• -7.9 ºC  / 17.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Jarmark Bożonarodzeniowy
Bajkowe iluminacje, smakołyki, oryginalne prezenty i świąteczna atmosfera. A do tego piękne, pachnące choinki, które wprowadzą nas w zaczarowany, magiczny czas… Na Targ Węglowy powraca Jarmark Bożonarodzeniowy. Tegoroczny, pod znakiem nowości, bogatszy będzie m.in. o premierowe lokalizacje i zakątki. Od 19 listopada, przez 5 tygodni w historycznym centrum Gdańska poczuć będzie można wyjątkowy, świąteczny klimat z życzeniami #NajlepszychŚwiąt dla Wszystkich!
A
A
data publikacji: 14 listopada 2019 r.
537x232_2

 

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy wzorem podobnych wydarzeń w Europie rozpocznie się już 19 listopada, z myślą o tych, którzy lubią przygotować się do świąt wcześniej, robiąc prezenty bez pośpiechu i powoli delektując się świąteczną atmosferą. Zgodnie z wieloletnią tradycją oferta Jarmarku oparta będzie na produktach oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Nie zabraknie regionalnych artykułów spożywczych i smakołyków powstających na bazie rodzinnych receptur. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zaskoczy także stałych bywalców. Zobaczymy piękne iluminacje, nowe figury świetlne, poznamy tematyczne zakątki, pachnącą nowością karuzelę wenecką. Świąteczne kramy spotkamy na Targu Węglowym, a także spacerując na sąsiadujących z Targiem uliczkach, Tkackiej i Bogusławskiego.

Warte zapamiętania

Jarmarkowe domki będą czynne w godzinach:

  • od niedzieli do czwartku w godz. 1200 – 2000
  • od piątku do soboty w godz. 1200– 2100


Premierowe uliczki

W odpowiedzi na potrzeby wystawców organizator zdecydował się powiększyć przestrzeń Jarmarku Bożonarodzeniowego. Charakterystyczne domki zlokalizowane będą również przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego. Te zmiany oznaczają lepszą ekspozycję stoisk, większy komfort oraz bezpieczeństwo dla zwiedzających i sprzedawców. W sumie stanie 120 świątecznych stoisk zlokalizowanych w domkach. W 49 z nich skorzystać będzie można z oferty gastronomicznej. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zostanie zorganizowany z uwzględnieniem obostrzeń związanych z COVID-19.

Zakątki:

- Mikołajowy Zakątek, to pięknie zaaranżowana przestrzeń w szczególności dla dzieci, ale także i ich rodziców, a nawet dziadków! Znajdować się będzie tam tradycyjna Choinka Młodych Gdańszczan, ustrojona przez najmłodszych mieszkańców własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Prawdziwą nowością będzie wenecka karuzela Jarmarkowa, która powstała specjalnie z myślą o tegorocznej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego. Karuzela w wyglądzie różni się od Karuzeli Gdańskiej znajdującej się na Targu Węglowym – owszem, została zbudowana we włoskiej manufakturze i jest wiernym odwzorowaniem weneckich karuzel, ale jej dekoracja płyciny przedstawiają zabytki i panoramę największych miast Polski i przyrodę, z której słynie dany region, w tym oczywiście Gdańsk, Kaszuby i Pomorskie. Charakteryzuje się błękitno-beżowym wykończeniem ze złotymi zdobieniami i ręcznymi malunkami. Oświetlenie jest w stylu retro, barwy ciepłej żółtej, a korzystać z niej jednocześnie może 28 osób lub 30 dzieci.
Kolejne nowości to Gadająca Skrzynka Katarzynka. Wraz ze świetlistym tronem Św. Mikołaja na scenie stanie Magiczna Ciuchcia.

 

Pojawi się też gigantyczna kula śnieżna z dodatkową atrakcją – dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku na pewno nie zabraknie śniegu. Nie zabraknie też domków ze smakołykami dla dzieci, gorącą czekoladą, piernikami czy owocami w czekoladzie. Mikołajowy Zakątek to miejsce, gdzie naprawdę będzie można spotkać prawdziwego św. Mikołaja!

- Łosiowy Zakątek – a w nim domek z Łosiem Luckiem, który jak co roku zaskoczy nas świetnymi, łosiowymi dowcipami. Nowe, Magiczne Igloo, które przeniesie nas w inny, tak daleki od rzeczywistości świat. Łosiowy Zakątek wprowadzi nas do nowej uliczki jarmarku – ulicy Bogusławskiego, gdzie nad naszymi głowami, po raz pierwszy rozbłysną tysiące świateł. Tam również będzie można zrobić świąteczne zakupy – nieoczywiste, pomysłowe i zaskakujące, ale zawsze tak ciepło przyjmowane: szale, czapki, pachnące świece, ozdoby choinkowe, łakocie i wiele innych.

- Radosny Zakątek – strefa dla łakomczuchów. Jedzenie, picie, tradycyjne grzane wino. Już dziś zapraszamy na biesiadę na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie blask świateł, przenikający się zapach grzańca i smakowitych przysmaków rozgrzeją zimowe, chłodne dni. Będzie można tu miło spędzić czas, spotkać się ze znajomymi i nasiąknąć prawdziwą świąteczną atmosferą.
Część Targu Węglowego przeznaczona zostanie na food court. Tu skosztujmy potraw z 12 kuchni całego świata (litewska, węgierska, hiszpańska i inne) i skosztować będzie można m.in. wileńskie cepeliny, hiszpańskie churrosy, a także pierogi, placki ziemniaczane czy kaszubskie zupy na gęsinie. Przydatne podczas przygotowywania świątecznych potraw artykuły zaoferują kupcy z bliskich i dalekich stron. Zgodnie z wieloletnią tradycją gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, stanie tu brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami.

Programowe atrakcje

Ponownie w programie zagoszczą kolorowe parady, które cieszą oko starszych i młodszych. Nie zabraknie świątecznego koncertowania, czytania bajek, czy spaceru śladami gdańskich legend. Zgodnie z wieloletnią tradycją mieszkańcy Gdańska powitają Świętego Mikołaja. (szczegółowy program w załączeniu)

Visit Gdańsk zaprasza

Punktem obowiązkowym dla każdego gościa Jarmarku będzie Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja. To centrum upominków – firmowy domek, gdzie kupimy oficjalne upominki Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz pamiątkowe upominki z Gdańska takie, jak: tradycyjny kubek do grzańca, skarpety, karty. Zostaną one pięknie zapakowane na prezenty przez pomocników św. Mikołaja. W Fabryce Prezentów Świętego Mikołaja będzie można również nadać zakupiony na Jarmarku podarunek do bliskiej osoby dzięki darmowej-ekonomicznej i ekologicznej przesyłce do paczkomatów InPost!

Przez cały czas trwania Jarmarku trwać będzie konkurs punktowy. Zabawa skierowana jest do użytkowników Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty Turysty. Polega ona na odwiedzaniu domków na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku oraz samodzielnym sczytywaniu zawieszonych w ramkach kodów QR za pomocą telefonu komórkowego, wykorzystując aplikację mobilną Jestem z Gdańska (do pobrania: Android | iOS) lub Gdańska Karta Turysty (do pobrania: Android | iOS).

Za jednorazowe odwiedzenie domku i zeskanowanie kodu przyznany zostanie punkt #choinkowy (punkty nie będą przyznawane za powrót do już odwiedzonego domku).

Jakub Strzelczyk

 

Przewidziane nagrody to upominki świąteczne, gadżety promocyjne, książki i wydawnictwa, vouchery, bilety wstępu na wydarzenia, etc. Aby otrzymać nagrodę, należy zgromadzić odpowiednią ilość punktów i zarezerwować wybraną nagrodę w systemie Gdańskiej Karty Mieszkańca na stronie internetowej: www.jestemzgdanska.pl lub w systemie Karty Turysty na stronie internetowej kartaturysty.visitgdansk.com. Każda z nagród będzie czytelnie opisana ilością dostępnych sztuk oraz ilością punktów niezbędną do jej otrzymania.

W święta pomagamy razem!

Czas świąteczny skłania do integracji i działania w ramach wspólnego dobra. Tradycyjnie już idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 10 zł umożliwi grupie maks. 5 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w igloo z tropikalną wyspą w Zakątku Łosia i śnieżnej kuli napędzanej rowerem przy Teatrze Wybrzeże. Pieniądze będą zbierane do puszek i w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku. Podczas edycji Jarmarku w 2019 roku udało się zebrać ponad 141 tysięcy złotych.

Bezpieczeństwo

Jarmark odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami i restrykcjami sanitarnymi, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki. W strefie gastronomicznej zachowana będzie odległość 2 metrów między stołami, które na bieżąco będą dezynfekowane. Personel i wystawcy wyposażeni zostaną w płyn dezynfekujący, rękawiczki jednorazowe i maseczki. Teren Jarmarku zostanie oznakowany i zabezpieczony w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Przy każdym z wjazdów na teren Jarmarku znajdować się będą betonowe zabezpieczenia antyterrorystyczne.

Szczepimy się na Jarmarku!

Przez 5 tygodni trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie możliwość wyboru i zaszczepienia się  przeciwko COVID-19 w Plenerowym Punkcie Szczepień w Gdańsku. W tym roku przy okazji świątecznych zakupów zapraszamy do skorzystania z Plenerowego Punktu Szczepień zlokalizowanego na Targu Węglowym przy wjeździe od strony Targu Drzewnego. To propozycja dla każdego, kto ukończył 18 rok życia, niezależnie od miejsca zamieszkania, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Wizyta nie wymaga wcześniejszych zapisów ani umawiania na konkretną godzinę. W punkcie będzie można skorzystać z podania szczepionki przeciw COVID-19, w tym dwudawkowej szczepionki firmy Pfizer lub jednodawkowej firmy Johnson& Johnson. Punkt będzie czynny codziennie wg harmonogramu:

- niedziela – czwartek godz. 1200 – 2000
- piątek – sobota godz. 1200 – 2100

O pacjentów, którzy podczas Jarmarku skorzystają z możliwości zaszczepienia się dbać będzie doświadczona kadra Podmiotu Leczniczego COPERNICUS.

Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które jest jedną z inicjatyw miejskich odbywających się w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”.

Tegoroczne hasło Jarmarku to #NajlepszychŚwiąt z życzeniami dla nas, by każdy ze Świąt Bożego Narodzenia wziął dla siebie to, co dla niego najlepsze.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to dobra marka, znane i lubiane przez wszystkich wydarzenie - zajął trzecie miejsce w konkursie „European Best Christmas Market 2020”. Na podium, prócz Jarmarku gdańskiego, znalazły się Budapeszt (1. miejsce) i Wiedeń (2. miejsce).

Z #NajlepszychŚwiąt na ustach, już dziś zapraszamy na tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy.

 

Więcej informacji na:

www.bozonarodzeniowy.gda.pl

www.facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk

www.instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy

oraz

https://sklep.visitgdansk.com/pl/

 

W przypadku pytań-zapraszamy do kontaktu!

Bartosz Tobieński

Rzecznik Prasowy

bartosz.tobienski@mtgsa.com.pl / 785 583 701