• 1.9 ºC  / 35.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Dzień naszego kontynentu
Zbliża się Dzień Europy. A dokładnie 2 dni ponieważ Stary Kontynent obchodzi swoje święto 5 lub 9 maja. Dlaczego tak nietypowo?
A
A
data publikacji: 02 maja 2018 r.

Zacznijmy od 5 maja. Ten dzień jest Dniem Europy ustanowionym na pamiątkę utworzenia Rady Europy, czyli dnia 5 maja 1949. 15 lat później zapisano go oficjalnie jako Dzień Europy i jest obchodzony pod nazwą: „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”.

9 maja z kolei, to pamiątka równie ważnego wydarzenia – przedstawienia Planu Szumana czyli utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a więc protoplasty obecnej Unii Europejskiej. Aby święta z 5 i 9 maja nie myliły się, 9 maja nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Niestety, poprawna nazwa, przyjęta i stosowana we wszystkich dokumentach, to ponownie „Dzień Europy”.

Można się w tym trochę pogubić, ale najważniejsze aby pamiętać, że nasz piękny i różnorodny, Stary Kontynent – Europa, ma swoje święto. I chyba każdy przyzna, że w pełni na nie zasługuje.

A już 6 maja od 12.00, na Targu Węglowym także będziemy obchodzić Święto Europy.

Organizatorzy zaplanowali ciekawe quizy, angażujące konkursy, układanie wielkiej mapy Europy z puzzli, koło fortuny i grę miejską, a smakosze będą mogli spróbować charakterystycznych potraw z różnych zakątków naszego kontynentu. Nie zabraknie także stoisk informacyjnych agencji Unii Europejskiej, a wszystko zwieńczy wspólne odśpiewanie „Ody do Radości”.