• 20.4 ºC  / 68.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Komunikacja miejska w trójmieście i okolicy
A
A
Data modyfikacji: 31 maja 2022 r.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W TRÓJMIEŚCIE

Komunikację miejską w Trójmieście można podzielić na trzech głównych organizatorów przewozów:

1. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM Gdańsk)

2. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni (ZKM Gdynia)

3. PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście (SKM Trójmiasto)

Każdy z nich działa na odrębnych zasadach, funkcjonuje niezależnie od siebie i posiada własne bilety, które nie są honorowane w pozostałych spółkach (z wyjątkiem biletów metropolitalnych).

Przemieszczenie się po Gdańsku

Podróżowanie po Gdańsku opiera się głównie na sieci autobusowej i tramwajowej ZTM Gdańsk. Pojazdy mają kolor beżowo-czerwony. Autobusy dojeżdżają praktycznie w każdą część miasta Gdańska oraz część Sopotu. (Sopot nie posiada własnej komunikacji miejskiej).

Bilety:

Bilety można kupić w automatach biletowych znajdujących się na głównych przystankach autobusowych i tramwajowych. W automatach można zapłacić zarówno gotówką (monety oraz banknoty 10 i 20zł) oraz kartą płatniczą. Ze względu na pandemię COVID-19 sprzedaż u kierowcy została zawieszona. Można jednak skorzystać z aplikacji mobilnej.

Taryfa.

Bilety jednorazowe

Bilety okresowe

Szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej w Gdańsku można znaleźć pod adresem ZTM w Gdańsku

Komunikacja
-Komunikacja
Fot. Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Przemieszczanie się po Gdyni i Sopocie

Podróżowanie po Gdyni opiera się głównie na sieci autobusowej i trolejbusowej ZKM Gdynia. Pojazdy mają kolor biało-niebieski. Autobusy dojeżdżają praktycznie w każdą część miasta Gdyni i Sopotu. (Sopot nie posiada własnej komunikacji miejskiej).

Ceny biletów jednorazowych

Ceny biletów okresowych

Bilety w kioskach i punktach sprzedaży ZKM Gdynia. 

Szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej w Gdyni i Sopocie można znaleźć pod adresem ZKM GDYNIA

Komunikacja
-Komunikacja
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Przemieszczanie się między miastami

W podróżach między miastami najlepiej wybrać SKM Trójmiasto. Pociągi tej spółki zatrzymują się w takich miastach jak: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Kartuzy, Kościerzyna, Żukowo.

Ceny biletów zależą od odległości pomiędzy stacjami. Bilety można nabyć na większości stacji w kasach lub automatach biletowych. Ważne: Bilet kupiony w kasie należy skasować w kasowniku znajdującym się na peronie, natomiast bilet kupiony w automacie jest ważny na najbliższy pociąg we wskazanej relacji bez konieczności kasowania.

UWAGA: Automaty biletowe ZTM Gdańsk również sprzedają bilety SKM. W takim przypadku bilet ten także trzeba skasować przed wejściem do pociągu.

Szczegółowe informacje na temat SKM w Trójmieście można znaleźć pod adresem SKM Trójmiasto

BILETY OBEJMUJĄCE WSZYSTKIE ŚRODKI TRANSPORTU

W wybranych punktach sprzedaży oraz głównych węzłach przesiadkowych istnieje możliwość zakupu tzw. biletu metropolitalnego, którego zakres ważności obejmuje wszystkie rodzaje transportu w Trójmieście. Ich ważność w zależności od wyboru wynosi 24 lub 72 godziny, licząc od momentu skasowania.

Szczegółowe informacje na temat biletów metropolitalnych można znaleźć pod adresem MZKZG

KARTA TURYSTY

Karta Turysty to pakiet zniżek i bezpłatnych wstępów do muzeów, obiektów kultury i rozrywki oraz restauracji, dopasowany do Twoich potrzeb. Istnieje możliwość  doładowania na nią także biletu metropolitalnego i bez problemów korzystać z komunikacji miejskiej w całym Trójmieście.

Pakiet komunikacja łączy w sobie bilet metropolitalny ze zniżkami w wybranych punktach partnerskich.

W pakiecie otrzymujesz:

1. bilet metropolitalny MZKZG, obejmujący autobusy, tramwaje, trolejbusy i SKM w Trójmieście

2. darmowe wejścia do licznych muzeów i instytucji

3. atrakcyjne rabaty u Partnerów Karty

 

Aktualne ceny pakietów Karty Turysty są dostępne TUTAJ.

 

Jak dojechać do najważniejszych miejsc?


Pociągi kursujące między Gdańskiem, Sopotem i Gdynią odjeżdżają w dni powszednie z częstotliwością 15 minut, soboty i święta co 30 minut. 

Gdańsk, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
-Gdańsk, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

z centrum Gdańska na lotnisko (bezpośrednio)

  • Z dworca Gdańsk Główny (Dworzec Główny) odjeżdżają w dni powszednie z częstotliwością co około 40 minut, w soboty i święta co 60 minut autobusy linii 210 w kierunku “Osowa PKP przez lotnisko”. Podróż zajmuje około 40 minut.

  • Z dworca Gdańsk Wrzeszcz (Wrzeszcz PKP) odjeżdżają codziennie z częstotliwością około 30 minut autobusy linii 110 w kierunku “Port Lotniczy”. Podróż zajmuje około 30 minut.

  • Co pół godziny na lotnisko odjeżdżają również pociągi SKM w kierunku “Kartuzy” oraz “Gdynia Główna”. Podróż pociągiem SKM ze stacji Gdańsk Wrzeszcz zajmuje około 25 minut.

  • Z górnego tarasu Gdańsku tj. dzielnic Orunia Górna-Gdańsk Południe, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Kokoszki bezpośredni dojazd na lotnisko linią 120. z pętli Łostowice Świętokrzyska na lotnisko odjeżdżają codziennie z częstotliwością co 20-40 minut autobusy linii 120 w kierunku “Port Lotniczy”. Podróż zajmuje około 50 minut

z Sopotu na lotnisko (bezpośrednio)

  • Z Sopotu na lotnisko odjeżdżają codziennie z częstotliwością 60 minut autobusy linii 122 w kierunku “Port Lotniczy”. Przystanki tej linii rozlokowane są niemal w całym Sopocie. Podróż zajmuje około 50-60 minut.

z Gdyni na lotnisko (bezpośrednio)

  • Z dworca Gdynia Główna odjeżdżają z częstotliwością 60 minut pociągi SKM w kierunku “Gdańsk Wrzeszcz”. Podróż zajmuje około 25 minut.

  • Pociągiem PKM (co 1 h)

z centrum Gdańska na plażę (bezpośrednio)

Gdańskie plaże są położone bardzo blisko sieci tramwajowej, więc najlepiej dostać się nad morze tramwajem. Na plaże oddalone od miasta można dojechać autobusami.

  • na plażę Stogi z Gdańska Głównego odjeżdżają tramwaje linii 9, a także linii 8 (tylko weekendy, w letnie wakacje - codziennie)

  • na plażę Jelitkowo z Gdańska Głównego odjeżdżają tramwaje linii 6 i 8 w kierunku “Jelitkowo”, oraz autobusy nocne linii N4 w kierunku “Pomorska - Kapliczna”

  • na plażę Brzeźno z Gdańska Głównego odjeżdżają tramwaje linii 3 w kierunku “Brzeźno”

  • na plażę Górki Zachodnie z Gdańska Głównego odjeżdżają autobusy linii 111 oraz nocne N8 w kierunku “Górki Zachodnie”

z centrum Gdańska na Wyspę Sobieszewską (bezpośrednio)

  • z Gdańska Głównego odjeżdżają autobusy linii 112 oraz nocny N9 w kierunku “Przegalina przez Sobieszewo” oraz autobusy linii 186 w kierunku “Górki Wschodnie”.

z centrum Gdańska do ZOO (z przesiadką)

  • z Gdańska Głównego odjeżdżają tramwaje linii 6, 11, 12 odpowiednio w kierunkach “Jelitkowo”, “Zaspa”, “Oliwa” do przystanku OLIWA. Tam należy się przesiąść w autobus linii 622 (linia sezonowa), lub wybrane kursy linii 179 i dojechać do przystanku OLIWA ZOO. Podróż z centrum Gdańska zajmuje około 60 minut.

z centrum Gdańska na Westerplatte (bezpośrednio)

  • z Gdańska Głównego odjeżdżają autobusy linii 106, 138 i 606 (606 jest linią sezonową) w kierunku “Westerplatte”

Gdańsk, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
-Gdańsk, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Fot. Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl