• 2.6 ºC  / 36.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
„Bursztyn” – /z niem. bernstein - kamień, który się pali/
Ma miliony lat i wiele odcieni, lecz najbardziej kojarzony jest z nieco przezroczystą, pomarańczową barwą. Choć można go znaleźć niemal na każdej plaży w Gdańsku i na całym Pomorzu, to znalezienie dużego okazu jest niezwykle trudne. Taki jest bursztyn – największy skarb Gdańska, którego światowy dzień obchodzimy 28 czerwca.
A
A
data publikacji: 27 czerwca 2017 r.

Poszukiwania bursztynu
-Poszukiwania bursztynu
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Nie mogło być inaczej. Gdańsk, jako Światowa  Stolica Bursztynu przygotował z okazji światowego dnia naszego skarbu liczne atrakcje i to rozpoczynające się już we wtorek 27 czerwca. Pierwszy punkt na mapie wydarzeń to seminarium Światowej Rady Bursztynu. W sali obrad Rady Miasta (Wały Jagiellońskie 1, godz. 10.00-12.00) dowiemy się jak promować nasz rodzimy bursztyn w mediach społecznościowych (wstęp wolny).

W tej samej Sali, po zakończeniu seminarium rozpocznie się posiedzenie Światowej Rady Bursztynu. Uczestnicy m.in. z Polski, Chin, Libanu, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych będą analizować obecne trendy oraz wyzwania jakie staja przed branżą bursztynniczą.

Największą atrakcją będzie jednak z pewnością instalacja „Poszukiwacz Bursztynu”. W środę 28 czerwca, tuż przy Bramie Wyżynnej pojawi się wypełniona wodą niecka, zawierająca bursztyny. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w poławianiu kruszcu i nabyć specjalny certyfikat Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Początek o godz. 13.30. Wstęp wolny!

W związku z tym, że ustanowiono 44 rocznicę zawarcia małżeństwa jako „bursztynową” to w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance o 17.15 odbędzie się oficjalna uroczystość dla wszystkich par, które wzięły ślub w roku 1973! Wydarzenie uświetni Alicji Majewskiej wraz z Włodzimierzem Korczem i kwartetem smyczkowym Warsaw Opera Quartet (wydarzenie na zaproszenia).