Święto Wolności i Solidarności
  • 19.5 ºC  / 67.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Gdańska Choinka i Wigilia
Gdańsk był pierwszym miastem, w którym w 1989 roku narodziła się tradycja zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym w centrum miasta. W tym roku wydarzenie odbędzie się w środę 5 grudnia, o godz. 17.00 na Długim Pobrzeżu/Zielonym Moście i Długim Targu.
A
A
data publikacji: 23 listopada 2018 r.


Gdańska choinka
Gdańska choinka
Fot. www.gdansk.pl

Gdańska Choinka

To wydarzenie, które odbywa się każdego roku 5 grudnia. Właśnie tego dnia zgodnie z wieloletnią tradycją Święty Mikołaj przypływa do Gdańska. Nasze miasto jest pierwszym przystankiem w jego podróży po Polsce. Na przybycie Mikołaja szykują się już zespoły wokalne z Pałacu Młodzieży, aktorzy Teatru FETA oraz wszyscy gdańszczanie, którzy rokrocznie wypatrują go z nabrzeży Motławy, aby wspólnie rozświetlić lampki na Gdańskiej Choince.

Tradycyjnie wraz z Mikołajem rozświetlimy lampki na Gdańskiej Choince i wręczymy nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choinkę Młodych Gdańszczan, która stanie na Targu Węglowym.

Gdańska Wigilia

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Bożego Narodzenia, odbywa się Gdańska Wigilia. Tym razem spotkamy się 23 grudnia o godz. 16.00, na Długim Targu. 23 grudnia orszak aniołów, aktorów przebranych w stroje gdańskie i kolędników zmierza ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą ustawiono symboliczny wigilijny stół. Gdańszczanie, obdarowani opłatkiem, mają okazję złożyć sobie życzenia i wysłuchać świątecznych mów władz miasta i dostojników kościoła.