• 10.8 ºC  / 51.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdański Festiwal Szekspirowski z prestiżowym wyróżnieniem
EFFE Award 2017-2018 powędrowała w ręce dyrektora Jerzego Limona oraz jego zespołu, podczas oficjalnej gali w Brukseli. Festiwal Szekspirowski to jedyny w Polsce i jeden z zaledwie 5 festiwali w Europie, wyróżniony tą prestiżową nagrodą.
A
A
data publikacji: 19 września 2017 r.

Polski zespół w Brukseli
-Polski zespół w Brukseli
Fot. Antonija Putic

W ścisłym finale Festiwal Szekspirowski znalazł się w szerokim gronie 26 pretendentów do nagrody. Jury zdecydowało, że znajdzie się także wśród zwycięzców. Nagrodę wręczono w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli. Dlaczego otrzymał ją akurat ten gdański festiwal?

Najlepiej przytoczyć uzasadnienie jury: „Wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. Organizator festiwalu, Gdański Teatr Szekspirowski, przez cały rok prowadzi niezwykle wartościową i spójną działalność edukacyjną na terenie całego regionu; otwarty niedawno, już stał się jednym z nowych symboli miasta. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest ważnym wydarzeniem artystycznym o wypracowanej marce i ugruntowanej pozycji międzynarodowej”.

Pozostali laureaci EFFE Award 2017-2018 to:

  • FMM Sines - Festival Músicas do Mundo z Portugalii
  • European Film Festival Palic z Serbii
  • Utrecht Early Music Festival z Holandii
  • Altofest International Contemporary Live Arts z Włoch

 

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zwycięzców!

 

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie blisko 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów.