• 18.5 ºC  / 65.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Już 1 grudnia startuje gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Jego bajkowa atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów. W tym roku pojawi się nowa scenografia, nowa strefa i nowa przestrzeń.
A
A
data publikacji: 08 listopada 2018 r.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów, którzy w zimowe dni najchętniej czas spędzają właśnie tu. Bo tu jest pięknie i pysznie!

Nowa scenografia, nowa strefa, nowa przestrzeń
Każdego roku na jarmarku pojawiają się nowe atrakcje. Tym razem będzie to przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego, ale teraz zobaczymy, jak prezentuje się na Targu Węglowym. Gdańszczanie – posiadacze Karty Mieszkańca – będą mogli jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. A wszystkie te złotówki przekazane zostaną Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na wypoczynek dla dzieci osieroconych.
Kolejną nowością jest strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowany w centralnej części Targu Węglowego i działający do 13 stycznia. Tu będzie po prostu pysznie! Będziemy smakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej i polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będziemy też pić wielosmakowe herbaty, rozgrzewające czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, regionalny cydr z dodatkiem rumu.
I oczywiście aromatycznego grzańca, serwowanego w kolekcjonerskich kubkach ceramicznych albo jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku. W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji – przestronne, zadaszone altany, wyposażone w meble i promienniki grzewcze.
Po raz pierwszy jarmark zawita też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk.

Łoś Lucek powraca!
Tradycyjnie, sercem Jarmarku będzie Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni odbywać się będzie Jarmark rzemiosła i rękodzieła. Najweselej z pewnością będzie przy Łosiu Lucku, który będzie przemawiał do nas ludzkim głosem, mruczał, nucił i opowiadał suchary. Opiekunem Łosia jest Koło Widokowe AmberSky.
Najbardziej całuśnie będzie Pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a prawdziwą zimę poczujemy przy Górce Lodowej z torami saneczkowymi, którą tym razem znajdziemy na terenie Forum Gdańsk.

Baśniowe orszaki i parady
W sobotę, 1 grudnia Jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć mu już będą we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą, a w trzecim Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.
W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00,
w programie m. in. tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek).
Co ważne, dziecko będzie można pozostawić pod fachową opieką i w tym czasie miło spędzić czas na jarmarku.

Pomaganie jest piękne!
Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbonki wolontariusza albo odwiedzić stoisko Fundacji w Zbrojowni. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum.

W tak cudownym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, wędrując uliczkami, które zostaną wytyczone na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową i Cynamonową, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.


 
Zobaczcie sami, jak było rok temu klikając TUTAJ


GODZINY DZIAŁALNOŚCI
JARMARK BOŻONARODZENIOWY / rzemiosło i rękodzieło – 11.00-20.00
STREFA FOOD COURT / pon-czw 13.00-20.00, pt-niedz 11.00-21.00
bozonarodzeniowy.gda.pl

JARMARK BOŻONARODZENIOWY / ATRAKCJE
TU JEST PYSZNIE – strefa gastronomiczna
TU SIĘ KRĘCI – Karuzela Gdańska
TU SĄ ŚWIĘCI – Anielski Młyn z ruchomymi figurami
TU JEST ŁOŚ LUCEK – Uwaga! Mówi ludzkim głosem – Siedlisko Łosia
TU JEST BAJECZNIE – świąteczne parady / pon-pt, zawsze o 17.00
TU JEST TRON, TU JEST ON – szukamy św. Mikołaja – to tu, to tam
TU JEST ŚWIETLIŚCIE – Zaczarowana Kareta z reniferami
I TU TEŻ – świąteczne iluminacje 3D
TU JEST CAŁUŚNIE – przystań pod jemiołą
TU SIĘ NASTRAJAMY – zagajnik z kapliczką
TU SIĘ SPOTYKAMY – przy zimowym grzańcu
TU JEST ZIMOWO – nawet, jak nie ma zimy: Górka Lodowa z torami saneczkarskimi
TU JEST KOLOROWO – Choinka Młodych Gdańszczan
TU JEST ZABAWA – strefa animacji dla dzieci, warsztaty plastyczne / sb-nd, Zbrojownia
A POZA TYM
SZUKAMY PREZENTÓW Z DUSZĄ I SMAKOŁYKÓW I CIESZYMY SIĘ ŚWIĘTAMI, HEJ!

JARMARK BOŻONARODZENIOWY W LICZBACH
1 łoś Lucek, co mówi ludzkim głosem
2 renifery w Zaczarowanej Karecie
8 metrowy Anielski Młyn
15 zł: cena jednego kubka – pamiątki z jarmarku
16 świątecznych parad
25 zł: cena dwóch kubków
35 metrów długości torów saneczkowych na Górce Lodowej
40 stoisk w strefie Food Court / Targ Węglowy
45 stoisk artystycznych / Wielka Zbrojownia Sztuki
60 stoisk w strefie rękodzieła i rzemiosła / Targ Węglowy, Forum Gdańsk
78 pasażerów w Karuzeli Gdańskiej