• 17.9 ºC  / 64.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Kolejne dwa zdroje z pitną wodą na gdańskim lotnisku
Gdańskie lotnisko zyskało nowe poidełka czyli źródła, z których można pić dobrą, gdańską wodę, bezpośrednio z kranu i za darmo. To wspólne przedsięwzięcie Portu Lotniczego Gdańsk i Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej.
A
A
Data modyfikacji: 08 stycznia 2020 r.
Zdrój w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Zdrój w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

 

„Pierwszy zdrój, który działa od września, cieszy się dużą popularnością wśród pasażerów. Dlatego postanowiliśmy rozwijać te działania i już dziś oddajemy do użytku kolejne dwa zdroje” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Wodę pitną ze zdrojów na lotnisku można nabierać do własnych kubków, butelek i bidonów. Mogą to robić pasażerowie bezpośrednio przed odlotem, ale także przed odprawą bagażową i bezpieczeństwa. Woda jest też dostępna dla osób oczekujących i dla gości. Jeden nowy zdrój umiejscowiony jest bowiem w ogólnodostępnej części terminalu pasażerskiego T2, niedaleko Przylotów oraz Punktu Informacji Turystycznej i Lotniskowej. Drugi znajduje się w części zastrzeżonej lotniska, na wysokości gate nr 22, koło sklepu Relay i palarni. Pierwszy zdrój działa na lotnisku od września i znajduje się w strefie odlotów, za odprawą bezpieczeństwa, niedaleko placu zabaw dla dzieci, McDonald’s i Executive Lounge.

Po uruchomieniu nowych dwóch punktów na lotnisku, Gdańsk ma już 33 zdroje wodne w miejscach publicznych. Są one także przy Targu Rybnym, w Parku Świętopełka, na Placu Dominikańskim oraz w pasie nadmorskim. „2019 rok zamykamy liczbą 33 zdrojów. Nie znamy jeszcze wyników spożycia wody pochodzącej z publicznych poidełek w bieżącym roku, a bardzo jesteśmy ich ciekawi. Obraz 880 tysięcy półtora litrowych plastikowych butelek, które w 2018 roku nie stały się ostatecznie odpadem, przemawia do naszej wyobraźni. Spodziewam się, że wynik kończącego się roku może nas pozytywnie zaskoczyć” – powiedział Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej. Wyniki spożycia wody z publicznych zdrojów będą znane w styczniu 2020 roku.