Święto Wolności i Solidarności
  • 4.0 ºC  / 39.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
AMBERMART-Międzynarodowe Targi Bursztynu 25-27 sierpnia!
AMBERMART to drugie, największe na świecie - po AMBERIF - targi bursztynu. W tym roku odbędą się w Gdańsku już po raz 17. Targi otwierają jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym kupcom na uzupełnienie oferty po sezonie letnim, a przede wszystkim przed grudniowym szczytem handlowym. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie AmberExpo (ul. Żaglowa 11) w dniach 25-27 sierpnia i jest otwarte dla publiczności. Zapraszamy turystów i mieszkańców Gdańska na to wyjątkowe wydarzenie!
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2016 r.

Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART
-Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART
Fot. Międzynarodowe Targi Gdańskie

Bursztyn w roli głównej

17. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART odbędą się w dniach 25-27 sierpnia w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. Zakres tematyczny targów obejmuje przede wszystkim biżuterię, sztukę oraz przedmioty użytkowe z wykorzystaniem bursztynu. Nie zabraknie tu jednak tradycyjnych wyrobów jubilerskich ze złota, srebra oraz z kamieniami szlachetnymi. Prezentowany będzie także szeroki wachlarz usług branżowych. Swoją ofertę przedstawi w sumie ponad 220 firm z 9 krajów: Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Co roku wydarzenie odwiedza ponad trzy tysiące osób - handlowców głównie z Rosji, Chin oraz UE (Niemiec, Wielkiej Brytanii i Skandynawii), otwiera ono bowiem jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym przedsiębiorcom na uzupełnienie oferty po okresie wakacji, a także zaopatrzenie przed grudniowym szczytem handlowym.

Warsztaty, szkolenia, prelekcje - porcja wiedzy o bursztynie

AMBERMART ubogacają liczne wydarzenia towarzyszące. Trwające trzy dni warsztaty złotnicze z Mistrzami poprowadzą - podobnie, jak w ubiegłym roku - Marcin Tymiński - projektant biżuterii z Warszawy, Prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych STFZ oraz Andrzej Kupniewski - także pracujący w stolicy jubiler, laureat Nagrody Głównej w Konkursie Ambermart 2015.

Współczesny rynek bursztynu to nieustanne zmagania z coraz doskonalszymi jego imitacjami. Dlatego pod opieką Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz Politechniki Gdańskiej na terenie targów działać będzie Laboratorium Bursztynu. Umożliwia ono skorzystanie z nieodpłatnej usługi zbadania autentyczności zakupionego surowca. Dla zainteresowanych przygotowano też kurs wiedzy o bursztynie (tłumaczony symultaniczne na język chiński i angielski) oraz warsztat dotyczący gemmologicznych badań skamieniałej żywicy z możliwością skorzystania ze specjalistycznych instrumentów, określających cechy charakterystyczne bursztynu bałtyckiego, innych żywic kopalnych oraz najczęstszych ich imitacji.

Na temat dobrych praktyk komunikacyjnych w mediach społecznościowych wypowie się mieszkająca w Paryżu Aneta Błaszczyk - autorka bloga poświęconego biżuterii “Bliss from Paris”, a wizażystka trójmiejskiego studia Stella Makeup ozdabiać będzie paznokcie bursztynowym pyłem.

Bursztyn w kolekcjach i sztuce

W ramach wystaw towarzyszących targom przyjrzeć będzie się można unikatowym w skali świata imitacjom sukcynitu z prywatnej kolekcji Gabrieli Gierłowskiej - rzeczoznawczyni MSB i Pomorskiej Inspekcji Handlowej oraz biegłej sądowej w dziedzinie bursztynnictwa. Ale to nie wszystko. Swoje prace zaprezentuje Beata Tyszkiewicz - przede wszystkim aktorka, ale także autorka fotografii oraz Barbara Gronuś Dutko - pomorska artystka, wykorzystująca bursztyn w kompozycjach fotograficznych.

W trakcie targów rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejszą biżuterię z bursztynem. Prace oceni międzynarodowe Jury w skład, którego wejdą: Anna Klucznik - historyczka sztuki, Aneta Błaszczyk - blogerka, Suzanne Eid - redaktorka Collection Magazine z Beirutu oraz projektanci biżuterii - Janusz Wosik i Andrzej Kupniewski.

Mariacka rozświetlona bursztynem

Tradycyjnie AMBERMART zakończy świętowanie na ul. Mariackiej, przygotowane wspólnym wysiłkiem galerników i artystów prowadzących tu swoje pracownie. W ramach siódmej edycji imprezy, pod hasłem „Na Mariackiej w Siódmym Niebie”, legendarną, gdańską uliczkę ożywią wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, na koniec zaś pokaz mody i biżuterii Magdaleny Arłukiewicz oraz Aleksandra Gliwińskiego.

Szczegółowy program targów znajdziesz tutaj

Więcej informacji na stronie wydarzenia: www.ambermart.amberexpo.pl

Informacje praktyczne

AMBERMART 17. Międzynarodowe Targi Bursztynu
25–27 sierpnia 2016
ul. Żaglowa 11, Gdańsk

godziny otwarcia:
czwartek - piątek: 10.00–18.00
sobota: 10.00–17.00
publiczność │ bilet wstępu: 15 zł