" />
  • 19.5 ºC  / 67.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Gdańsk jest ciekawy niezależnie od pory roku!
A
A
data publikacji: 10 października 2016 r.

Co robić w Gdańsku?

Gdańsk swym pięknem zachwyca o każdej porze roku. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Szczególnej atmosfery nabiera z początkiem grudnia, kiedy mienią się pierwsze ozdoby świąteczne, a na ulicach często leży cienka warstwa śniegu. Witryny sklepowe, wystrój restauracji, czy sam Jarmark Bożonarodzeniowy tworzą świąteczną atmosferę w całym mieście. 

Czy warto przyjechać do Gdańska w grudniu? Odpowiedź brzmi: tak! Na odwiedzających miasto czeka wiele atrakcji, które przypadną do gustu zarówno młodszym jak i trochę starszym turystom. Opcji jest wiele, od aktywnego spędzania czasu, przez przyjemny spacer, po równie przyjemny odpoczynek przy kubku gorącej czekolady czy grzańcu. Wystarczy tylko wybrać termin, przyjechać do Gdańska i sprawdzić czym potrafi zaskoczyć w zimę!

Aktywny grudzień?

Na początek można wybrać się na jedno z gdańskich lodowisk. Do wyboru mamy dwa: to na Placu Zebrań Ludowych przy Bramie Oliwskiej oraz w Hali Olivia. W obu miejscach istnieje możliwość wypożyczenia łyżew, naostrzenia ich, można również przyjść ze swoimi, wówczas ponosimy tylko koszt wstępu. W pobliżu obu obiektów znajdują się ciekawe turystycznie miejsca jak Góra Gradowa w centrum, czy Katedra Oliwska w Oliwie. 

Otwarcie lodowiska na Placu Zebrań Ludowych
-Otwarcie lodowiska na Placu Zebrań Ludowych
Fot. gdansk.pl

Na tym jednak nie kończą się propozycje dla fanów aktywności fizycznej. Kolejnym miejscem może być Trójmiejski Park Krajobrazowy. Zimą mało uczęszczane tereny są świetne do uprawiania narciarstwa biegowego. Sprzyja temu również ukształtowanie terenu, na który  składają się wzgórza morenowe. Ponadto kąpiele morsów w zimowym Bałtyku. Gdzie można ich spotkać? Najczęściej na plaży w Gdańsku Jelitkowie. Wszyscy kąpią się z dwóch powodów: dla przyjemności lub dla zdrowia. Pamiętać jednak trzeba, że zbyt długi pobyt w wodzie może poważnie wyziębić organizm, dlatego trzeba szczególnie uważać i szybko ogrzać się po wyjściu z wody.  

Zimowa kąpiel w Bałtyku
-Zimowa kąpiel w Bałtyku
Fot. gdansk.pl

Dla fanów umiarkowanej aktywności idealnym miejscem będzie Aquapark Sopot. Możliwości jest wiele, można popływać i sprawdzić swoją wytrzymałość, bawić się na kilku zjeżdżalni różnych wielkości – zarówno dla najmłodszych jak i trochę starszych, dzikiej rzece, wodnej trampolinie i wielu innych. Po wcześniejszym wysiłku miło skorzystać z whirlpoola, czyli basenu z hydromasażem, czy ze SPA i licznych zabiegów jakie są w ofercie. 

Baseny dla dzieci
-Baseny dla dzieci
Fot. Aquapark Sopot

Na narty nad morze!

Kolejną propozycją jest Łysa Góra w Sopocie – okazuje się, że jazdy na nartach można spróbować również w mieście, i to w mieście nad morzem! Łysa Góra jest praktycznie dla każdego – dla zaawansowanych narciarzy, jak i tych początkujących, gdyż w ofercie są również lekcje jazdy dla początkujących. Jest to idealne miejsce, żeby bawić się z całą rodziną. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj. Gdyby jednak zimowa aura nie dopisała w Trójmieście jest jeszcze możliwość skorzystania z całorocznego stoku – SKIMONDO. Przez 10 min można pokonać aż 4 km trasy w przystępnej cenie. Z Wyspy Sobieszewskiej można natomiast wypłynąć na… niezapomniany połów dorsza na morzu. Co prawda trzeba dość wcześnie stawić się na miejsce zbiórki, ale czego się nie robi dla świeżej ryby. Szanty, podmuch świeżego wiatru i spora dawka jodu gwarantowane! 

A może kulig? To kolejna opcja spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Co prawda w tym przypadku trzeba mieć szczęście, żeby na leśnych ścieżkach utrzymał się śnieg – ale mając nadzieję, że prawdziwa zima w tym roku zagości warto pomyśleć i nad tą opcją. Zaledwie 7 km od centrum miasta znajduje się Ośrodek Tabun – malowniczo położony, tuż nad samym jeziorem Otomińskim. Opcje są dwie, tradycyjny kulig, już po zmroku z pochodniami – wtedy las nabiera dodatkowego uroku. Po kuligu może się odbyć ognisko z ciepłą herbatą. Więcej informacji o ośrodku znajdą Państwo tutaj.

Konie w Ośrodku Tabun
-Konie w Ośrodku Tabun
Fot. Ośrodek Tabun

A może chwila relaksu przed Świętami?

Atrakcyjną możliwością zawsze jest sam spacer brzegiem morza. W zależności od pogody i zapału można wybrać sobie jego długość. Zaczynając w Gdańsku Brzeźnie wędrówka może zakończyć się już w Jelitkowie, czyli po około 3 km. Dalej przejść można do Sopotu, czyli kolejne 3 km dalej, przespacerować się po molo i wyruszyć na kolejny etap wędrówki – z Sopotu do Gdyni już tylko 13 km. Odległość może odstraszać na pierwszy rzut oka, ale z drugiej strony czego się nie robi dla pięknych widoków, spaceru wzdłuż klifów i świeżego powietrza? Warto na spacer zaopatrzyć się w kawałek suchego chleba, dlaczego? Po drodze na plaży z pewnością spotkać można mewy, łabędzie, które chętnie skuszą się małą przekąską.

Jeżeli natomiast ktoś woli spędzić czas w miłej, świątecznej atmosferze, wraz z rodziną, to powinien zastanowić się nad odwiedzinami np. w Wielkiej Fabryce Elfów lub też na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z największych zimowych atrakcji Gdańska. Rozpoczyna się już 3 grudnia i będzie można go odwiedzić przez prawie trzy tygodnie – do 23 grudnia. Na jarmarku skosztować można tradycyjnych polskich potraw, które często znaleźć można na wigilijnym stole, zakupić drobne upominki, czy też pamiątki, nie tylko świąteczne. Ponadto, w trakcie jarmarku działa w pobliżu lodowisko, karuzele, w programie również odwiedziny Mikołaja, i odbywa się wspólne śpiewanie kolęd. Więcej informacji o Jarmarku znaleźć można tutaj.

Jarmark Bożonarodzeniowy
-Jarmark Bożonarodzeniowy
Fot. gdansk.pl

Wielka Fabryka Elfów działać będzie w Amber Expo od 28 listopada do 21 grudnia. Podczas 2,5 godzinnej wizyty dzieci odwiedzające Fabrykę będą mogły poczuć się jak w prawdziwej wiosce Świętego Mikołaja! Fabryka otwiera swe podwoje już po raz piąty, i tym razem atrakcji również nie zabraknie, a zaskoczą one nawet wcześniejszych odkrywców tego miejsca. Dzieci poznają tajniki pracy elfów, odwiedzą 10 punktów z atrakcjami, spotkają się ze Świętym Mikołajem, a na koniec otrzymają dyplom i mały upominek. Rodzice mogą odpocząć w restauracji Amber Side przy filiżance kawy i ciepłej przekąsce, albo też bawić się razem ze swoimi pociechami – z pewnością będzie to równie mile spędzony dla nich czas. 

Zabierz ze sobą trochę Trójmiasta do domu!

Jakże miło jest zasiąść z bliskimi do wigilijnego stołu przy znanych świątecznych utworach! W tym roku czas ten może być jeszcze przyjemniejszy, a to wszystko za sprawą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, która pracuje nad albumem z utworami bożonarodzeniowymi, co ciekawe są one w aranżacji na orkiestrę smyczkową oraz trio jazzowe. Płytę tworzyć będą utwory znane, lubiane, z repertuaru popkulturowego.