Święto Wolności i Solidarności
  • 2.2 ºC  / 35.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Europejskie Dni Dziedzictwa w Gdańsku
We wrześniu w wielu miastach Europy trwają Europejskie Dni Dziedzictwa. Gdańsk nie pozostaje w tyle i również przygotowano wiele atrakcji, wykładów - a wszystko po to, żeby szerzyć wśród lokalnej społeczności wiedzę o dziedzictwie kulturowym regionu.
A
A
data publikacji: 14 września 2016 r.

Piwnice Romańskie
-Piwnice Romańskie
Fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?

Od kilkudziesięciu już lat we wrześniu odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W projekcie biorą udział państwa członkowskie Rady Europy, w tym również Polska. Co jest głównym celem? Oczywiście budowanie świadomości lokalnej społeczności i promowanie ochrony dziedzictwa kulturowego, a także edukacja zarówno historyczna jak i kulturalna.

Gdańsk po raz kolejny przyłączył się do akcji. W tym roku tematem przewodnim jest: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Z tej okazji przygotowano szereg wykładów, spotkań i innych wydarzeń kulturalnych.
Kilka z nich znajdą Państwo poniżej – jest to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu w weekend, a przy okazji można również skorzystać i dowiedzieć się czegoś interesującego o dziedzictwie danego miejsca.

Dokąd pójść?

Zachęcamy do poznania dwóch historycznych obiektów Kępy Dominikańskiej: Piwnicy Romańskiej i kościoła oo. Dominikanów.

Piwnice Romańskie
18 września 2016 (niedziela)

Piwnica Romańska prezentuje odrestaurowane podziemia z XIII wieku, w tym refektarz klasztoru Dominikanów – czyli najstarsze zabytkowe wnętrze w Gdańsku. Refektarz jest przykładem romańskiej architektury murowanej.

Zwiedzanie, zarówno tego dnia, jak i w kolejne, odbywa się w godz. 9:00-17:00 w grupach nie większych niż 10 osób, w cyklach co pół godziny.

Kościół oo. Dominikanów - tego dnia zwiedzać będzie można niedostępne na co dzień miejsca kościoła św. Mikołaja, czyli: zakrystię, chór z zabytkowymi stellami, emporę muzyczną oraz podziemia kaplicy św. Jacka.

Wejścia, ze względu na cykl niedzielnych nabożeństw, odbywać się będą jedynie w wybranych godzinach w grupach 25-osobowych (czas zwiedzania ok. 15 min). Zbiórka chętnych przed wyjściem z Piwnicy Romańskiej o 9:40, a po południu o 13:40, 14:00, 14:20, 14:40, 15:00, 15:20 i 17:10.

Gra rodzinna
-Gra rodzinna
Fot. Gdański Teatr Szekspirowski

W tym szaleństwie jest metoda!
Gra rodzinna w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 

17 września, godz. 11:00 i 16:00
Mimo, że Gdański Teatr Szekspirowski jest obiektem nowym i nie pretenduje do miana zabytków, jego bogata historia sięga aż XVII wieku i pierwszego w ówczesnej Rzeczypospolitej teatru publicznego, zwanego Szkołą Fechtunku. I to właśnie m.in. historii tego niezwykłego obiektu, a także twórczości Mistrza ze Stratfordu dotyczyć będzie Gra rodzinna, o której poniżej.

Na głównej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się rodzinna gra planszowa pod tytułem: "W tym szaleństwie jest metoda". Zabawa będzie miała charakter warsztatowy, jej celem jest pobudzanie wyobraźni, wzmacnianie kreatywności i rozwój wiedzy i umiejętności logicznego myślenia – udział mogą brać całe rodziny i znajomi. W programie wiele ciekawych zadań wymagających współpracy w grupie i dzielenia się zdolnościami. Zwycięska drużyna zdobędzie ciekawe teatralne nagrody!

Warsztaty odbędą się 17 września o godz. 11:00 (I tura) i 16:00 (II tura). Czas trwania: 2 godziny.
Warsztaty są bezpłatne, ale wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Rodzinne drużyny można zgłaszać w kasie biletowej: tel. 58 351 01 01 (w godz. 14:00-19:00); e-mail: bow@teatrszekspirowski.pl.

Co jeszcze?

Poza wspomnianymi również w kilku innych miejscach odbywać się będą wydarzenia związane z EDD 2016. Wśród nich można wymienić Oddział Sztuki Dawnej, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Jana, czy Wyspę Skarbów GAK w Gdańsku Sobieszewie.

Szczegółowy program wydarzeń znajdą Państwo pod adresami: http://edd.nid.pl/
https://www.gdansk.pl/wydarzenia/Europejskie-Dni-Dziedzictwa,w,17761