• 14.4 ºC  / 57.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańskie iluminacje świąteczne
Odpalamy Święta w Gdańsku zaplanowano na 5 grudnia. Nie zabraknie popularnej wśród fotografujących kurtyny świetlnej w Parku Oliwskim, świetlnego tramwaju na Moście Zielonym i wielu innych znanych już gdańszczanom ozdób, ale będą też nowości - wśród nich m.in. samolot na Zaspie. Tego dnia zapalone uroczyście zostaną także lampki na miejskiej choince, która tradycyjnie stanie obok Fontanny Neptuna.
A
A
Data modyfikacji: 01 grudnia 2022 r.
755x566

Miejska choinka na Długim Targu

Gdańska Choinka to wydarzenie, które od ponad 30 lat odbywa się zawsze 5 grudnia. Przy fontannie Neptuna stanie choinka udekorowana pół tysiącem lampek ledowych, bombkami i innymi gwiazdkowymi ozdobami.

Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18. Wydarzenie poprzedzi przywitanie św. Mikołaja na Moście Stągiewnym przez władze Gdańska, który przybędzie do naszego miasta drogą wodną. Następnie barwna parada wyruszy w stronę fontanny Neptuna.

 

Świetlny samolot na Zaspie

Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych będzie świetlny samolot, który pojawi się w Parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Znajdziecie go na skraju parku, od strony al. Rzeczpospolitej. Będzie przypominał dawne samoloty jednopłatowe. Jego wymiary wyniosą 5,6m/4,4 m/1,7 m. Na nim umieszczona zostanie dodatkowo ozdobna choinka. Będzie można do niego wsiąść i zrobić - zapewne oryginalne - pamiątkowe zdjęcia.

Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. Nieprzypadkowo pojawi się w tym roku, w tym miejscu. W przyszłym roku minie bowiem 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa. Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w maju 1974 r.

Iluminacja przedstawiająca samolot, o tych samych wymiarach, pojawi się również w jednym z terminali portu lotniczego.

mehring 2
Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Dekoracja świetlna w nagrodę za frekwencję w Budżecie Obywatelskim

W tym roku, zachęcając do jak najliczniejszego głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Gdańsk zaoferowało dzielnicy, która odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, nagrodę w postaci iluminacji świątecznej. Zwycięską dzielnicą okazała się Wyspa Sobieszewska, w której odnotowano frekwencję na poziomie 21,09 proc. Ustalono już, że nowa iluminacja zostanie oficjalnie przekazana i rozświetlona w Świbnie podczas uroczystego zapalenia światełek na dzielnicowej choince. Odbędzie się to 10 grudnia, o godz. 16, na placu przy skrzyżowaniu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej, w sąsiedztwie przeprawy promowej.

 

Jakie iluminacje przygotuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni?

Tegoroczną nowością będzie zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, obsypany będzie ledowymi śnieżynkami.

Tradycyjnie już udekorowane zostanie Główne i Stare Miasto. Na Trakcie Królewskim - na ul. Długiej i Długim Targu - zamontowane zostaną trójwymiarowe dekoracje latarniowe, a między kamienicami rozwieszone świetlne przewieszki. Iluminowaną „szatę” otrzyma również Termometr Fahrenheita. Świąteczne dekoracje pojawią się na ul. Grobla - tutaj lampki rozświetlą Fontannę Czterech Kwartałów, jak również na Targu Węglowym, gdzie mieszkańców i turystów witać będą iluminowane gdańskie lwy oraz na Targu Drzewnym. Tam ozdobione zostaną zarówno latarnie, jak i drzewa otaczające pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Iluminacji nie zabraknie także w innych dzielnicach Gdańska. Dekoracje pojawią się m.in. w Oliwie na ul. Opata Rybińskiego, we Wrzeszczu na ul. Klonowej i w Parku Chirona w Osowej.

 

Jakie iluminacje przygotowały Międzynarodowe Targi Gdańskie?

Dekoracje pojawią się w dziewięciu lokalizacjach. I tak, w Parku Kuźniczki we Wrzeszczu, zaplanowano m.in. świetlną altanę, dobosza, dekoracje latarniowe i napis "Wesołych Świąt". Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawi się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym - iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim nie zabraknie magicznej kurtyny świetlnej, a także żaglówek 3D i królewskiego pawia - także w formacie 3D. Świetlne dekoracje pojawią się też w innych częściach parku.

W Parku im. Jana Pawła II na Zaspie pojawi się, wspomniany już, samolot, a także inne, mniejsze dekoracje, ale także związane z motywem samolotów. W Parku Oruńskim oświetlona zostanie tamtejsza altana, będzie też Łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście zaplanowano ustawienie lunety i siedziska Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Natomiast na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście, staną iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan. Będzie więc Dama, Chłopiec Gdański, Dworska Para i Gdańska Para. Do tego na tamtejszej pergoli zawieszona zostanie girlanda. Iluminacje pojawią się też na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. Będą to trzy dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica.

Warto też przypomnieć, że kilkanaście iluminacji już świeci się po zmroku na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego, a więc na Targu Węglowym, ul. Tkackiej i Bogusławskiego.

mehring
Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

W tym roku oszczędniej

Ze względu na oszczędności, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zrezygnował w tym roku ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz na ul. Wajdeloty.

- Mniej będzie też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej. Ich liczbę ograniczyliśmy z 92 do 27 kompletów iluminacji. Zrezygnowaliśmy również z planowanego zakupu nowych elementów - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ. - Montowane w tym roku elementy iluminacji są energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Ponadto na bieżąco kontrolować będziemy pobieraną przez nich energię elektryczną -dodaje.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele MTG, podkreślając, że część kosztów za oświetlenie pokryją sponsorzy.

Międzynarodowe Targi Gdańskie również unieważniły ogłoszone postępowanie przetargowe na dostawę i montaż nowych elementów iluminacji.

- Instalacje, które są montowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie w dużej mierze dotyczą Jarmarku Bożonarodzeniowego. To ważne dla mieszkańców wydarzenie ma charakter komercyjny, w związku z czym nie generuje kosztów, które obciążają miejski budżet. Środki na pokrycie kosztów iluminacji, w większości, pochodzą od sponsorów - zaznacza Marek Krzemiński, rzecznik MTG.

Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie rozbłysnął świątecznymi lampkami - śnieżynkowymi bramami oraz świetlnym niebem na ul. Bogusławskiego. Na Targu Węglowym stanęła Leśna Altana, a na ul. Tkackiej - fotopunkty ze skrzydłami anioła w dwóch rozmiarach. Przy Katowni stanęły z kolei śnieżne sanie.

We wszystkich tych iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku pobierają 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona 1 lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

 

Kiedy zapalone zostaną lampki na choinkach dzielnicowych?

Poza iluminacjami, w gdańskich dzielnicach pojawią się także świąteczne drzewka, które uroczyście będą oświetlane już od 3-4 grudnia. W większości wydarzeń uczestniczyć będą, poza mieszkańcami i radnymi dzielnic, także radni miejscy i władze Gdańska. 

Źródło: gdansk.pl