
Zagospodarowanie brzegów jezior, rewitalizacja parków oraz położenie promocyjnego akcentu na dziedzictwo Mikołaja Kopernika – to sposób Olsztyna na przyciągnięcie turystów. To świetne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższy wypoczynek.
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie latem tętni życiem. Pobudzający do refleksji gotycki klimat zamku i bazyliki zachęcają do spacerów nad przepływającą przez śródmiejskie parki Łyną. Być może tę inspirującą atmosferę antycypował najwybitniejszy mieszkaniec miasta – Mikołaj Kopernik, który w zamku zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”...
CENTRUM REKREACYJNO-SPORTOWE „UKIEL”
Przykładem wykorzystania potencjału miejsca jest inwestycja nad jeziorem Ukiel. Wzdłuż jego brzegów powstały m. in. mola i pomosty, promenada, szlaki rowerowe i narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, sezonowe lodowisko, skatepark, baza sportów wodnych, hala do siatkówki plażowej i z salami do squasha, boiska do siatkówki i place gier oraz parkingi. Atutem kompleksu jest również bardzo dobra dostępność – położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz bliska odległość do Dworca Zachodniego i centrum.
PARK CENTRALNY
Kilka lat temu w „sercu” Olsztyna, wzdłuż brzegu Łyny, powstało miejsce wyjątkowe. Leży pomiędzy ulicami 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater i Knosały. Park Centralny, bo taką nazwę nosi te 13 hektarów oazy zieleni, w efektowny sposób odmienił wygląd śródmieścia.
Znajdują się tam m. in. fontanna z zadaszoną sceną, półokrągły podest, mini amfiteatr, ścieżki rowerowe i spacerowe, kładki na Łynie, altany, system oświetleniowy oraz obiekty sportowe.
PLANETARIUM
Główną formą działalności planetarium jest prezentacja programów astronomicznych. Placówka zaprasza też na pokazy full dome. To cyfrowy system projekcyjny, który pozwala widzowi na symboliczne opuszczenie Ziemi i odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której np. obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna albo wyląduje na Tytanie. Perełką architektoniczną jest Obserwatorium Astronomiczne, które otwarto w 1979 r. w d. wieży ciśnień przy ul. Żołnierskiej.
ZAMEK
Najstarsza budowla w mieście. Wzniesiono ją w drugiej połowie XIV w. Najwybitniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który rezydował tam w latach 1516-1519 i 1520-1521, pełniąc funkcję administratora dóbr kapitulnych. To w nim skonstruował swoją słynną tablicę astronomiczną służącą do wyznaczania równonocy wiosennej. Ten unikalny eksponat, jedyne na świecie narzędzie wykonane ręką, która „wstrzymała Słońce”, wciąż można podziwiać w krużganku. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
Więcej znajdziecie na turystycznej stronie MIASTA.
Serdecznie polecamy!