• 18.5 ºC  / 65.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdański Orszak Trzech Króli
To już 9. raz, gdy gdańskimi ulicami przejdzie Orszak Trzech Króli. Kto ma ochotę wziąć udział w tej wyjątkowej paradzie, powinien pojawić się 6 stycznia, około godz. 11:30 na ulicy Piwnej, nieopodal wejścia do Bazyliki Mariackiej. Wymarsz zaplanowano na godz. 12.00.
A
A
Data modyfikacji: 01 lutego 2019 r.
Orszak Trzech Króli na ulicach Gdańska
Orszak Trzech Króli na ulicach Gdańska
gdansk.pl

Gdański Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące gdańszczan i turystów. Są wśród nich dorośli, ale też liczne dzieci.
Dla dużego grona osób jest to nie tylko rozrywka, ale także przeżycie religijne.

Formowanie pochodu rozpoczyna się pół godziny przed wymarszem. Bezpiecznie więc jest pojawić się na ulicy Piwnej około godz. 11.30. W tym czasie uczestnicy otrzymują korony i śpiewniki z kolędami. Na przodzie orszaku ujrzeć - i przede wszystkim - usłyszeć można werblistów. Towarzyszą im dziecięce grupy rycerzy i dam dworu oraz dworzanie. Postaci, które najbardziej rzucają się w oczy, to trzej królowie, którzy w orszaku jadą konno.

Orszak, który wyrusza z ulicy Piwnej, ma pierwszy przystanek przy Wielkiej Zbrojowni. Ten wyjątkowy gdański zabytek od lat odgrywa rolę pałacu Heroda. Do zebranych wyjdzie więc sam król Herod, by prośbą i groźbą zawrócić gdańszczan z obranej drogi. Uczestnicy orszaku nie poddadzą się jednak nawoływaniu króla, miną jego pałac i skierują się w stronę Złotej Bramy. Stamtąd dumnie i śpiewnie przejdą w kierunku Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem. Jest to bardzo widowiskowy moment, gdyż w rolę aniołów i diabłów wcielą się szczudlarze.

Punkt kulminacyjny wydarzenia będzie miał miejsce na scenie umiejscowionej przed Zieloną Bramą. Tutaj Trzej Królowie, czyli Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłony przed Świętą Rodziną oraz złożą dary. Także w tym miejscu, jak każdego roku, znajdzie się stajenka wypełniona mieszkańcami Małego Zoo.

Gdy już trzej królowie złożą dary, będzie czas na wspólne śpiewanie kolęd - z chórem Towarzystwa Śpiewaczego w Trąbkach Wielkich i uczniami Zespołu Szków Fregata.

Na godz. 13.30 zaplanowano koncert carillonowy, który zagrany będzie z wieży Ratusza Głównomiejskiego.

Gdańsk jest jednym z ponad 600 polskich miast, w których organizowane są obchody z okazji Święta Trzech Króli. Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w naszym mieście są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Miasto Gdańsk – partner wydarzenia, wspiera je finansowo i organizacyjnie.


autor: Natalia Gawlik / gdansk.pl