• 18.9 ºC  / 66.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Dumne, hanzeatyckie miasto Gdańsk
Większość z nas wie czym był związek kupiecki o nazwie Hanza i że jednym z najważniejszych jego miast był Gdańsk. Jednak dlaczego utworzono Hanzę, jakie miasto było jej stolicą i dlaczego po wielu latach prosperity idea handlowego stowarzyszenia tak wielu miast upadła? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszej sekcji na naszej stronie.
A
A
Data modyfikacji: 01 grudnia 2022 r.
zaj 2

 

W nowej sekcji poświęconej Hanzie, szczególny nacisk położono na rolę Gdańska i hanzeatyckie dziedzictwo w mieście Neptuna. Twórcą tekstów jest znawca historii Gdańska i wieloletni prezes miejscowego PTTK – Stanisław Sikora.

Wszystkie artykuły, ilustrowane rycinami, grafikami i zdjęciami można znaleźć TUTAJ.

Warto przy tym zaznaczyć, że już w czerwcu 2024 roku w Gdańsku odbędzie się wspaniałe, międzynarodowe wydarzenie – Zjazd Nowej Hanzy. To kapitalna impreza trwająca kilka dni. Jej wyjątkową atmosferę tworzą przedstawiciele miast hanzeatyckich, którzy tłumnie zjeżdżają, aby uczcić dziedzictwo hanzeatyckiego związku. Są więc kramy z rękodziełem i lokalnymi produktami, są sceny na których występują zespoły muzyczne i wiele, wiele więcej. Odwiedzą nas goście z Polski, ale także z 12 innych krajów! A dokładniej z: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim z Niemiec. Wprawdzie łącznie związek reprezentują miasta z 15 krajów, jednak 2 z nich to Białoruś i Rosja, więc wobec napiętej sytuacji geopolitycznej, ich udział staje niestety pod znakiem zapytania.

Więcej o stowarzyszeniu i zlotach członków, można znaleźć na oficjalnej stronie: https://hanse.org/en

Zanim jednak w gdański rozpocznie się hanzeatyckie święto, polecamy poszerzenie swojej wiedzy z tego zakresu i lekturę opisanej powyżej sekcji.

Miłej lektury!

„Hanza dla wielu ludzi stanowi pojęcie z dziedziny historycznej, kojarzonej jednoznacznie z minioną chwałą i wielkością. Dla nas, gdańszczan pojęcie to wypełnione jest wciąż konkretną treścią – z hanzeatyckiej przeszłości czerpaliśmy i czerpiemy umiłowanie ducha wolności, niezależności i międzyludzkiej solidarności. Hanza to część współczesnej tożsamości Gdańska”.

                                                                       Śp. Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska
                                                                   /Zjazd Hanzy w Salzwedel/Niemcy 2008 r./