• 22.5 ºC  / 72.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Jarmark św. Dominika już po raz 760!
Około 650 stoisk, widowiska, koncerty, filmy, strefy relaksu i gastronomi, ufff… Długo jeszcze można wymieniać atrakcje, które czekają na gości przez 23 dni trwania Jarmarku św. Dominika.
A
A
data publikacji: 19 lipca 2019 r.
Ceremonia otwarcia
Ceremonia otwarcia
fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl

 

Facebookowe otwarcie i parady

Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika gromadzi zawsze na Długim Targu tłumy oglądających. Z tego względu w tym roku spotkamy się w sieci – przekazanie klucza do bram miasta będzie można oglądać na jarmarkowym Facebooku (sobota 25 lipca, godz. 12.00). Tuż po tym na uliczkach Głównego Miasta pojawią się barwne postaci, odgrywające scenki rodzajowe: Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, krzykacze miejscy, Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku), panienka z okienka, ptasznik i pastereczka.

Świat teatru i cyrku towarzyszyć nam będzie przez cały jarmark. Kostiumowe miniparady z muzykantami, kuglarzami, szczudlarzami i maskotkami odbywać się będą we wszystkie poniedziałki, czwartki, piątki, soboty i niedziele.

 

Starocie i łakocie

Starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i produkty regionalne prezentowane będą na 650 kramach. Największy procent stoisk, bo aż 32, zajmą rzemieślnicy. Stoiska kolekcjonerskie stanowić będą 24% powierzchni, artystyczne 18%, przystanki kulinarne 12%, a przysmaki regionalne 6%.

Najwięcej niespodzianek znajdziemy, jak zawsze, na pchlim targu. Tu królować będą przedmioty stare, rzadkie i ciekawe. Towary wytwarzane ręcznie, z pasją i pomysłem znajdziemy na stoiskach artystycznych i rzemieślniczych. Będzie też czym zapełniać domowe spiżarnie. Smaczne wypieki, sery, wędliny, przetwory, produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami znajdziemy w strefie produktów regionalnych. Przystanki kulinarne z menu na słono i na słodko, z potrawami z różnych stron świata zlokalizowane będą na Targu Węglowym, w Parku Świętopełka, na Wyspie Ołowianka, na Targu Rybnym i na Długich Ogrodach. W pierwszą niedzielę Jarmarku na Długim Targu swoje stoiska rozłożą piekarze i cukiernicy. Pośród atrakcji Święta Chleba znajdą się m. in. konkursy na Smakołyk Święta Chleba i na najlepszy chleb domowego wypieku.

W ramach projektu „Pomorskie Smaki” Marszałek Województwa Pomorskiego przez cały czas trwania jarmarku zaprasza na Wyspę Ołowianka, gdzie prezentowane będą walory kulinarne, kulturalne i turystyczne województwa pomorskiego.

Najlepsze produkty w kategoriach Dobry Smak i Dobry Design zdobędą  Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020.

 

Strefy relaksu

Za dnia w Parku Świętopełka na najmłodszych czekać będzie baśniowa kraina wyobraźni, a wieczorami rozbrzmiewać będzie muzyka. Miejscem dla kinomanów będzie z kolei Wyspa Ołowianka – w programie letniego kina pod chmurką znajdą się filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne. Przystanek na Targu Węglowym to z kolei strefa relaksu i aktywności sportowych dla rodzin z dziećmi (na dmuchanym Stadionie Energa Gdańsk i mini boisku).

 

Atrakcje z markami Carlsberg Polska

Na 760 rocznicę Jarmarku św. Dominika szereg atrakcji dla gości odwiedzających Gdańsk przygotowały marki Carlsberg Polska. Okocim, główny piwny partner Jarmarku zaprasza do Strefy Beczki Okocimskiej na Wyspie Ołowiance. Będzie tam można spróbować szerokiego portfolio piw Okocim oraz w przyjemny i atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o piwie i zagrać w piwne gry. Wszystko to przy relaksujących DJ-setach. Marka Grimbergen, czyli znakomite piwo w belgijskim stylu zaprasza na Grimbergen Foodparing – warsztaty z szefem kuchni i dziennikarzem kulinarnym Tomaszem Jakubiakiem, który zaprezentuje tajniki dobierania odpowiedniego piwa do potraw. Wieczór filmowy z Somersby to letni seans filmowy na Wyspie Ołowiance, połączony z degustacją różnych smaków piwa Somersby.

 

Razem możemy więcej

Wędrując po jarmarku będziemy też mogli wspierać potrzebujących. Na Ołowiance swój punkt z kawą, herbatą i lemoniadą będzie miała Fundacja Obudzić Nadzieję, której celem jest pomoc dzieciom (stoisko nr 21). Stoisko Fundacji Hospicyjnej znajdziemy na ul. św. Ducha (nr 220), tu będzie można nabyć ręcznie wytwarzane magnesy z fotografią turysty, gdańskie pocztówki i literaturę o charakterze terapeutycznym. Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio na Targu Węglowym (stoisko nr 25) sprzedawać będzie książki ks. Jana Kaczkowskiego.

Tradycja i współczesność, przedmioty z przeszłością i przedmioty wytwarzane z pasją, dobre smaki i klimatyczne, leniwe wieczory, trochę muzyki i trochę kina - taki będzie Jarmark św. Dominika 2020.

Trochę historii

Historia Jarmarku Św. Dominika sięga roku 1260. Tego roku Papież Aleksander IV, zezwolił Dominikanom na organizowanie długich odpustów oczywiście w okresie, kiedy przypadało święto ich patrona.  Już wówczas było to duże wydarzenie, o którym pisali kronikarze w całej Europie. Do Gdańska potrafiło wówczas zawinąć nawet 400 statków wyładowanych cennymi towarami przeznaczonymi na handel. Zewsząd do miasta ściągali artyści, kuglarze i wędrowne trupy artystów oferujących kupcom i ich klientom dodatkowe atrakcje.

Warto dodać, że symbolem Jarmarku jest kolorowy kogut – to jednak o wiele młodsza tradycja, która została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Słowem, nudzić się nie będziemy. Gorąco polecamy!

Szczegóły na: http://jarmarkdominika.pl/