mieli mały „show”, a i dzieci będą zachwycone migającymi światełkami.

Znacznie lepiej i rozsądniej jest poczekać na lepszą aurę. Aby rozpalić ogień kulinarnej rozkoszy wcale nie musimy wyjeżdżać za miasto – w parku im. Ronalda Reagana są wydzielone strefy, gdzie możemy spokojnie i legalnie grillować i cieszyć się smakiem smażonych smakołyków!

Wcześniej należy uzyskać zgodę Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz poinformować Straż Miejską, Straż Pożarną i Policję. We wniosku (złożonym z minimalnie 7 dniowym wyprzedzeniem) trzeba podać termin planowanego grillowania, ilość uczestników oraz wskazać osobę odpowiedzialną za grilla czy ognisko. Są wyznaczone dwa, specjalnie wyposażone miejsca, przeznaczone to tego celu. Pierwsze z nich mieści się w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża, drugie - przy stawie w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej.

Świętujcie i smacznego!