• 16.0 ºC  / 60.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Lato, czyli najlepszy czas na „plażing”!
W tym roku najdłuższym dniem w roku cieszymy się w piątek 21 czerwca. Ten dzień oznacza także, że właśnie rozpoczęły się wakacje. A jak wakacje, to w Gdańsku po prostu nie może zabraknąć wypadu na plażę. Swoją ofertę zabaw plażowych przygotował Gdański Ośrodek Sportu.
A
A
Data modyfikacji: 25 czerwca 2019 r.
 
 

Sezon kąpielowy trwa w tym roku od 19 czerwca do 31 sierpnia a Gdański Ośrodek Sportu przygotował łącznie 8 kąpielisk. Będą działały każdego dnia w tym okresie w godzinach 9.30-17.30. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie 70-cio osobowy zespół.

Pamiętajmy, aby bezwzględnie słuchać ich poleceń! Ratownicy oprócz umiejętności, dysponują też nowoczesnym sprzętem ratowniczym, jak łodzie motorowe, skutery czy defibrylatory, ale nigdy nie zastąpią one naszej wyobraźni i pod ŻADNYM pozorem nie zwalniają plażowiczów z odpowiedzialności.

Dodajmy w tym miejscu, że w Brzeźnie funkcjonuje całodobowe Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Kąpiele to nie jedyne plażowe atrakcje. GOS przygotował też 26 boisk do różnych sportów. Te przy brzeźnieńskim molo będą dostępne także po zmroku (mają swoje oświetlenie).

Z kolei Jelitkowo oferuje plażową siłownię i plac zabaw (wejście numer 63), dzieci znajdą wiele atrakcji również w Brzeźnie (wejście 51). Po raz kolejny obok Molo stanie Stadion Letni, gdzie będzie można śledzić zmagania w praktycznie wszystkich plażowych dyscyplinach sportu na najwyższym, krajowym poziomie. Plażowa biblioteka z kolei to już taki gdański klasyk, który na stałe wpisał się w klimat Kąpielisk Morskich. Ze wszystkich tych atrakcji można korzystać bezpłatnie.

Warto zwrócić uwagę także na organizowane przez GOS imprezy jedno lub kilkudniowe, których w okresie wakacyjnym nie zabraknie. W czerwcu, lipcu i sierpniu korzystamy ze słońca i możliwości, które niosą wyższe temperatury. W tym czasie odbędą się miedzy innymi: Triathlon Gdańsk, Zawody Nordic Walking, Maraton Zumba Fitness na plaży, Festyn „Aktywuj się”, zawody Sailfish Open Water Gdańsk czy różnego rodzaju regaty i imprezy żeglarskie. Informacje dotyczące poszczególnych imprez oraz akcji można znaleźć w Kalendarzu wydarzeń.

WAŻNE! Przez cały sezon letni na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno będą bezpłatnie udostępniane specjalistyczne wózki-amfibie. Umożliwiają one łatwy transport po plażowym piasku osoby niepełnosprawnej oraz bezpośredni kontakt z wodą podczas. Lekki i wygodny sprzęt umożliwia niewielkie zanurzenie oraz swobodną kąpiel. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają specjalnie do tego przeszkoleni ratownicy. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z wózka u ratowników.

Co więcej, przy czternastu wejściach na plaże ułożone są drewniane lub kompozytowe kładki pozwalające osobom niepełnosprawnym lub opiekunom z dziećmi w wózkach na łatwiejsze dotarcie praktycznie do samej wody. Korzystać z nich mogą również posiadacze rowerów, gdyż przy kładkach można znaleźć stojaki do przypięcia jednośladów. Wejścia na plaże, przy których znajdują się kładki oznaczone są specjalnymi tablicami z piktogramami.

Miejska lokalizacji kładek: wejścia na plaże nr: 11, 16, 26, 41, 50, 51, 52 (na lewo od molo oraz na prawo od molo),  53,  63, 65, 72, 73. Dodatkowo, na wejściu nr 63 znajduje się kładka z możliwością wodowania małych jednostek pływających.

Pamiętajmy też, że możemy korzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego. Wypożyczalnie czynne są od 23.06 do 31.08, w godz. 10:00 – 18:00:

KM Jelitkowo – 607 395 517, wejście na plaże nr 73

Klipper Jelitkowo – 607 395 561, wejście na plaże nr 65

KM Molo Brzeźno – 601 689 970, budynek przy wejściu na molo

KM Brzeźno Dom Zdrojowy – 607 395 857, wejście na plaże nr 41

KM Stogi – 601 818 695, wejście na plaże nr 26

KM Sobieszewo – 607 395 968, wejście na plaże nr 16

KM Orle – 607 395 562, wejście na plaże nr 11

Świbno – 693 803 450, wejście na plaże nr 7