• 19.3 ºC  / 66.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańsk na Dzień Dziecka
Uśmiechnięte dziecięce buzie, atmosfera oczekiwania na ten wyjątkowy, czerwcowy dzień… Nie ma mowy o pomyłce – zbliża się święto najmłodszych – Dzień Dziecka. A skoro tak, to po co siedzieć w domu i tracić czas, skoro można całą rodziną wybrać się na odkrywanie Gdańska. Atrakcje, które wybraliśmy z okazji tego wyjątkowego święta zachwycą wszystkie dzieci.
A
A
Data modyfikacji: 01 czerwca 2021 r.
zoo
G. Mehring / gdansk.pl

 

Nasza pierwsza propozycja to klasyka, która nigdy się nie nudzi. Rodzice doskonale wiedzą, że nawet dziecko nie w humorze będzie się tam doskonale bawiło. Wizyta w gdańskim ZOO to świetna propozycja spędzania wolnego czasu dla młodszych i starszych. Na gości, o każdej porze roku, czekają setki zwierzaków!

Gdański Ogród Zoologiczny to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Tylko tu zobaczyć można egzotyczne zwierzęta: blisko 200 gatunków, ponad 1000 zwierząt, ze wszystkich kontynentów. Większość to gatunki zagrożone wyginięciem, których przetrwanie możliwe jest tylko dzięki opiece ogrodów zoologicznych. Pokazy karmienia zwierząt, lekcje żywej przyrody, opowieści o zwierzętach, obrączkowanie ptaków, wykłady i kampanie edukacyjne – to tylko niektóre z wydarzeń odbywających się w ZOO. Położone na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z całorocznymi pawilonami (lwiarnia, żyrafiarnia, pawilon ptaków i gadów, małpiarnie), jest warte odwiedzenia o każdej porze roku.

Warto dodać, że gdańskie ZOO powstało w 1954 roku i jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Panuje w nim wyjątkowy mikroklimat - wcześniej funkcjonował tu nawet pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Być może dzięki temu mieszkańcy i goście ZOO czują się tak dobrze! To jedyny ogród w Polsce, w którym zobaczyć można krytycznie zagrożone wyginięciem orangutany. Ponadto mieszka tu wiele innych rzadkich gatunków, m.in. lwy angolskie, hipopotamy karłowate, pandy małe, szympansy, żyrafy, gepardy i słonie.

kafelek_dziecka_kopia

 

Kolejna atrakcja też wymaga sporej dawki ruchu, a więc tym lepiej. Mowa o Szlaku Heweliona, małego lwa, który odwiedza rozmaite miejsca w Gdańsku. W każdym z nich jest wyposażony w inne atrybuty, charakterystyczne dla danego miejsca. Łącznie małego, kociego podróżnika możemy spotkać już w 13 miejscach. Większość z figurek (około 0,5 metrowej wysokości) spotkamy w regionie Głównego i Starego Miasta. Podróżując od jednego do drugiego odkryjemy fascynujące miejsca, więc jest to świetna atrakcja edukacyjna, którą dzieciaki pokochają. Co więcej, jedno z lwiątek, związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, znajduje się w naszym Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Długi Targ 28/29. Śmiało wejdźcie do środka by go odwiedzić. Jeśli chcecie zafundować swoim pociechom jeszcze więcej frajdy, możecie tam właśnie kupić pluszową maskotkę Heweliona. To świetna (i jakże miła w dotyku) pamiątka z wyprawy tym wyjątkowym szlakiem.

Postarajcie się odkryć i odwiedzić wszystkie lwiątka. Podpowiedź, gdzie ich szukać znajdziecie na stronie Heweliona.

 

Centrum_Hewelianum_755

 

Zabawa i nauka w jednym? Oczywiście! Nie ma lepszego miejsca niż Hevelianum. Tutaj królują interaktywne wystawy – atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – ulokowane w XIX-wiecznych zabudowaniach dawnego militarnego fortu.

To właśnie tu samodzielnie można poznawać świat lub dołączyć do zabaw edukacyjnych oraz doświadczeń prowadzonych przez edukatorów. Bogaty, całoroczny program zajęć dla klas szkolnych i rodzin pomaga zaprzyjaźnić się z matematyką, fizyką, chemią, biologią, astronomią, geografią i historią. Można też skorzystać ze specjalnych spacerów po okolicy

Hevelianum mieści się na Górze Gradowej, gdzie zachowały się XIX-wieczne budynki dawnego militarnego fortu. Cały teren to zielona wyspa w centrum Gdańska,
ze ścieżkami spacerowymi i piękną panoramą miasta.

Z okazji Dnia Dziecka Hevelianum przygotowało dodatkowe, wspaniałe atrakcje stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. I to nie na jeden dzień, a na cały tydzień, od 31 maja do 6 czerwca!

W planie m.in. widowiskowe science show rozkładające fizykę na łopatki, przyrodnicze zajęcia terenowe z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i „Tańczące kostki”, czyli warsztaty dla małych konstruktorów z wyobraźnią. Koniecznie sprawdźcie SZCZEGÓŁY WYDARZENIA.

 

Amber Sky

 

Kolejna atrakcja jest przeznaczona dla nieustraszonych młodych odkrywców i znajduje się na Ołowiance. To koło widokowe AmberSky. Jego rozmiar, czyli ponad 50 metrów wysokości, sprawia, ze wyposażone aż w 36 gondol koło, widoczne jest z daleka. AmberSky pomoże Wam spojrzeć na Gdańsk z lotu ptaka. Taka perspektywa pozwala odkryć zupełnie nowe, fascynujące fakty, jak na przykład wielkość wspaniałej Bazyliki Mariackiej dominującej panoramę Głównego Miasta. To niezapomniana przygoda!

Pamiętajcie też, że specjalnie z myślą o rodzinach stworzyliśmy specjalny pakiet Karty Turysty. Pakiet „Rodzina i Zabawa” pozwoli najmłodszym na jeszcze sprawniejsze odkrywanie miasta, a rodzicom na oszczędności. Znajdziecie na nim znacznie więcej atrakcji, niż te opisane powyżej. ZOBACZCIE SAMI.

Na koniec, korzystając z okazji, VisitGdansk pragnie złożyć najserdeczniejsze, najbardziej pluszowe, słodyczowe i zabawkowe życzenia wszystkim dzieciakom – tym mniejszym i tym większym. Cieszcie się swoim świętem i nigdy nie przestawajcie odkrywać!