• 22.0 ºC  / 71.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Gdańsk po raz kolejny został rowerową stolicą Polski!
To, że w Gdańsku istnieją już setki kilometrów tras rowerowych nikogo nie dziwi. Nie powinien w takim razie dziwić również fakt, że po raz trzeci Gdańsk wybrany został jako rowerowa stolica Polski!
A
A
data publikacji: 04 listopada 2016 r.

Rowerem przez Gdańsk
-Rowerem przez Gdańsk
Fot. Lotta Sundstrom

Tytuł ten przyznawany jest co dwa lata przez ogólnopolski miesięcznik RowerTour, a sam ranking opracowywany jest wraz z najważniejszymi organizacjami rowerowymi w Polsce. Ranking opracowany został po raz czwarty, a tegoroczny objął 41 największych miast w Polsce (wszystkie powyżej 100 tys. mieszkańców).

Co oceniano?

Rozwiązania infrastrukturalne, oraz dotyczące organizacji ruchu, a także ilość parkingów dla rowerów i wszelkie inne ułatwienia. Sprawdzano również ilość imprez promujących przemieszczanie się właśnie rowerem, oraz możliwość ich przewozu w komunikacji miejskiej.

Po zsumowaniu wyników Gdańsk po raz trzeci z rzędu wygrał rywalizację! Suma uzyskanych punktów pozwoliła na zdecydowane prowadzenie nad takimi miastami jak Toruń czy Wrocław. O sukcesie zadecydowały m.in. takie elementy jak spójna infrastruktura, strefy uspokojonego ruchu, przyjazność centrum miasta dla poruszających się rowerem, czy też efektywne wykorzystywanie pozyskiwanych funduszy.

Nowe projekty rowerowe

Gdańsk na swoją pozycję pracuje od lat! Najnowszym projektem jest Metropolitalny rower 4. generacji – wypożyczenie będzie bardzo proste, rowery będą zsynchronizowane z urządzeniami mobilnymi, a pojazdów nie trzeba będzie zostawiać tylko w dedykowanych miejscach.

Ponadto warto nadmienić, że miasto po raz drugi zwyciężyło w European Cycling Challenge, w którym konkurowały 52 europejskie miasta, a gdańszczanie przejechali imponującą ilość „rowerowych kilometrów”, bo aż 825 tys.!