• 19.9 ºC  / 67.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Jarmark św. Dominika już po raz 759!
Około 750 stoisk, widowiska, koncerty, filmy, strefy relaksu i gastronomi, ufff… Długo jeszcze można wymieniać atrakcje, które czekają na gości przez 23 dni trwania Jarmarku św. Dominika.
A
A
Data modyfikacji: 07 sierpnia 2019 r.
Gdansk__Jarmark_sw__Dominika__Natura__ekologia__125210_800px.JPG

 

W tym roku stoisk będzie nieco mniej. Jak mówią sami organizatorzy, Jarmark rozwija się nie ilością, a jakością oferty. Otwarcie zaplanowano na sobotę 27 lipca. Wówczas to, carillon oraz 16 trębaczy odegrają wspólnie najnowszy hymn Jarmarku (nomen-omen skomponowany z nieprzypadkowej ilości dokładnie 759 nut). Odbędzie się też barwna parada, a po niej kupcy tradycyjnie odbiorą z rąk prezydent Gdańska, klucze do bram miasta. Jarmark potrwa do 18 sierpnia. Zakończy go spektakularny pokaz iluzji w wykonaniu Marcina Muszyńskiego (w sobotę 17 sierpnia), „bombardowanie” publiczności kolorowymi poduszkami, a wreszcie klucz do miasta powróci w ręce Pani Prezydent.

Co nowego?

W tym roku nieco zmienia się miejsce wydarzeń. Do gry wchodzą m.in. Ołowianka ze strefą gastronomiczną i projekcjami filmów pod chmurką, Teatr Szekspirowski, przy którym staną food-trucki funkcjonujące nocą (weekend 9-11 sierpnia) oraz Długie Ogrody ze stoiskami antykwariuszy i kolekcjonerów.

Nowością są także „stacje”.

Stacja Muzyka 

3 tygodnie i 14 koncertów na Placu Kobzdeja i w Parku Świętopełka.

W muzycznym menu znajdzie się klasyka, soul, jazz, folk i gospel.

Stacja Kino 

7 seansów plenerowych z największymi kinowymi hitami. Zobaczymy je o godz. 21.30 w:
piątek: 2 sierpnia / soboty: 27 lipca, 3 sierpnia i niedziele: 28 lipca, 4, 11 sierpnia / czwartek: 15 sierpnia. Przed każdym seansem filmowym odbędą się pokazy magicznych i cyrkowych sztuczek, klaunada i pantomima.

Stacja Zabawa

Czyli mnóstwo atrakcji dla najmłodszych każdego dnia Jarmarku! Na ul. Grobla 1 spotkać można zaczarowanego iluzjonistę lub zabawnego klauna. Na placu Kobzdeja z kolei, czekać na dzieci będą spektakle teatralne – Bajkowisko oraz gry planszowe i dmuchańce. Nowością na Jarmarku jest Przedszkole Dominika, gdzie odpłatnie można zostawić dziecko pod fachową opieką. 

Stacja Show

W sobotę 17 sierpnia na Wyspie Ołowianka zobaczymy Największe Magic Show w Polsce  w wykonaniu mistrza dużych iluzji Marcina Muszyńskiego, a 10 sierpnia przy Kole Widokowym AmberSky prawdziwie Magiczna Noc w trakcie której odbędą się występy magików, konkursy i pokazy ognia.  

Stacja Chill 

Zmęczony chodzeniem pomiędzy setkami kramów? Odpocznij w specjalnej strefie relaksu z super wygodnymi leżakami i pufami. Plac Kobzdeja, Park Świętopełka i Ołowianka.

Stacja Słowo

Przygody z książkami i opowieściami w Parku Świętopełka. W każdy wtorek – akcja TataMiCzyta, a w każdą środę – wieczorni Łowcy Słów.

Poza tym oczywiście na ulicach Głównego i Starego Miasta znajdziemy jak co roku artystów, rękodzieło, antyki, upominki i pyszne jedzenie. Pamiętajmy, że pomocą w znalezieniu drogi wśród tylu atrakcji służyć będą punkty informacji turystycznej.

Jak co roku Jarmarkowi będą towarzyszyć także takie wydarzenia jak Bieg św. Dominika, Święto Chleba oraz święto Kociewia.

Na placu Kobzdeja z kolei, powstanie strefie Bajkowisko, gdzie na dzieci czekać będą spektakle teatralne, gry planszowe, dmuchańce oraz nowość na Jarmarku - Przedszkole Dominika, gdzie odpłatnie będzie można zostawić dziecko pod fachową opieką.

W sobotę (10 sierpnia) koło Amber Sky zaprasza na Magiczną Noc, w trakcie której odbędą się występy magików, konkursy i pokazy ognia. Dodatkowo, w trakcie trwania Jarmarku, po Gdańsku jeździł będzie zabytkowy tramwaj, na trasie Brama Wyżynna - "kula czasu" przy latarni morskiej w Nowym Porcie.

mapa mała

Powiększona mapa Jarmarku (604.13 KB)

 

Trochę historii

Historia Jarmarku Św. Dominika sięga roku 1260. Tego roku Papież Aleksander IV, zezwolił Dominikanom na organizowanie długich odpustów oczywiście w okresie, kiedy przypadało święto ich patrona.  Już wówczas było to duże wydarzenie, o którym pisali kronikarze w całej Europie. Do Gdańska potrafiło wówczas zawinąć nawet 400 statków wyładowanych cennymi towarami przeznaczonymi na handel. Zewsząd do miasta ściągali artyści, kuglarze i wędrowne trupy artystów oferujących kupcom i ich klientom dodatkowe atrakcje.

Warto dodać, że symbolem Jarmarku jest kolorowy kogut – to jednak o wiele młodsza tradycja, która została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Słowem, nudzić się nie będziemy. Gorąco polecamy!

 

Szczegóły na: http://jarmarkdominika.pl/