• 18.1 ºC  / 64.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Gdańsk poleca Sylwestra last minute...
Wielkimi krokami zbliża się 2017 rok. Kto jeszcze nie ma planów na Sylwestra, ten dobrze trafił. Specjalnie z myślą o Was stworzyliśmy listę sylwestrowych wydarzeń w Gdańsku „last minute” - zarówno tych tradycyjnych, klubowych, jak i tych bardziej odświętnych.
A
A
data publikacji: 30 grudnia 2016 r.

Sylwester w Gdańsku
-Sylwester w Gdańsku
Fot. flickr.com/Miasto Gdańsk

Sylwester w Gdańsku jak co roku będzie można spędzić pod chmurką, na Targu Węglowym, gdzie od godz. 22 rozpoczną się koncerty. Gwiazdą będzie zespół Big Cyc, i to on wprowadzi publiczność w nowy rok. Pożegnanie obecnego będzie wystrzałowe: o północy rozpocznie się pokaz fajerwerków do podkładu muzycznego. Dodatkowymi atrakcjami będzie lodowisko i koło widokowe, przeniesione już wcześniej z Wyspy Spichrzów. Wstęp wolny.

Na włoską nutę

Dla tych, którzy bardziej cenią muzyczną klasykę, propozycję ma Opera Bałtycka (al. Zwycięstwa 15), która zaprasza do powitania nadchodzącego roku podczas Gali Sylwestrowej „Włoska noc”. W sobotę, 31 grudnia, zabrzmią fragmenty z włoskich oper, operetek, ale również pieśni neapolitańskie i włoskie przeboje muzyki popularnej.

Wśród wykonawców będzie gwiazda scen operetkowych - Grażyna Brodzińska, a także znani i lubiani soliści - Leszek Skrla, Paweł Skałuba, Aleksandra Buczek, Zbigniew Malak, Ewa Prus i Hubert Zapiór oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery Bałtyckiej. Galę poprowadzi Sławomir Pietras.

Sylwestrowy koncert odbędzie się dwukrotnie: o godz. 17 i o godz. 20.30. Na oba terminy bilety jeszcze są. Cena: 120-200 zł.

W rytmie walca

Na muzyczną ucztę zaprasza także Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1), gdzie Koncert Sylwestrowy odbędzie się pod hasłem „Zaproszenie do Tańca”. Wydarzenie, które inspirowane jest Koncertami Noworocznymi z Wiednia, spodoba się melomanom, którzy przykładają wagę do starannie wyselekcjonowanego repertuaru i rozrywki najwyższej klasy, ale i tym, którzy w nowy rok chcą wejść tanecznym krokiem.
W sobotę 31 grudnia Filharmonię wypełnią dźwięki najbardziej znanych walców, tańców z oper i kompozycji opartych na tańcach ludowych. W repertuarze znajdą się klasyki, jak „Polonez” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, czy walc tego kompozytora, wykorzystany w filmie „Trędowata”, a także uwertura „Hrabina” Stanisława Moniuszki czy „I Got Rhytm” George’a Gershwina.
O niezapomniane muzyczne chwile zadba Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. Gościem specjalnym będzie sopranistka Katarzyna Hołysz. Koncert dopełni pokaz taneczny w wykonaniu pary baletowej.
Także i ten koncert odbędzie się dwukrotnie, ale zostały już ostatnie, pojedyncze bilety jedynie na pierwszą odsłonę, która odbędzie się o godz. 17. Cena: 150-210.

Z Fredrą i Bohomolcem

Ostatnie miejsca zostały także na spektakl sylwestrowy w Teatrze Wybrzeże. W sobotę, 31 grudnia, o godz. 19 na Dużej Scenie (Gdańsk, Targ Węglowy) po raz ostatni w tym roku zostanie zaprezentowany dramat „Uwiedzeni” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Utrzymany w nowoczesnym stylu i odwołujący się do współczesnych problemów spektakl jest adaptacją dwóch klasycznych tekstów: „Cudzoziemczyzny” Aleksandra Fredry i „Małżeństwa z kalendarza” Franciszka Bohomolca. Spodoba się tym, którzy lubią rozmawiać (i słuchać) o Polsce, wolności i ideologiach.
Występują: Agata Bykowska, Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Oracz, Piotr Chys, Grzegorz Gzyl, Michał Kowalski, Piotr Łukawski, Marcin Miodek oraz Jarosław Tyrański.
Bilety na balkon: normalny 60 zł.

Przy filmowych hitach

Dla kinomanów również nie zabraknie sylwestrowych propozycji. Nowo otwarte Cinema 3D (Gdańsk, ul. Franciszka Schuberta 102A) zaprasza na wspólne powitanie Nowego Roku w towarzystwie polskich komedii. Wieczór rozpocznie się o godz. 21 przy „Planecie Singli” - romantycznej komedii z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Więdłochą, następnie widzowie będą mogli się dowiedzieć „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, a na deser podany zostanie przedpremierowy pokaz nowego filmu twórców „Listów do M.” - komedii „Po prostu przyjaźń”.
Sylwestrowy maraton filmowy potrwa ponad 6 godzin. O północy lampka szampana.
Bilety: 30 zł.

Aż dwa filmowe sylwestry proponuje z kolei gdańskie Multikino (aleja Zwycięstwa 14). W pierwszym pakiecie, zatytułowanym „Koneser” goście będą mieli okazję uśmiechnąć się podczas przezabawnej „Boskiej Florence” z Meryl Streep, przedpremierowo obejrzą ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki” oraz „Frankensteina” z Benedictem Cumberbatchem w roli Monstrum - świetnie przyjęte przedstawienie teatralne z National Theatre. Początek o godz. 21, zakończenie o godz. 03.50.
Drugi pakiet odbędzie się pod hasłem „Komedia” i będzie okazją, by zobaczyć najlepszą polską komedię romantyczną ostatnich lat, czyli „Planetę Singli”, dodatkowo zaś zobaczą przedpremierowo dwie świetne produkcje: rodzime „Po prostu przyjaźń” w gwiazdorskiej obsadzie oraz rozśpiewane „La la land” z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem. Początek o godz. 21, zakończenie o godz. 5.00.
Bilety na każdy z pakietów: 89-109 zł. W cenę biletu wliczony jest welcome drink, lampka wina musującego o północy, napoje gazowane i przekąski.

W Krainie Mrozu

Imprezowiczom polecamy spędzić sylwestrowy wieczór w Parlamencie (ul. Świętego Ducha 2), który 31 grudnia przemieni się w Mroźną Krainę. O dobry nastrój gości zadbają Król i Królowa Śniegu, a o zabawę na parkiecie Cj Deagol. Impreza rozpocznie się o godz. 20. Bilety: normalny 60 zł, z miejscem siedzącym i lampką szampana o północy: 80 zł.

Redakcja: gdansk.pl
Więcej informacji: www.gdansk.pl