• -1.7 ºC  / 28.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańsk częścią Global Greening! Zazieleni się na Dzień Św. Patryka
W piątek, 17 marca, w Dniu Św. Patryka, Gdańsk rozświetli się po irlandzku, czyli na zielono. Zielona będzie Katownia oraz wiadukty przy ul. Uczniowskiej i ul. Kościuszki.
A
A
data publikacji: 17 marca 2017 r.

W tym roku zazieleni się Katownia Zespołu Przedbramia ul. Długiej
-W tym roku zazieleni się Katownia Zespołu Przedbramia ul. Długiej
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

17 marca to narodowe święto Irlandii. Dzień Świętego Patryka obchodzony jest co roku w Irlandii i na całym świecie. Aż 13 polskich miast z okazji Dnia Świętego Patryka podświetli na zielono swoje obiekty.

Staną się one częścią projektu zwanego “Global Greening” (Globalne Zazielenienie). Na świecie na zielono tego dnia zaświecą m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Koloseum w Rzymie, Wielki Mur Chiński oraz Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro.

W Warszawie będzie to oczywiście Pałac Kultury i Nauki.

W Gdańsku: Katownia oraz wiadukty przy ul. Uczniowskiej i ul. Kościuszki.

Premier Irlandii (po irlandzku tę funkcję określa się mianem Taoiseach) Enda Kenny, który był w Polsce w lutym 2017 roku, przypomniał, że w 2015 roku wartość dwustronnej wymiany handlowej pomiędzy Irlandią a Polską wyniosła 3 miliardy euro i rośnie co roku o ponad 15 procent. Co tydzień odbywa się ponad 60 lotów pomiędzy Irlandią a 11 polskimi miastami. Podczas wizyty w Polsce Enda Kenny opowiedział, jak Irlandia stała się jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata i zachęcił do współpracy irlandzkich i polskich przedsiębiorców i naukowców. Wartość eksportu żywności irlandzkiej do Polski wyniosła 185 milionów euro w 2016 roku, co stanowiło wzrost o 14 procent.

W Gdańsku największą dotąd irlandzką inwestycją jest siedziba firmy informatycznej Kainos w budynku Trytona. Zatrudnia ona kilkuset programistów z Trójmiasta i Polski.

Więcej o Dniu św. Patryka na stronie Ambasady Irlandii