• 12.2 ºC  / 53.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
31 października i 1 listopada w Gdańsku. Tradycyjnie czy nowocześnie?
Pomimo światowych trendów, w Polsce nadal sceptycznie podchodzimy do zwyczaju Halloween. Nasze rodzime tradycje to pielęgnowany przed wiekami obrzęd Dziadów, czyli ugoszczenia dusz zmarłych i pozyskania ich przychylności, a także 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny, czas zadumy, refleksji i wspomnień. W Gdańsku przeplatają się stare i nowe tradycje.
A
A
data publikacji: 25 października 2017 r.

Halloween 2017 w Gdańsku
-Halloween 2017 w Gdańsku
Fot. GOT

Mimo stosunkowo niedługiej w Polsce tradycji święta Halloween, goście przyjeżdżający na przedłużony weekend do Gdańska mogą liczyć na specjalne, dyniowe menu w restauracjach oraz atrakcje z duchami, horrorem i przymrużeniem oka w tle. Jest to w końcu zwyczaj znany prawie na całym świecie. Ci, którzy świętują, 31 października wieczorem przebierają się w upiorne stroje, a dzieci zbierają słodycze za typowe „cukierek albo psikus”.

Czy jednak w Polsce jest podobnie jak w innych krajach Europy i świata? Polacy sceptycznie podchodzą do tego zwyczaju, pewnie dlatego, że dopiero niedawno przyjął się i u nas. Już setki lat temu obchodzono tu jednak obrzęd „Dziadów”, czyli goszczenia dusz zmarłych i przede wszystkim pozyskania ich przychylności, głównie ze względu na płodność i urodzaj. Dzisiaj jest to obrzęd zapomniany i bardzo rzadko praktykowany. Natomiast najważniejszym dniem w tym czasie jest święto obchodzone 1 listopada – Wszystkich Świętych, czyli uroczystość ku czci zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie. W ten dzień prawie wszyscy odwiedzają cmentarze i groby swoich bliskich, zapalają symboliczne świeczki. Jest to dzień zadumy i wspomnień. Podobnie jest 2 listopada – w dzień zaduszny, gdy upamiętniamy wszystkich zmarłych.Jak spędzić Halloween w Gdańsku? Mamy dla Was kilka propozycji.

 

Hard Rock Cafe

Rock Cafe Gdańsk
-Rock Cafe Gdańsk
Fot. Rock Cafe

Już od 27 października w restauracji Hard Rock Cafe rozpocznie się prawdziwy maraton Halloween, który zakończy się 31-ego. Poza tym upiorne dekoracje, przeraźliwie smaczne koktajle i koncert we wtorek, 31 października.

Szczegóły TUTAJ.

 

Przerażający maraton w kinach HELIOS

Maraton hororów w kinach Helios
-Maraton hororów w kinach Helios
Fot. Helios

Z okazji Halloween, Nocne Maratony Filmowe Helios stawiają przed Fanami horrorów piekielnie straszny dylemat. Do wyboru są dwie noce i dwa zestawy filmów, a w nich aż 8 przerażających Horrorów! Na który zestaw wystarczy Wam odwagi?

Szczegóły TUTAJ.


Tribute to the dead

Tribute to the dead
-Tribute to the dead
Fot. Wydział Remontowy

Taki nietypowy koncert, który jest hołdem dla zmarłych, rozpocznie się 31 października o 21.00 w Wydziale Remontowym (Plac Solidarności). Zabrzmią najlepsze utwory tych artystów, którzy już od nas odeszli, w tym m.in. Nirvany, The Doors, Davida Bowie, czy Elvisa Presleya.

Szczegóły


VHS Halloween

VHS Halloween
-VHS Halloween
Fot. B90

Co powiecie na VHS Halloween? Taką propozycję ma klub B90 oraz ekipa VHS Hell. 31 października przy ul. Elektryków już o 18:30 wystartuje seans horrorów wyświetlanych z zapomnianych kaset video! Tym razem w repertuarze 2 „superprodukcje” kina typu „gore”: Frankenhooker oraz Slime city. Efekty specjalne, zwłaszcza w tym drugim filmie, przyprawią Was, głównie o szyderczy śmiech, ale takie właśnie klimaty czekają na uczestników VHS Halloween!

Szczegóły TUTAJ.

 

Halloweenowa impreza w BUNKRZE

Halloween w Bunkrze
-Halloween w Bunkrze
Fot. Bunkier

Klubogaleria BUNKIER zaprasza na potwornie klimatyczną imprezę. Niesamowita zabawa, najlepsi didżeje, przepyszne "krwiste" koktajle i halloweenowy scary burger. Halloween w Bunkrze to nie tylko zabawa, to również mnóstwo nagród za najlepsze przebrania.

Szczegóły imprezy sprawdzicie TUTAJ.


 

Po zabawie czas na chwilę zadumy...

Jeżeli jesteś w Gdańsku i chciałbyś zapalić symboliczną świeczkę, ku czci zmarłych proponujemy odwiedzić Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, który znajduje się w pobliżu ścieżki prowadzącej na Górę Gradową w okolicy kościoła pw. Bożego Ciała. Upamiętnia on gdańskie cmentarze wielu wyznań zniszczone po II wojnie światowej. Niesamowitą atmosferę możesz poczuć odwiedzając groby we wtorkowy wieczór, kiedy to tysiące płonących zniczy i lampek rozjaśnią ciemne cmentarze. Warto pamiętać, że dla wszystkich to dzień zadumy, dlatego też większość sklepów (w tym duże galerie handlowe) będzie zamknięta. Podobnie jest z gdańskimi muzeami.