• 13.4 ºC  / 56.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Dzień każdego turysty
Od 1979 roku, 27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. Święto zostało ustanowione przez UNWTO (United Nations World Tourism Organization), aby podkreślić rosnącą rolę sektora turystycznego dla światowej gospodarki.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
swiatowy_dzein_tur-02

 

Dzięki postępowi techniki, od kilku dekad cały świat jest na wyciągnięcie ręki. Silnik odrzutowy sprawił, że w ciągu doby możemy znaleźć się dosłownie po drugiej stronie naszej planety, co jeszcze sto lat temu było nie do pomyślenia. Każdego roku z lotów korzystają miliardy ludzi. Wielu z nich odkrywa nowe kraje, kultury i zwyczaje. Podróżowanie jest pasją życia niezliczonej liczby osób, a często także ich źródłem utrzymania.  

Niestety, w tym roku święto zbiegło się w czasie z jednym z najbardziej szokujących wydarzeń branży turystycznej – upadkiem ogromnego biura podróży Thomas Cook. Setki tysięcy ludzi zostało dosłownie uwięzionych w obcych krajach, a tysiące osób zatrudnionych w firmie i podległych jej spółkach straciło pracę praktycznie z dnia na dzień. Trudno nie zauważyć tu pewnej ironii historycznej. Thomas Cook był bowiem pionierem i propagatorem masowej turystyki i to on założył już w roku 1841 jedno z pierwszych biur podróży w angielskim Leicestrshire.  

Mimo tego, z okazji Światowego Dnia Turystyki, życzymy partnerom Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Gdansk Convention Bureau, wszystkiego najlepszego, samych sukcesów i oczywiście jak największej liczby zadowolonych turystów!

Natomiast wszystkim turystom życzymy pięknych i niezapomnianych wrażeń z wakacji, zwłaszcza jeśli odwiedzają Gdańsk.