
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.
Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.
Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Pośród nich znaleźć można przedmioty stare, rzadkie i zadziwiające, nie brakuje artystycznego rękodzieła i smakołyków z całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.
Jarmark św. Dominika przyciąga do Gdańska turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. A Jarmark te oczekiwania doskonale spełnia.
Tegoroczny Jarmark otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta. Uroczystość rozpocznie się 22 lipca o godz. 12. Następnie z przedproży Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się parada otwarcia. Korowód barwnych postaci przejdzie uliczkami miasta.
Jarmark Świętego Dominika to 763 lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością. Jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa. Impreza co roku przyciąga do Gdańska turystów z kraju i zagranicy. Niepowtarzalna atmosfera w wyjątkowej historycznej przestrzeni, komfort zakupów, atrakcyjna ekspozycja stoisk, różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny stanowią najmocniejszą stronę naszego wydarzenia.
Naszego, bo tworzymy je razem. Mieszkańcy, instytucje kultury, kupcy, artyści i gastronomia. Dlatego wszyscy czekamy z niecierpliwością na kolejny Jarmark. Bez względu na to czy kupujemy, targujemy, zwiedzamy, biesiadujemy, odpoczywamy, to przede wszystkim spędzamy czas razem!
Tu się kupuje, tu się targuje!
Gdańsk. Miasto hanzeatyckie. Jego wielkość zbudował handel. Nie może więc dziwić, że w tym roku na Jarmarku św. Dominika będzie aż 760 stoisk! W końcu to największa tego typu handlowo-kulturalna impreza w Europie.
469 – Rzemiosło i Artyści
144 – Kolekcjonerzy i Antyki
76 – Gastronomia/ Kuchnie Świata
71 – Spożywcze Produkty Regionalne
Tak bogata oferta wystawców i stoisk pozwala nie tylko poznać wszystkie smaki i odcienie Jarmarku św. Dominika, ale też poznać handlowców od podszewki. Niewiele jest imprez, które gromadzą tak różnorodną ofertę. Niewiele jest też miejsc, które umożliwiają bezpośredni kontakt z wytwórcami oryginalnych produktów wytwarzanych ręcznie. To często właściciele małych manufaktur lub rodzinnych firm Nikt lepiej nie opowie o miodzie, wyrobach rzemieślniczych, wyjątkowych artykułach kolekcjonerskich, jak ich twórcy.
Strefy:
Strefa zabawy
Dla tych, którzy nie lubią się nudzić!
Tematyczne animacje każdego dnia z innymi bajkowymi postaciami, zabawy integracyjne, konkursy, show bańkowe.
Strefa sportu
Dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu!
Zajęcia sportowe i sprawnościowe, m.in. warsztaty badmintona z reprezentantami Polski, boisko do koszykówki 3x3 – zajęcia z trenerami, tor kids runmagedon, zajęcia z szermierki, strefa Nerf, fit yard, warsztaty taneczne.
Strefa warsztatowa
Dla tych, którzy lubią tworzyć!
Bogata oferta warsztatów m.in. plastyczne, ekologiczne, kreatywne, edukacyjne, pszczelarskie z robotyki, quilling.
Strefa kultury
Dla tych, którzy lubią sztukę!
Spektakle, widowiska, zabawy teatralne (Teatr Miniatura, Teatr Qfer), mini koncerty i występy taneczne.
Strefa stałych atrakcji Amber Sky
Stałe instalacje:
Labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, tworzenie napisu string art, poszukiwacz skarbów, domek z symulatorem VR, strefa relaksu.