• 13.4 ºC  / 56.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańskie atrakcje ponownie otwarte!
Po wielu tygodniach zamknięcia spowodowanych pandemią koronawirusa, część gdańskich instytucji kultury i nauki ponownie otwiera swoje podwoje. To świetna wiadomość, zwłaszcza przed weekendem. Poniżej piszemy, które instytucje już się otwarły i na jakich zasadach można z nich korzystać.
A
A
Data modyfikacji: 02 czerwca 2020 r.
GOT_ratusz

 

Wygląda na to, ze najgorsze już za nami i wszystko będzie powoli wracało do normy. To niezwykle istotne dla branży, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliża się lato. Oczywiście w tej chwili nie wszystkie instytucje są już otwarte. Dodatkowo, te które zdecydowały się na ten krok wprowadziły tymczasowe obostrzenia. Odwiedziny muszą się odbywać według pewnego reżimu sanitarnego, co jest absolutnie zrozumiałe. Pamiętajmy, że w części podmiotów obowiązuje także dotychczasowy podział tygodnia na dni działania i dni, kiedy instytucje są zamknięte. Z reguły są to poniedziałki.

Które instytucje już działają?

Od 13 maja można odwiedzać Muzeum II Wojny Światowej. Jednocześnie we wnętrzu będzie mogło przebywać maksymalnie 400 osób. Nie będzie można też korzystać z pomocy przewodników i audioprzewodników.

Z kolei w sobotę 16 maja działalność wznawiają Spichlerze na Ołowiance, czyli część Narodowego Muzeum Morskiego. Będą czynne od 10.00 do 16.00.

Przygotowujemy się też do otwarcia w przyszłym tygodniu Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, następnie naszych statków – Sołdka i Daru Pomorza w Gdyni oraz oddziałów w Tczewie, w Helu i w Kątach Rybackich”, mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr Robert Domżał.

Od 13 maja można zwiedzać oddziały Muzeum Archeologicznego: Dom Przyrodników (maks. 45 os. jednocześnie, nieczynna wieża widokowa i szatnia) oraz Grodzisko (maks. 40 osób jednocześnie, wystawy w pawilonie nieczynne).

Swoje oddziały, choć również z pewnymi ograniczeniami, otworzyło 12 maja także Muzeum Gdańska. Są to: Muzeum Bursztynu (maks. 25 osób jednocześnie), Dom Uphagena (do 30 osób), Ratusz Głównego Miasta (do 90 osób), Dwór Artusa (do 30 osób), Muzeum Poczty Polskiej (do 10 osób) oraz Twierdza Wiosłujcie (do 50 osób). Zaznaczmy, że zawieszone pozostają wykłady i zajęcia dla dzieci oraz grupowe. Tak jak pierwotnie, instytucje nie są czynne w poniedziałki, za wyjątkiem twierdzy Wisłoujście, która jest czynna przez 7 dni w tygodniu.

Warto dodać, że w poniedziałek 18 maja otwiera się również Wartownia nr 1 na Westerplatte (maks. 4 osoby jednocześnie). Dzień później, 19 maja otworzy się Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, a w czwartek 21 maja planowane jest otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności.

W sobotę 16.05 i niedzielę 17.05 wieża Bazyliki Mariackiej będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach od 11:00 do 17:00. Ostatnie wejście będzie możliwe pół godziny przed zamknięciem.

Czynne jest już także Gdańskie ZOO. Aktualnie bilety można kupować jedynie on-line, a na terenie ogrodu może przebywać jednocześnie maksymalnie 500 osób. ZOO jest czynne od 9.00 do 19.00 (ostatnie wejście o 18.00).

W sobotę (30.05) otwarto dla zwiedzających kolejne oddziały: Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, Muzeum Rybołówstwa w Helu oraz tczewskie Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.

We wtorek, 2 czerwca dla zwiedzających otworzył się także statek-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni!

Po tak długiej przerwie wizyta w wybranej instytucji lub kilku z nich, z pewnością będzie świetną przygodą a zarazem sygnałem, że wszystko wraca do normalności.