• 17.7 ºC  / 63.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
5 hoteli z duszą
W Gdańsku i całym regionie Pomorza nie brakuje hoteli z duszą. W naszym mieście można znaleźć łącznie ponad 20.000 miejsc noclegowych, jednak tylko nieliczne z nich w hotelach usytuowanych w budynkach zabytkowych, oryginalnych i istniejących od dziesięcioleci lub nawet stuleci. Poniżej kilka przykładów takich obiektów z historią i duszą, nie tylko z Gdańska.
A
A
Data modyfikacji: 26 kwietnia 2019 r.
Dwór Oliwski City Hotel & SPA
Dwór Oliwski City Hotel & SPA
Dwór Oliwski City Hotel & SPA

Ze względu na atrakcyjność historyczną Gdańska, hotele zawsze były częścią naszego krajobrazu, zwłaszcza na terenach Starego i Głównego Miasta. W ostatnich latach powstały dziesiątki nowych obiektów. I choć nikt nie odmawia im komfortu i świetnej obsługi, to ci którzy szukają oryginalności i budynków z historią, mogą czuć się nieco rozczarowani. Oczywiście, w dużej mierze przyczyniły się do tego ogromne zniszczenia wojenne, ale to nie oznacza, że nie zachowały się u nas prawdziwe, historyczne perełki.

Pamiętajmy, że dla wielu z takich obiektów, powstanie hoteli okazało się sposobem na uniknięcie zagłady wskutek zaniedbań i upływu czasu.

 

Hotel Gdańsk – nocleg w zabytkowym spichlerzu? Jak najbardziej!

Czy renowacja zabytkowego XVII wiecznego spichlerza w centrum Gdańska ma sens? Tym bardziej jeśli jego stan jest fatalny? Oczywiście – o ile tylko znajdzie się ktoś z kapitałem i pomysłem. Tak powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych hoteli, na stałe wpisujący się w panoramę mariny i ul. Szafarnia. Hotel Gdańsk powstał w zabytkowym obiekcie, w którym zachowano możliwie najwięcej oryginalnych elementów, dzięki czemu goście mogą poczuć się wewnątrz naprawdę wyjątkowo. Ze względu na wiek obiektu, nie można było w środku dokonać zmian, które kwalifikują do otrzymania 5 gwiazdek, jednak ten 4 gwiazdkowy hotel oferuje gościom doskonały standard obsługi i komfort w zabytkowych wnętrzach. Z czasem, z tyłu budynku dobudowano nowoczesną, 5 gwiazdkową część. Nie można jej wprawdzie absolutnie nic zarzucić, ale cóż… brakuje jej historycznego charakteru pierwotnej części, czyli spichlerza. Aha. Chcąc kontynuować gdańskie tradycje, właściciele hotelu utworzyli w nim mini-browar!

Dodajmy, że sam obiekt oferuje łącznie 92 pokoje i wspaniałą lokalizację – zaledwie 10 minut spaceru do Fontanny Neptuna!

Hotel Gdańsk
Hotel Gdańsk
 

 

Hotel Sofitel Grand Sopot – prawdziwie światowe miejsce

W tym przypadku okazały budynek został zaprojektowany i wybudowany specjalnie z myślą o funkcjach hotelowych. Miało to miejsce w latach 20-tych ubiegłego wieku. Co ciekawe, hotel powstał jako „dodatek” do już istniejącego w pobliżu kasyna i był to najbardziej luksusowy tego typu obiekt w całym Wolnym Mieście Gdańsku. Z tego powodu, początkowo nosił nazwę „Kasino- Hotel”. Obecnie obiekt znajduje się w zarządzie grupy Sofitel i jest 5 gwiazdkowym hotelem o wyjątkowym położeniu i ofercie, w tym z kasynem. Widok na sopockie molo i położenie w centrum Sopotu a jednocześnie przy plaży (częściowo hotelowej), to dodatkowe atuty. Goście mogą korzystać ze 126 pokoi.

A właśnie, skoro już o gościach mowa… Chyba żaden hotel nie nocował u siebie tak wybitnych/interesujących osobowości, jak właśnie Hotel Grand. Na liście znajdziemy m.in. Marlene Ditrich, Fidela Castro, Charlesa de Gaulle, Karela Gotta, Jana Kiepurę, Henry’ego Kissingera, Annie Lennox, Shakirę, Omara Sharifa, Rezę Pahlawi, Czesława Miłosz, Ignacego Mościckiego, Demisa Roussosa a nawet… Władimira Putina. A to tylko część nazwisk z imponującej listy gości!

Sofitel Grand Sopot
Sofitel Grand Sopot
 

 

Grand Cru – 2 życie spichlerza

Pamiętacie jak pisaliśmy o hotelu Gdańsk, który mieści się we wnętrzu zabytkowego spichlerza? Nie jest jedyny! 4 gwiazdkowy Hotel Grand Cru także powstał w spichlerzu.  Znajduje się w pobliżu Motławy, w zasadzie graniczy z Muzeum II Wojny Światowej. Jego wnętrz to w dużej mierze oryginalna cegła, komponująca się z nowoczesną aranżacją, co gwarantuje wyjątkowy nastrój. Dodajmy do tego świetną restaurację i bliskość najważniejszych zabytków Gdańska i otrzymujemy doskonałe miejsce na spędzenie nocy (lub kliku) w jednym z 50 dostępnych pokoi.

 

Q Hotels Grand Cru
Q Hotels Grand Cru
 

 

Dwór Oliwski - na łonie przyrody, ale wciąż w mieście

5 gwiazdkowy, luksusowy hotel Dwór Oliwski znajduje się w Dolinie Radości w gdańskiej Oliwie i oferuje gościom 70 pokoi. Jego największym atutem, oprócz wysokiego standardu, jest położenie. W otoczeniu lasów i stawów, z przepływającym tuż przy obiekcie urokliwym potokiem, jest pod tym względem naprawdę wyjątkowy w skali Gdańska. To co czyni go wyjątkowym na tle Polski, to fakt, że mimo otaczającej nas przyrody, wystarczy dosłownie 1 minuta jazdy samochodem, aby znaleźć się w centrum jednej z najważniejszych gdańskich – dzielnic – historycznej Oliwy.

Sam hotel powstał w zabudowaniach, których powstanie datuje się na koniec XVI (!) wieku. Posiadłość bardzo rozwinęła się na początku wieku XVII, pod zarządem rodziny Schwabe. Następnie, do czasów II Wojny Światowej, obiekt zmieniał właścicieli jeszcze ok. 20 razy.

Po wojnie władze komunistyczne chciały za wszelką cenę zagospodarować kompleks. W latach 60 tych planowano nawet utworzenie na jego terenie chlewni, ale żadne próby nie zakończyły się sukcesem (w przypadku chlewni, to może nawet i lepiej). Wskutek tego dwór bardzo podupadł. Kolejno zawaliły się stodoła i spichlerz.

Utworzenie hotelu Dwór Oliwski, w jedynym pozostałym, oryginalnym, barokowym budynku mieszkalnym, oznaczało dla tego miejsca początek nowych, wspaniałych czasów. Dworek przeszedł gruntowny remont, a z czasem pojawiły się kolejne zabudowania (odbudowane na oryginalnych fundamentach). Dziś Dwór Oliwski w niczym nie przypomina strasznej ruiny, jaką był w latach 80-tych. Nie bez powodu, podczas UEFA Euro 2012 ten właśnie hotel stał się bazą pobytową reprezentacji Niemiec.

Hotel Dwór Oliwski
Hotel Dwór Oliwski
 

 

Podewils – czyli luksusowy hotel w Domu pod Murzynkiem

Dosłownie 200 metrów od Hotelu Gdańsk, stoi piękny, choć trochę niepozorny dom. To Dom pod Murzynkiem, będący od roku 2001 luksusowym, butikowym hotelem Podewils. Skąd taka sympatyczna nazwa samego budynku, pochodzącego z XVIII wieku? Jego architektem, a zarazem pierwszym właścicielem był Krzysztof Strzycki, którego rodzina nie miała długich tradycji kamieniarskich, więc nazywano ich „lichymi murzynami”. Z czasem rodzina Strzyckich wzbogaciła się, a w ślad za pieniędzmi przyszedł szacunek. Jednak pamiętając wcześniejsze zamierzone afronty okolicznych rzemieślników, zdecydowali się umieścić na domu herb z wizerunkiem murzyna właśnie. W ten sposób pokazali, że nie jest to w żaden sposób określenie dla niech negatywne i utarli nosa miejscowym kamieniarzom.

Obecnie hotel oferuje gościom wyjątkowy standard i doskonałą lokalizację. We wnętrzach jego 10 pokoi antyk harmonijnie przeplata się z nowoczesnym pojęciem komfortu.

 

Hotel Podewils
Hotel Podewils
 

 

Każdy kto wybierze któryś z powyższych obiektów z pewnością nie będzie zawiedziony. Historia przeplatająca się z nowoczesnością. Komfort i świetne lokalizacje. Słowem, miłośnicy zabytkowych hoteli mają w czym wybierać!