• 16.1 ºC  / 61.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Ruch turystyczny w Gdańsku rok 2018 padł kolejny rekord!
Znamy już dane statystyczne dotyczące ruchu turystycznego za rok ubiegły. Wynika z niego jasno, że padł kolejny rekord – Gdańsk odwiedziło ponad 3,1 mln gości, co oznacza niesamowity wzrost w stosunku do roku 2017 – aż o 17%!
A
A
Data modyfikacji: 09 maja 2019 r.
 
 

„Cieszymy się ogromnie, że po raz kolejny udało się uzyskać rekordowy wynik. 17% to ogromny wzrost, który świadczy o tym, że moda na Gdańsk trwa”, mówi prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki. „Dodatkowy powód do dumy to bardzo wysokie oceny wystawiane przez gości punktom Informacji Turystycznej i ogólnie pobytowi w Gdańsku. Wiemy też, że turyści bardzo chętnie do nas wracają”, podkreśla prezes Wysocki.

Z infografiki przygotowanej przez Pomorski Instytut Naukowy im. Profesora Brunona Synaka wynika, że łącznie odwiedziło nas w roku 2018, 3.111 tys. gości. Na tę liczbę składa się ponad 2 mln turystów (czyli osób które spędziły w Grodzie Neptuna min. 1 noc) oraz blisko 1,1 mln odwiedzających, czyli osób, które nie nocowały.

Prym tradycyjnie wiodą goście krajowi, którzy stanowili 69% osób poznających Gdańsk. Najwięcej z nich przybyło do nas z woj. Pomorskiego (28%), a także Mazowieckiego (12,4%) oraz Warmińsko-Mazurskiego (8,5%). Wśród turystów zagranicznych na pierwszej pozycji wciąż Niemcy, choć tu niespodzianka! Ich przewaga nad Skandynawami spadła do zaledwie 1,2 %. Niemców było 31,4%, Skandynawów 30,2%, a na najniższym miejscu podium Wielka Brytania – 18,4 %.

Goście niezmiennie wysoko oceniają swoje wrażenia z pobytu – na 8,72 punktu, w 10-stopniowej skali. Ich główny cel przyjazdu to wypoczynek, a najczęściej odwiedzane miejsce – i ty kolejne niespodzianka – molo w Brzeźnie.

Zobaczcie sami

Ruch turystyczny w Gdańsku w 2018 roku (1.9 MB) .