European Best Destination
  • 7 ºC / 44.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
31 października i 1 listopada w Gdańsku. Tradycyjnie czy nowocześnie?
Pomimo światowych trendów, w Polsce nadal sceptycznie podchodzimy do zwyczaju Halloween. Nasze rodzime tradycje to pielęgnowany przed wiekami obrzęd Dziadów, czyli ugoszczenia dusz zmarłych i pozyskania ich przychylności, a także 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny, czas zadumy, refleksji i wspomnień. W Gdańsku przeplatają się stare i nowe tradycje.
A
A
data publikacji: 25 października 2017 r.

Halloween 2017 w Gdańsku
Halloween 2017 w Gdańsku
Fot. GOT

Mimo stosunkowo niedługiej w Polsce tradycji święta Halloween, goście przyjeżdżający na przedłużony weekend do Gdańska mogą liczyć na specjalne, dyniowe menu w restauracjach oraz atrakcje z duchami, horrorem i przymrużeniem oka w tle. Jest to w końcu zwyczaj znany prawie na całym świecie. Ci, którzy świętują, 31 października wieczorem przebierają się w upiorne stroje, a dzieci zbierają słodycze za typowe „cukierek albo psikus”.

Czy jednak w Polsce jest podobnie jak w innych krajach Europy i świata? Polacy sceptycznie podchodzą do tego zwyczaju, pewnie dlatego, że dopiero niedawno przyjął się i u nas. Już setki lat temu obchodzono tu jednak obrzęd „Dziadów”, czyli goszczenia dusz zmarłych i przede wszystkim pozyskania ich przychylności, głównie ze względu na płodność i urodzaj. Dzisiaj jest to obrzęd zapomniany i bardzo rzadko praktykowany. Natomiast najważniejszym dniem w tym czasie jest święto obchodzone 1 listopada – Wszystkich Świętych, czyli uroczystość ku czci zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie. W ten dzień prawie wszyscy odwiedzają cmentarze i groby swoich bliskich, zapalają symboliczne świeczki. Jest to dzień zadumy i wspomnień. Podobnie jest 2 listopada – w dzień zaduszny, gdy upamiętniamy wszystkich zmarłych.Jak spędzić Halloween w Gdańsku? Mamy dla Was kilka propozycji.

 

Hard Rock Cafe

Rock Cafe Gdańsk
Rock Cafe Gdańsk
Fot. Rock Cafe

Już od 27 października w restauracji Hard Rock Cafe rozpocznie się prawdziwy maraton Halloween, który zakończy się 31-ego. Poza tym upiorne dekoracje, przeraźliwie smaczne koktajle i koncert we wtorek, 31 października.

Szczegóły TUTAJ.

 

Przerażający maraton w kinach HELIOS

Maraton hororów w kinach Helios
Maraton hororów w kinach Helios
Fot. Helios

Z okazji Halloween, Nocne Maratony Filmowe Helios stawiają przed Fanami horrorów piekielnie straszny dylemat. Do wyboru są dwie noce i dwa zestawy filmów, a w nich aż 8 przerażających Horrorów! Na który zestaw wystarczy Wam odwagi?

Szczegóły TUTAJ.


Tribute to the dead

Tribute to the dead
Tribute to the dead
Fot. Wydział Remontowy

Taki nietypowy koncert, który jest hołdem dla zmarłych, rozpocznie się 31 października o 21.00 w Wydziale Remontowym (Plac Solidarności). Zabrzmią najlepsze utwory tych artystów, którzy już od nas odeszli, w tym m.in. Nirvany, The Doors, Davida Bowie, czy Elvisa Presleya.

Szczegóły


VHS Halloween

VHS Halloween
VHS Halloween
Fot. B90

Co powiecie na VHS Halloween? Taką propozycję ma klub B90 oraz ekipa VHS Hell. 31 października przy ul. Elektryków już o 18:30 wystartuje seans horrorów wyświetlanych z zapomnianych kaset video! Tym razem w repertuarze 2 „superprodukcje” kina typu „gore”: Frankenhooker oraz Slime city. Efekty specjalne, zwłaszcza w tym drugim filmie, przyprawią Was, głównie o szyderczy śmiech, ale takie właśnie klimaty czekają na uczestników VHS Halloween!

Szczegóły TUTAJ.

 

Halloweenowa impreza w BUNKRZE

Halloween w Bunkrze
Halloween w Bunkrze
Fot. Bunkier

Klubogaleria BUNKIER zaprasza na potwornie klimatyczną imprezę. Niesamowita zabawa, najlepsi didżeje, przepyszne "krwiste" koktajle i halloweenowy scary burger. Halloween w Bunkrze to nie tylko zabawa, to również mnóstwo nagród za najlepsze przebrania.

Szczegóły imprezy sprawdzicie TUTAJ.


 

Po zabawie czas na chwilę zadumy...

Jeżeli jesteś w Gdańsku i chciałbyś zapalić symboliczną świeczkę, ku czci zmarłych proponujemy odwiedzić Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, który znajduje się w pobliżu ścieżki prowadzącej na Górę Gradową w okolicy kościoła pw. Bożego Ciała. Upamiętnia on gdańskie cmentarze wielu wyznań zniszczone po II wojnie światowej. Niesamowitą atmosferę możesz poczuć odwiedzając groby we wtorkowy wieczór, kiedy to tysiące płonących zniczy i lampek rozjaśnią ciemne cmentarze. Warto pamiętać, że dla wszystkich to dzień zadumy, dlatego też większość sklepów (w tym duże galerie handlowe) będzie zamknięta. Podobnie jest z gdańskimi muzeami.