• 12.7 ºC  / 54.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Kuchnia inspirowana twórczością Güntera Grassa
Günter Grass jako ceniony pisarz, laureat Nagrody Nobla, honorowy mieszkaniec Gdańska oraz pasjonat Wrzeszcza, w którym się urodził, w swoich powieściach opisywał zwyczaje żywieniowe gdańskich mieszczan.
A
A
Data modyfikacji: 30 stycznia 2019 r.
Turbot z sosem kaparowym
Turbot z sosem kaparowym


Zakochany w secesyjnej dzielnicy Gdańska, wielokrotnie gościł w restauracji Villa Eva. Podczas swoich odwiedzin zainspirował właścicieli uwagami na temat kuchni gdańskiej minionych stuleci. Chcąc uhonorować jego osobę, a także zwrócić uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów na zabytkową dzielnicę Gdańska - Wrzeszcz, właściciele restauracji postanowili stworzyć menu oparte o przepisy, opisane przez Güntera Grassa w jego powieściach.

Dania, które znajdziemy w menu zaczerpnięte są z dwóch powieści: „Blaszany Bębenek” oraz „Turbot”


Pâté z gęsiej wątróbki z karmelizowanymi owocami, grzanką i konfiturą z czerwonej cebuli
(G. Grass, Blaszany Bębenek)

Rosół powoli gotowany na wołowym ogonie z małymi pierogami faszerowanymi szpinakiem
(G. Grass, Turbot)

Turbot duszony w maśle estragonowym i w białym winie, a do tego młode ziemniaki i mizeria
(G. Grass, Turbot)

Kuropatwa nadziewana farszem z dziczyzny z truflami, garnirowana kluskami, a do tego gruszka marynowana w occie
(G. Grass, Turbot)

Gorzko-słodkie placki
(G. Grass, Turbot)


Dawniej, produkty potrzebne do przygotowania potraw, różniły się od tych dostępnych dziś, głównie pod względem jakości. Właściciele restauracji Villa Eva, szczególną uwagę przywiązują do jakości produktów, które są naturalne, sezonowe, lokalnego pochodzenia i nie zawierają sztucznych dodatków, co bezsprzecznie wpływa na smak potraw.

Kuropatwa faszerowana truflami
Kuropatwa faszerowana truflami


Menu inspirowane twórczością Güntera Grassa to ciekawostka, która pozwala gościom poznać autentyczną, gdańską, kuchnię mieszczańską, o której pisał wspomniany pisarz. Opisywane przez niego dania, zaskakują prostotą - są codzienne, takie jakie mieszczanie jadali na co dzień w domach, np. pajda pełnoziarnistego chleba z porcją czerniny ze słoika lub podpłomyki nadziewane słoniną itp. Sporo czasu zajęło, aby z ponad 200 dań wymienionych w jedynie dwóch książkach – „Blaszany Bębenek” i „Turbot”, wybrać dania, które będą z jednej strony autentyczne, a za razem zainteresują wymagających gości.

Oprócz „dań literackich”, w Villa Eva goście znajdą również bieżącą kartę menu, na którą składa się więcej potraw inspirowanych kuchnią polską np. pieczone udko kaczki confit, śledzie na plackach ziemniaczanych z gęstą śmietaną, czerwoną cebulą i jabłkiem czy tradycyjne kołduny w rosole. Menu zmieniane jest wiosną i jesienią. Wraz ze zbliżającą się jesienią i coraz chłodniejszymi dniami, warto wybrać się na wycieczkę kulinarną do restauracji Villa Eva.