
W nowej sekcji poświęconej Hanzie, szczególny nacisk położono na rolę Gdańska i hanzeatyckie dziedzictwo w mieście Neptuna. Twórcą tekstów jest znawca historii Gdańska i wieloletni prezes miejscowego PTTK – Stanisław Sikora.
Wszystkie artykuły, ilustrowane rycinami, grafikami i zdjęciami można znaleźć TUTAJ.
Warto przy tym zaznaczyć, że już w czerwcu 2024 roku w Gdańsku odbędzie się wspaniałe, międzynarodowe wydarzenie – Zjazd Nowej Hanzy. To kapitalna impreza trwająca kilka dni. Jej wyjątkową atmosferę tworzą przedstawiciele miast hanzeatyckich, którzy tłumnie zjeżdżają, aby uczcić dziedzictwo hanzeatyckiego związku. Są więc kramy z rękodziełem i lokalnymi produktami, są sceny na których występują zespoły muzyczne i wiele, wiele więcej. Odwiedzą nas goście z Polski, ale także z 12 innych krajów! A dokładniej z: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim z Niemiec. Wprawdzie łącznie związek reprezentują miasta z 15 krajów, jednak 2 z nich to Białoruś i Rosja, więc wobec napiętej sytuacji geopolitycznej, ich udział staje niestety pod znakiem zapytania.
Więcej o stowarzyszeniu i zlotach członków, można znaleźć na oficjalnej stronie: https://hanse.org/en
Zanim jednak w gdański rozpocznie się hanzeatyckie święto, polecamy poszerzenie swojej wiedzy z tego zakresu i lekturę opisanej powyżej sekcji.
Miłej lektury!
„Hanza dla wielu ludzi stanowi pojęcie z dziedziny historycznej, kojarzonej jednoznacznie z minioną chwałą i wielkością. Dla nas, gdańszczan pojęcie to wypełnione jest wciąż konkretną treścią – z hanzeatyckiej przeszłości czerpaliśmy i czerpiemy umiłowanie ducha wolności, niezależności i międzyludzkiej solidarności. Hanza to część współczesnej tożsamości Gdańska”.
Śp. Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska
/Zjazd Hanzy w Salzwedel/Niemcy 2008 r./