• 14.5 ºC  / 58.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańsk na wakacje
Lato i wakacje to ulubiona pora roku i to nie tylko wśród uczniów. Piękna pogoda aż zachęca do wyjścia z domu i odkrywania. Wcale nie trzeba daleko jechać, aby zobaczyć prawdziwe, turystyczne perełki oraz wziąć udział w pasjonujących wydarzeniach. Gdańsk ma ich bardzo wiele.
A
A
Data modyfikacji: 25 czerwca 2019 r.
Wakacje W Gdańsku
 
 

Bogata, letnia oferta Gdańska skierowana jest do każdego – tak do turystów, jak i mieszkańców. Każdy, niezależnie od wieku, może spędzić w Grodzie Neptuna cudowne, niezapomniane wakacje. Do stałej oferty Gdańskich zabytków (o której więcej w zakładce Hity Gdańska, w okresie letnim dołącza cała gama różnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest Baltic Sail.

 

Baltic Sail

W tym roku majestatyczne żaglowce odwiedzą Gdańsk w dniach 5-8 lipca. Będzie to kilkanaście jednostek z kilku krajów Europy – najbardziej majestatyczne i największe z nich to Loth Lorien (48 metrów długości), Minerva (ponad 50 metrów), stały bywalec czyli Baltic Beauty ze Szwecji oraz rosyjski Yunyi Baltiets (50 m).  Zlotowi tradycyjnie towarzyszyć będzie wielkie żeglarskie święto z miasteczkiem gdzie odbędą się koncerty szantowe i gdzie znajdziemy strefą gastronomiczną.

Pamiętajmy, że podczas Baltic Sail nie tylko podziwiamy żaglowce, ale także możemy wykupić bilet i popłynąć na 3-4 godzinny rejs pod żaglami po Zatoce Gdańskiej. Szczegóły imprezy: https://www.balticsail.pl/

 
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Festiwal Teatrów Ulicznych FETA

W dniach od 11 do 14 lipca w Gdańsku zagoszczą aktorzy z polskich i zagranicznych teatrów. Powodem jest oczywiście Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych – FETA. Jest to jeden z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy. Repertuar jest dostosowany do widzów w każdym wieku – znajdą tu dla siebie coś ciekawego zarówno starsi, jak i młodsi. Charakterystyczną cechą wydarzenia jest to, że aktorzy grają w przestrzeni miejskiej – na chodnikach, skwerach i zieleńcach. Można więc powiedzieć, że sztuka dosłownie wychodzi do odbiorców. Szczegóły znajdziemy TUTAJ.

 
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Jarmark św. Dominika

Na kolejne duże wydarzenie nie będziemy musieli długo czekać. Już 27 lipca rusza 759 edycja Jarmarku Św. Dominika, która potrwa do 18 sierpnia. Ja nakazuje stary obyczaj, na początku Jarmarku klucz do bram miasta otrzymają kupcy, którzy będą nim władać aż do końca wydarzenia.

Liczne kramy, miliony gości, bogata oferta kulturalna i gastronomiczna oraz możliwość kupienia praktycznie wszystkiego – to cechy, które stawiają Jarmark św. Dominka w jednym szeregu z tak znanymi imprezami jak Oktoberfest czy niemieckie Jarmarki Świąteczne. Na ponad 3 tygodnie ulice Głównego Miasta zamienią się w gigantyczny rynek. Będzie można kupić wyroby rękodzieła, upominki, zabawki, ceramikę, ale także spróbować jedzenia typowego dla wielu kuchni świata. Łącznie, będziemy mogli odwiedzić aż 1000 kramów, a wzorem poprzednich lat imprezę powinno odwiedzić ponad 6 milionów gości!

Warto przypomnieć, że historia Jarmarku Św. Dominika sięga roku 1260. Tego roku Papież Aleksander IV, zezwolił Dominikanom na organizowanie długich odpustów oczywiście w okresie, kiedy przypadało święto ich patrona.  Więcej na: http://jarmarkdominika.pl/

 
Fot. Przemek Szalecki / gdansk.pl

 

23 Festiwal Szekspirowski

2 lata temu Książe William i Księżna Kate nie bez powodu wybrali Gdańsk jako jedyne, oprócz Warszawy miasto, które chcą odwiedzić podczas swojej trasy po Polsce. To w Gdańsku istniał pierwszy poza Anglią Teatr Szekspirowski, a jego tradycje dumnie kontynuuje oddany do użytku w 2014 roku nowoczesny obiekt.

W dniach 26 lipca – 4 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim codziennie będziemy mogli zobaczyć kilka przedstawień na podstawie sztuk Williama Shakespear’a. 

Szczegóły na: http://festiwalszekspirowski.pl/pl/strona-glowna/

 
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

XIV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”

Po raz kolejny sierpień w Domu Uphagena i Parku Oliwskim będzie wyjątkowy, a to za sprawą 14 edycji „Mozartiany”. Pomiędzy 18 a 24 sierpnia będziemy mogli wysłuchać licznych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta (zdaniem wielu, najwybitniejszego kompozytora wszechczasów) w wykonaniu najlepszych chórów i zespołów. Jego dzieła nigdy nie są tak bliskie jak podczas tego magicznego, pełnego cudownych dźwięków, tygodnia. Szczegóły na: http://www.mozartiana.pl/

 
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

A to tylko część z ogromnej ilości atrakcji, jakie czekają na każdego tego lata w Gdańsku. Jedno jest pewne, w naszym mieście nie sposób się nudzić!