• 19.9 ºC  / 67.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gra plenerowa Śladami Plentego - Skarb Wyspy Sobieszewskiej
Wśród tajemnic miasta Gdańska znaleźć można tą o Bursztynowej Komnacie, która to według pewnych źródeł była ukryta właśnie w Gdańsku. Z aplikacją Questy VisitGdansk staniecie przed możliwością znalezienia skarbu ukrytego na Wyspie Sobieszewskiej!
A
A
Data modyfikacji: 18 marca 2020 r.

QUESTY-FACEBOOK-1200X628-1024x536
QUESTY-FACEBOOK-1200X628-1024x536
brak autora
 

Jest rok 1701...

Fryderyk I Hohenzollern zamawia wykonanie bursztynowego wystroju swojego gabinetu w pałacu w Charlottenburg. Wykonania Bursztynowej komnaty podejmuje się mistrz bursztyniarski z Gdańska, Andreas Schlüter, co zajmuje mu 11 lat. 
 

Rok  1716

Car Piotr I Wielki w czasie wizyty w Prusach, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga – najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego.

W 1941 i 1944

Została zrabowana przez Niemców, a latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do zamku w Królewcu. Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.

Bursztynowej Komnaty szukały przez lata tysiące amatorów, urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec (tak Wschodnich, jak i Zachodnich) i ZSRR oraz służby specjalne. Niewykluczone, że bursztynowe arcydzieło strawił ogień podczas pożaru królewieckiego zamku, zbombardowanego przez alianckie samoloty, bądź też podczas oblężenia przez Armię Czerwoną w okresie luty-kwiecień 1945.
 
Kim był Ludwig Plenty?
Ludwig Plenty (19.05.1905 – ?) to wybitny polski podróżnik i poszukiwacz skarbów. Jego losy są pełne przygód i zwrotów akcji. Jako adept szkoły morskiej w Tczewie wypłynął na pokładzie jednostki STS „Lwów” w rejs do Brazylii. Tam uciekł ze statku i dołączył do grupy poszukiwaczy skarbów. Przez kilka lat podróżował po Ameryce Południowej. W Peru odkrył skarb warty fortunę. W 1945 roku przybył do Gdańska. Z uwagi na liczne kontakty międzynarodowe oraz podejrzenia o działanie na szkodę systemu w czasach Polski Ludowej praktycznie zatarto po nim wszelkie ślady. 30 listopada 1969 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął…
 
Miłośnicy historii Plentego do dziś próbują zbadać dalsze losy podróżnika. Na jego trop w 2014 roku wpadło dwóch miłośników podróżowania i historii Gdańska. Od tego czasu próbują przywrócić Plentemu należyte miejsce w historii.
 

Jak zagrać?

Ściągnij aplikację "Questy VistGdansk", udaj się na Wyspę Sobieszewską i w zależności od Etapu udaj w okolice jednego z trzech charakterystycznych obiektów.
 
1. Etap - okolice Starej Wędzarni Link od mapy
2. Etap - Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury i okolice Link do mapy
3. Etap - okolice Zbiornika Wodnego Kazimierz Link do mapy
 
mapa-wyspa
 

Ważne informacje.

Pomiędzy etapami występuje odstęp około 2 km oraz 3 km, który można pokonać pieszo, albo za pomocą środków transportu.
W trakcie przechodzenia gry proszę zwracać uwagę na połączenie z internetem. Połączenie jest wymagane do prawidłowego działania gry.
W przypadku problemów z aplikacją prosimy o kontakt damian.rutkowski@visitgdansk.com
 

Pobierz aplikację: