• 1.9 ºC  / 35.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Cały Gdańsk świętuje
Weekend 25-27 maja będzie pełen atrakcji. Wszystko dzięki obchodom Święta Miasta, które odbędą się w Gdańsku już po raz 14. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś właśnie dla siebie!
A
A
data publikacji: 15 maja 2018 r.

Jak co roku, świętować będziemy na Głównym Mieście. Targ Węglowy oraz Trakt Królewski zamienią się w miejsce parad, konkursów, występów muzycznych, warsztatów, spotkań, a nawet pokazów mody. W ten wyjątkowy weekend z pewnością trafimy też na barwne grupy rekonstrukcyjne.

Pierwszy dzień święta będzie należał do Kaszubów. Hale namiotowe pełne będą warsztatów i pokazów haftu. Kaszubskie zespoły muzyczne chętnie opowiedzą nam o sobie i tradycjach regionu. Poznamy też Gdańskie legendy Christiana Sampa oraz spróbujemy swoich sił podczas warsztatów kulinarnych. Wieczorem koniecznie musimy udać się w kierunku Małej Sceny. Od 17.00 zaplanowano tam występy zespołów muzycznych – oczywiście z kaszubską nutą.  Wystąpią: Weronika Korthals z zespołem, Czarodzieje z Kaszub, Imost Jazz Group oraz Focus. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szroeder, która uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia.

W sobotę święto przejmują sportowcy. Zaczynamy o 10.00 XIII Biegiem Rodzinnym Gdańszczan, naturalnie uliczkami Głównego i Starego Miasta. W tym biegu każdy wygrywa i odbiera medal! Zachęcamy do udziału, który jest bezpłatny. Zapisy oraz regulamin  biegu znajdują się na stronie www.gokf.gda.pl Uwaga - można się zgłaszać tylko do 17 maja!  

O 11.00 postaramy się wspólnie stworzyć jak największą, żywą flagę Gdańska. Z kolei po południu uczestnicy Wielkiej Olimpiady Wiedzy o Gdańsku wykażą się swoją znajomością gdańskich tematów w Akademii Sztuk Pięknych. Otwarta, obywatelska edycja konkursu, będzie obchodziła w tym roku okrągłą, 10 rocznicę.  

Sobotnie wieczór nie byłby kompletny bez muzyki. Na scenie m.in. Zuzia Jabłońska (uczestniczka The Voice Kids). O 21:00 odbędzie się koncert finałowy – na scenie usłyszymy popularny i lubiany zespół LemON, a na deser wielki pokaz fajerwerków i laserów (ok. 22.15)

Ostatni dzień święta to tradycyjna Wielka Historyczna Parada „Wiwat Gdańsk. Wiwat Rzeczpospolita”, która ruszy Traktem Królewskim o 11.00. To na pamiątkę roku 1457 i licznych przywilejów nadanych Gdańskowi przez polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka.

Nie zapominajmy, że na Placu Kobzdeja będą obozować rycerze. Warto ich odwiedzić i zapoznać się z rycerskimi zwyczajami oraz wziąć udział w warsztatach rzemieślników. Uwaga – żadnego prądu ani nowoczesnych narzędzi, wszystko robimy ręcznie, tak jak 700 lat temu!

Dla strudzonych licznymi atrakcjami – strefa chillout. Można odsapnąć na „Śniadaniu na Trawie” na Targu Węglowym.

Oj będzie się działo…