• 14.4 ºC  / 57.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Festiwal Światła ponownie olśni Gdańsk
Iluminacje świetlne, wystawy, warsztaty i pokazy z pogranicza sztuki, nauki oraz technologii – w weekend 13–14 maja całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na Festiwal Światła. Kulminację wydarzenia zaplanowano na sobotni wieczór, kiedy to górujące nad centrum wzgórze zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta. Świętujmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Światła na Górze Gradowej w Gdańsku.
A
A
Data modyfikacji: 11 maja 2023 r.
Grafika zawiera nazwę festiwalu na bardzo jasnym żółtym tle oraz dane wydarzenia

 

Od zarania dziejów światło fascynowało naukowców i artystów, a jego badanie umożliwiało postęp cywilizacji. Dlatego 16 maja, w rocznicę pierwszego udanego wykorzystania lasera, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła. W Trójmieście będziemy celebrować święto światła przez cały weekend. W dniach 13–14 maja na odwiedzających Hevelianum czekać będzie wiele atrakcji. Festiwal Światła będzie okazją do naukowych eksperymentów, artystycznej ekspresji, ale przede wszystkim – integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

– Na Festiwalu Światła znajdzie się miejsce dla każdego – mówi Magda Maszewska z Hevelianum – dla najmłodszych uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne o świetle, na seniorów czekają zajęcia dotyczące sztucznej inteligencji i rozpoznawania fałszywych treści w Internecie, pozostałe atrakcje są otwarte na wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia.

Podczas festiwalowych warsztatów, które rozpoczną się o godz. 11:00, będzie można namalować obraz świecący w UV, zapleść abażur techniką makramy i wykonać ozdobną świecę (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy). Wszyscy goście bez wyjątku są zaproszeni do udziału w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Instytut Metropolitalny.
Na pasjonatów sztuki będą czekać liczne wystawy i instalacje w przestrzeni stworzone przez artystów agencji L’art. O miłośników nauki zadba Hevelianum oraz zaproszeni goście
z czasopisma astronomicznego Urania - Postępy Astronomii, Instytutu Łukasiewicza
i Polskiej Agencji Kosmicznej, natomiast dla fanów nowych technologii Hackerspace Trójmiasto przygotował prezentacje gadżetów w różny sposób wykorzystujących światło.

– Pokażemy różne oblicza światła w technologii, między innymi w mikrokontrolerach, elektronice i druku 3D.  Zaprezentujemy także neony ledowe stworzone przez uczestników warsztatów Zrób sobie LEDon, które przeprowadziliśmy w ramach przygotowań do festiwalu – mówi Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto.

Wystawy będą czynne dla zwiedzających przez cały weekend – w sobotę w godz. 16:00–22:00 oraz w niedzielę 12:00–17:00, natomiast główna część tegorocznego wydarzenia została zaplanowana na sobotni wieczór, kiedy będziemy bawić się aż do północy. Wieczorne pokazy rozpoczną się o godz. 20:30. Zainicjuje je uruchomienie największej atrakcji festiwalu – artystycznej instalacji świetlnej For Peace, która otoczy główny plac Hevelianum. Praca słowackiego artysty tworzącego pod pseudonimem „sedemminut” jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Praca składa się z 50 dwumetrowych postaci, których spokojny spacer subtelnie przechodzi w bieg i to bieg z prędkością światła. Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje oraz unikatowe mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki ambientowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Odbędzie się także spektakl teatru tańca h.art, który wprowadzi publiczność w niezwykły świat światła i przestrzeni.

Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 roku i zgromadziła ponad 2500 osób, w tym 370 uczestników warsztatów. W wydarzenie zaangażowało się wiele instytucji ze świata nauki i technologii oraz ponad 20 artystów interdyscyplinarnych z 8 krajów świata. Trwają już prace nad kolejną, trzecią edycją Festiwalu Światła. Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do projektu zapraszamy do kontaktu:  festiwalswiatla@gmail.com.

 

Miejsce

Hevelianum, Góra Gradowa - Gradowa 6, Gdańsk

Data

13–14 maja 2023

Wystawy będą otwarte w godzinach:

sobota 16:00–22:00

niedziela 12:00–17:00

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny, natomiast płatne jest uczestnictwo w niektórych warsztatach. Zapisy będą dostępne na portalu Evenea od 26 kwietnia 2023. Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: https://festiwalswiatla.hs3.pl/ oraz po zeskanowaniu kodu QR:

 

Link do programu FŚ2023 (2)

 

Organizatorzy:

Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum – Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej.  https://hevelianum.pl/

Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną. https://hs3.pl/

L’art to kreatywna agencja sztuki i galeria online, która nie tylko łączy artystów
z potencjalnymi klientami, ale także tworzy niesamowite projekty artystyczne, inicjuje współpraca i eventy. https://lartagency.com/