• 16.2 ºC  / 61.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
7. NORDIC FOCUS FESTIVAL
Już po raz siódmy Uniwersytet Gdański ma okazję zaprosić mieszkańców Trójmiasta na Nordic Focus Festival – Festiwal Kultury Nordyckiej, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2022 na terenie akademickiego kampusu. Jest to wielkie wydarzenie kulturalne i medialne tworzone w ramach Akademickiego Centrum Kultury UG, by wypromować, ale i lepiej przybliżyć kulturę nordycką.
A
A
Data modyfikacji: 08 listopada 2022 r.
nff maskonur 755x505

 

Przewodną podróż, w którą pragniemy zaprosić Państwa w tym roku poprowadzi nas aż do dalekiej Arktyki. Podczas trzech dni wspólnej wędrówki po arktycznych rejonach zabierze Państwa, mieszkający od przeszło dekady w Grenlandii Adam Jarniewski, bohater filmu dokumentalnego Zwykłe życie (2022) w reżyserii Kuby Witka. Natomiast pisarka Ilona Wiśniewska przybliży nam świat bohaterów swojego najnowszego reportażu Migot. Z krańca Grenlandii (2022).

Z twórcami inspirującymi się grenlandzką kulturą oraz gośćmi z arktycznej wyspy dyskutować będzie specjalizująca się w tematyce dr Agata Lubowicka.

Dodatkowo w ramach zajęć warsztatowych widzowie będą mieli niebywałą okazję poznać podstawy języka grenlandzkiego, a najmłodsi odbiorcy wezmą udział w arktycznych warsztatach literackich wokół książki Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku Adama Jarniewskiego.

Ponadto, w bloku literackim spotkamy się z autorkami reportaży o współczesnym społeczeństwie skandynawskim w kontekście tematów praw obywatelskich i wolności obyczajowej. Pierwszą gościnią festiwalu będzie Urszula Chylaszek, której reportaż Kanska. Miłość na Wyspach Owczych dotyka zagadnienia przemian obyczajowych w farerskim społeczeństwie w kontekście praw osób LGBTQ+. Kontynuacją tematu będzie spotkanie z polską pisarką mieszkającą od lat w Szwecji Katarzyną Tubylewicz, która w najnowszym zbiorze reportaży Szwedzka sztuka kochania opisuje szerokie spektrum skandynawskiego społeczeństwa przez pryzmat tematu miłości i seksu. Spotkania będą idealną okazją do dogłębnego poznania obyczajowości północnych sąsiadów przy jednoczesnym skonfrontowaniu tematu z polskimi standardami życia społecznego.

Corocznym stałym elementem programu są prezentacje podróżnicze, w ramach których widownia ma okazję spotkać się ze znanymi podróżnikami. W tym roku opowiedzą o swoich ekstremalnych wyprawach m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch. Oprócz tego każdy chętny mieszkaniec trójmiasta będzie mógł wystąpić w bloku Moja Skandynawia przedstawiając swoje indywidualne wyczyny podróżnicze ze skandynawskich szlaków.

Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpią Łukasz Szatt Palkowski z niepowtarzalnym live act’em skomponowanym z dźwięków zebranych na Grenlandii (psów zaprzęgowych, lodu, wiatru itp.), wzbogacony wizualizacjami z dalekiej Północy. Natomiast Anita Horowska oprowadzi widzów pod autorskiej wystawie Jej Wysokość Północ.

Jak co roku widzowie będą mieli okazję wziąć udział w zajęcia i wykładach warsztatowych. Poznamy między innymi podstawy języka szwedzkiego czy fińskiego, a młodzi odbiorcy będą mogli wziąć udział w zajęciach ekologiczno-plastycznych inspirowanych kulturą nordycką. Natomiast podróżnik i filmowiec Kuba Witek zdradzi tajniki skutecznego planowania i realizacji projektów podróżniczo-kulturalnych.

To zaledwie wycinek tegorocznego Nordic Focus Festival, w ramach którego poznajemy nowych ludzi, nowe perspektywy, dowiadujemy się niezwykłych historii, uczymy o naszych sąsiadach z Północy. To bardzo cenne doświadczenie – zresztą zobaczcie sami.

25-27 listopada 2022

Miejsca:

Kampus UG
Wydział Filologiczny UG
ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk
Biblioteka Główna UG
ul. Wita Stwosza 53, 80-308 Gdańsk

Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku
Cystersów 19, 80-330 Gdańsk

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na jest TUTAJ oraz na profilu:
https://www.facebook.com/events/463429745769077