• 15.0 ºC  / 58.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańskie legendy – premiera podczas Legendarnego Weekendu
Gdańsk to miasto o przebogatej historii. Nic więc dziwnego, że w czasie wieków pojawiło się wiele opowieści i legend związanych z Grodem Neptuna. Gdańska Organizacja Turystyczna, we współpracy z licencjonowanymi przewodniczkami, przygotowała dla Was najważniejsze z nich. Ich premiera odbędzie się 21 sierpnia w Forum Gdańsk. Założymy się, że nie znacie wszystkich.
A
A
Data modyfikacji: 19 sierpnia 2021 r.
legendy

 

Miłośników Gdańska i jego fascynującej historii zapraszamy do specjalnej strefy w Forum Gdańsk, w sobotę 21 sierpnia. Autorki, czyli Katarzyna Czaykowska i Dominika Ikonnikow odczytają na żywo legendy na mostku nad Kanałem Raduni.  Odczyty będą trwały ok. 45 minut każdy i odbędą się o godzinach: 12:00, 14:00 oraz 17:00.

Każdy będzie miał też okazję samodzielnie odczytać wybraną legendę. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy zestawy pamiątkowe od Visit Gdansk. Co więcej, wieść głosi, że na miejscu pojawią się też postacie z baśni, które chętnie zapozują do fotek i wręczą wydrukowane legendy.

Ekipa filmowa Visit Gdansk TV sporządzi relacje z wydarzenia, aby nic nikomu nie umknęło.

A to nie koniec atrakcji. Kolejnego dnia – w niedzielę 22 sierpnia zaplanowaliśmy dwa bardzo atrakcyjne spacery.  Temat przewodni? Oczywiście legendy! Przewodniczki – autorki legend oprowadzą zainteresowanych uczestników szlakiem legend gdańskich. Spacer to nie lada gratka dla osób, które zechcą pogłębić wiedzę na temat „legendarnych miejsc” oraz usłyszeć wiele ciekawostek z nimi związanych. 

Pierwszy z nich ruszy o 12:00 spod Kunsztu Wodnego. Temat: „Rokita, Targ Sienny i bastion wojenny, czyli śladami gdańskich legend”. Oprowadzi nas Dominika Ikonnikow.  

Drugi, pod przewodnictwem Katarzyny Czaykowskiej, zacznie się o 14:00 pod Bramą Wyżynną. Temat: „Śladami gdańskich legend na nowo opowiedzianych”. 

Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja na oficjalnej stronie:
https://spacery.gcb.visitgdansk.com/ gdzie znajdziecie też więcej szczegółów. 

Co ważne, audiobooki z legendami już niebawem pojawią się też na stronie www.visitgdansk.com. Dla zainteresowanych będzie możliwość zakupu książki w opcji pre-order oraz legend formie audiobooków czytanych przez Katarzynę Czaykowską. Materiały ukażą się niebawem również na Spotify Visit Gdansk oraz na portalu Visit Gdansk.

 

O autorkach.

Katarzyna Czaykowska - licencjonowana przewodniczka turystyczna i pilot wycieczek.
Specjalizuje się w czasach Prus tak Krzyżackich jak i Królewskich.
Jedno z jej hobby to zbieranie cegieł z zamierzchłych czasów. Posiada uprawnienia Instruktora Przewodnictwa PTTK, była członkinią Państwowej Komisji Egzaminacyjnej (dla licencjonowanych przewodników miejskich i pilotów turystycznych) przy Marszałku Województwa Pomorskiego. Odznaczona Odznaką Honorową za Zasługi dla Turystyki.
Jak sama przyznaje, charakteryzują ją cztery słowa: Jestem – Zbieram – Tropię – Kocham.

Dominika Ikonnikow – historyczka, gedanistka, radna dzielnicy Śródmieście. Współautorka trasy gdańskich emancypantek w „Szlaku Kobiet” pod red. Ewy Furgał, autorka trasy śladem działaczek polonijnych w Wolnym Mieście Gdańsku oraz koordynatorka cyklu popularnych wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej. Zawodowo związana z Europejskim Centrum Solidarności.