• 16.5 ºC  / 61.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
4 restauracje z pyszną Gdańską kuchnią,które warto znać
W naszym mieście nie brakuje restauracji, gdzie zjemy potrawy kojarzone z Grodem Neptuna. Oczywiście większość z nich to dania rybne, ale nie tylko. Korzystając z opisów publikacji „Smaki Gdańska” wybraliśmy 4 restauracje, gdzie możecie spróbować gdańskich specjałów.
A
A
Data modyfikacji: 29 kwietnia 2019 r.

 

Śledź w piance

Taki m.in. przysmak oferuje swoim gościom restauracja Mercato, mieszcząca się w hotelu Hilton (Targ Rybny 1). Szef kuchni – Paweł Stawicki, poleca Śledzia z paloną cebulą i espumą z białego bzu. Ten gdański specjał to kawałki solonego śledzia z dodatkiem pora, palonej cebuli i siekanych ogórków macerowanych w alkoholu. Talerz dekoruje posypana pudrem z natki pietruszki espuma ze świeżego ogórka, syropu z kwiatu bzu i werbeny.

Restauracja Mercato
Restauracja Mercato
 

 

Śledzik klasyczny

Na śledzika marynowanego polecamy wybrać się do restauracji Zafishowani (ul. Tokarska 6). Tam szef kuchni Daniel Chrzanowski przyodziewa śledziową klasykę w nowoczesne „szaty”. Klasyczne marynowany śledź łączy się z kropeczkami musu pietruszkowego i jabłkowego oraz sałatką buraczkową. Wszystko w mocno nietuzinkowej odsłonie. Innymi słowy nowoczesność połączona z tradycją!

Śledzik z Zafishownych
Śledzik z Zafishowanych
 

 

Śledziowa magia z Eliksiru

W położonym we Wrzeszczu (ul. M. Hemara 1) lokalu Eliksir dzieje się prawdziwa magia. Zwykłe składniki zmieniają się w wyjątkowe potrawy, które wyczaruje dla Was szef kuchni Paweł Wątor. W jego księdze kulinarnych zaklęć jest także filet ze śledzia bałtyckiego na chrupiąco. To korzenny matias podawany z chrupiącym, piwnym ciastkiem, marynowaną marchewką i cebulą oraz tartym chrzanem i śmietaną. Co ważne, szefowi kuchni udała się rzecz niezwykła i trudna – do tej bowiem potrawy bezbłędnie dopasował koktajl – Kaszubską Sangritę lub Pomorzajto. Nie wierzycie w czary? Eliksir przekona Was, że magia istnieje!

Magiczny Eliksir
Magiczny Eliksir
 

 

Czas na gęś

Tak jest – nie samym śledziem człowiek w Gdańsku żyje! Tym razem na scenę wkracza gęś w wydaniu szefa kuchni restauracji Brovarnia (ul. Szafarnia 9), Piotra Żelicha. Przybiera przy tym formę Kaszotto z gęsiną. Gęś macerowana jest w cukrze, soli, jałowcu, czosnku i pomarańczach a następnie konfitowana.

Dzięki temu staje się miękka jak masło i pięknie wpisuje się w orzotto z mieszanki kaszy, płaskurki, komosy ryżowej, ryżu i grzybów leśnych. Doskonałym uzupełnieniem potrawy jest piwo pszeniczne.

Gęś prosto z Brovarni
Gęś prosto z Brovarni
 

 

Nic tylko rezerwować stolik i chwytać sztućce!